Mobil platformların yaygınlaşmasıyla, uygulama marketleri de artık hiç olmadığı kadar büyüdü ve yüz binlerce ücretli-ücretsiz uygulama karşımıza çıkıyor. Buna rağmen, hala ortada çok büyük iş fırsatları var ve sektör yeniliklere, yeni girişimcilere daima açık.

Elbette bu yazıyı en azından başlangıç seviyesinde kod bilgilisi olanlara, az buçuk Xcode yada Unity gibi sistemlerden anlayanlara hitaben yazıyoruz. Nasıl programlama yapacağınızdan değil, var olan bilginizi nasıl değerlendireceğinizden bahsedeceğiz.

Hızlı Erişim Menüsü

1Uygulama mağazalarına kayıt olun

Uygulamanızı Apple App Store veya Google Play Store üzerinde yayınlamak için bunlara ‘tam üye’ olmak zorundasınız. Apple’da bir geliştirici programı mevcutken, potansiyel kötü uygulamaları engellemek adına geliştiricilerden yıllık 99 dolar ücret talep ediyor. Fakat aynı zamanda size pek çok test aracı, Apple’ın geliştirici uygulamalarına erken erişim opsiyonu ve ürünlerinizi Mac’te, mobil cihazlarda, Apple Watch ve Apple TV’de yayınlama imkanı sunuyor.

Google Play’in geliştirici programı ise daha makul seviyede ve 25 dolar talep ediliyor. Kayıt olduğunuzda, arama motoru devinin tüm geliştirici araçları ve Google Payments sistemi size sunuluyor.

2Bir ürün seçerek işe başlayın

Ne geliştireceğiniz çok önemli. Eğer ‘tek kişilik’ bir orduysanız, devasa bir mobil oyun yaratmanız imkan dahilinde değil. Bunun yerine araştırmaya yönelin ve insanların en çok hangi uygulamalara para ödediğine bakın.

VisionMobile tarafından yapılan geçmiş bir araştırmaya göre geliştiriciler en çok girişim, işletme ve sağlık uygulamalarından para kazanıyor. Yani sanılanın aksine, herkes parasını oyunlara yatırmıyor.

3Bir ‘duvar’ örün

Örneğin Nintendo’nun son çalışmalarından Super Mario Run’a bakalım. Bu oyun görünüşte tamamen ücretsiz olsa da, size sadece ilk üç bölümü sunuyor ve gerisini oynamak isteyenler para ödemek zorunda. Üstelik pek çok oyuncu, ilk üç bölümü bitirene kadar bunun farkında bile değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bir Başka İmtihan: Sera Gazı [dosya]

Siz de benzer bir uygulama yapabilir, kendinizi kanıtladıktan sonra kullanıcılardan para talep edebilirsiniz. Aynı zamanda uygulama içi satın alma seçenekleri de tercih edilebilir fakat işe ‘paragöz’ olarak da başlamayın.

4Kullanıcılara önem verin

Bir uygulama yayınladıysanız, kullanıcılardan geri dönüş de alacaksınız. Yer yer bu eleştiriler çok sert olabilir fakat sizin yapmanız gereken, hayal kırıklığına uğramadan değerlendirmelere önem vermek ve buna göre bir yol haritası çizmek.

5Reklam alın

Kullanıcılardan para talep etmiyor musunuz? Yine de uygulamanız üzerinden reklam yoluyla para kazanabilirsiniz ve eminiz ki, buna pek çok farklı uygulamada siz de denk geldiniz. Uygulamanızın türüne göre reklam yerleşimi yapın ve para kazanmaya başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz