nelson mandela etkisi
Nelson Mandela

Son zamanlarda çok popülerleşen Mandela etkisini çok duymaya başladık. Bir şeyi gayet iyi hatırladığımızı sandığımız ama aslında o şeyin tamamen farklı bir detaya sahip olduğu durum insanları şaşırtmayı başarıyor. Peki tam olarak bu Mandela etkisi nedir? Mandela etkisinin tam olarak nasıl bir şey olduğuna geçmeden önce biline popüler örneklerini sıralamak istiyorum.

Mandela Etkisi Örnekleri

 1. Pikachu’nun Kuyruğu
 2. Looney Tunes Logosu
 3. La Vache qui rit Logosu
 4. Temel Reis’in Dövmeleri
 5. Monopoly Maskotu
 6. Mickey Mouse Pantalon Askısı
 7. Febreze Logosu
 8. Volkswagen Logosu
 9. KitKat Logosu
 10. Luke, I’m your father
 11. Hello, Clarice
 12. I want to play a game

İlk olarak 2013 yılında Nelson Mandela’nın ölümüyle başlayan etki aslında daha öncelere dayanıyor. Çoğu kişi Mandela’yı 80’lerde vefat ettiğini sanıyordu. Hatta ‘Mandela gerçekten 80’lerde öldü, bu gerçek Mandela değil.’ gibi iddialar atıldı.

İlk olarak 2010 yılında Fiona Broome adlı bir blogger tarafından ele alınan konu gerçekten böyle şeylerin var olduğunu topluma açıklar nitelikte.

Peki Bu Mandela Etkisi Nedir?

Bu etkinin bir çok sebebi yada komplo teorisi var. Bunlardan en basiti, yanlış yönlendirme. Yani basit olarak Mandela’yı ele alırsak, seksenlerde onun öldüğünü topluma isteyerek yada istemeyerek inandıran bazı etkenler olmuş. Bu ya medya olabilir yada toplumun kendisi olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gluten Nedir? Zararları Nelerdir? [dosya]

Bir diğer etken ise beynimizin bu tarz olayları istediği gibi kaydetmesidir. Yani beyin bazı istisnai noktalarda nasıl işine daha kolay geliyorsa öyle kaydediyor. Yine Mandela’ya dönecek olursak, Mandela’nın 80’lerde hapise girerek ortadan kaybolması, zaman içinde birçok kişinin hafızasında ‘Mandela öldü’ şeklinde kaydedilmiş. Tabi ama bunlar istisna durumları.

Şimdi basit bir örnekle konuyu ilerletelim. En meşhur Mandela etkisinden biri çocukluğumuzun meşhur çizgifilm karakteri Pikachu’nun kuyruğu. Bir çok kişi Pikachu’nun kuyruğunun ucunun aslında siyah olduğunu iddia ediyor. Ama hiç bir zaman gerçekte öyle olmadı.

1 Pikachu

mandela etkisi pikachu
Pikachu Mandela Etkisi

Bunun sebebi de yine beynimizin bunu böyle kaydetmiş olması. Çünkü Pikachu’nun kulaklarının ucu siyah olduğundan, beynimizin kuyruğunun ucunun da siyah olduğunu ezberlemesi daha kolay.

Mandela Etkisinin Diğer Teorileri

Bu konuyla ilgili çok sağlam olmayan komple teorileri ise uzaylılar yada zamanda yolculukla ilgili. Yani uzaylılar gelip bizim hep öyle bildiğimiz şeyi değiştirerek başkalarının hep öyle bilmesini sağladı. Yada birileri zamanda yolculuğu bulup geçmişe gitti ve bu şeyleri değiştirdi gibi.

Bazı teorisyenler ise bunu reenkarnasyona dayandırıyor. Yani bizim önceki hayatımızda böyle olan bu detay, başkalarının önceki hayatında şu şekildeydi gibi. Yada ben önceki hayatımdan bunu bu şekilde hatırlıyorum ama önceki hayatımı bilmediğim için gerçekten böyle hatırlıyorum gibi.

Mandela Etkisi Örnekleri Neler?

2 Looney Tunes Logosu

Looney Tunes mandela effect
Looney Tunes Mandela Etkisi

İlk örneğimiz küçüklüğümüzde en çok izlediğimiz Buggs Bunny’li çizgifilm programı Looney Tunes. Birçok kişi bu programın isminin Looney Toons olduğunu zannediyor. Muhtemelen beynimiz Looney’deki çift o’yu Tunes kelimesinde de tekrar etmek istiyor. Zaten okunuşları aynı.

3 La Vache qui rit Logosu

la vache qui rit etkisi
La Vache Qui Rit Mandela Etkisi

Diğer bir Mandela etkisi örneği ise çocukluğumuzda bardakların üzerinden hatırladığımız La Vache qui rit markasının maskot ineği. Birçok kişi bu ineğin burnunda bir halka olduğuna emin. Halbuki bu sadece bir fenomen. Yine bunun sebebi de genellikle inek figürlerinin burnunda halka olması. Bazı kişilerin beyinleri bunu hafızaya olduğu gibi kaydediyor. Bazıların ki ise diğer figürlerle eşleştirerek onda da varmış gibi kaydediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bilişimin Einstein’ı: Dennis Ritchie Kimdir?

4 Temel Reis’in Dövmeleri

Temel Reis mandela
Temel Reis Mandela Etkisi

Bize ıspanak yemeyi sevdiren çocukluğumuzun kahraman çizgifilm karakteri Temel Reis’i unutmamak lazım. Temel Reis’in gerçekte iki kolunda da dövme var. (Evet hep iki kolu da dövmeli izledik.) Yalnız hafızamız bize sadece bir kolunda dövme olduğunu, diğerinde olmadığını söylüyor.

5 Monopoly

mandela etkisi monopoly
Monopoly Mandela Etkisi

Başka bir fenomen ise Monopoly oyunundaki maskot amca. Çoğu kişiler bu amcanın tek gözlü bir gözlük taktığına emin. Ama hiç bir zaman böyle bir şey olmadı. Çünkü birçok zengin adam figüründe tek gözlü gözlük bulunduğundan beynimizin bunu hafızaya böyle kaydetmesi daha kolayına gelmiş olmalı.

6 Mickey Mouse

Mickey Mouse pantalon askısı
Mickey Mouse Mandela Etkisi

Birçok kişi Mickey Mouse’un askılı pantalon giydiğine emin. Çünkü Mickey’in pantalonu askılı pantalonlar gibi çok yukarıda.

7 Febreze Logosu

Febreze logosundaki etki
Febreze Logosu Mandela etkisi

Bir diğer meşhur Mandela etkisi ise hergün evlerimizde kullandığımız bir üründen. Sıklıkla hava ferahlatıcısı olarak evlerimizde buldurduğumuz Febreeze markasının logosunda birçok kişi çift “e” olduğunu sanıyor.

8 Volkswagen Logosu

wolkwagen mandela efekti
Volkswagen Logosu Mandela Etkisi

Birçok kişi Volkswagen’in 2019 yılında değişen meşhur logosunda V ve W harflerinin bitişik olduğu sanılıyor. Halbuki iki harf arasında ayırıcı bir çizgi mevcut. Ayrıca birçok kişi firma isminin yazılışını Volkswagen değilde Wolkswagen şeklinde olduğunu düşünüyor.

9 KitKat Logosu

kit kat mandela
Kit Kat Logosu Mandela Etkisi

Yine birçok kişi Kit Kat logosunda arada bir çizgi olduğunu zannediyor.

Filmlerdeki Mandela Etkisi Örnekleri

10 Luke, I am Your Father

Star War’s taki meşhur sahnede herkes Darth Vader’ın “Luke, I am your father” dediğini hatırlıyor. Halbuki “No, I am your father” diyor.

11 Hello, Clarice

1991 yapımı Kuzuların Sessizliği filminde Hannibal’ın Clarice ile ilk görüşmesinde “Hello Clarice” dediği sanılıyor. Halbuki sadece “Goodmorning” diyor. Çünkü 1996’da vizyona giren The Cable Guy filminde Jim Carrey, bu yanılgıya gönderme yaparak “Hello, Clarice” demişti. Aynı şekilde 2001 yapımı Hannibal filminde yine buna gönderme olarak “Hello, Clarice” cümlesi geçiyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kuantum Levitasyon Nedir? [dosya]

12 I Want to Play a Game

Meşhur testere filmlerinde Jigsaw karakteri asla “Benimle oyun oynamak ister misin?” diye sormuyor. Onun yerine sadece “Oyun oynamak istiyorum” diyor.

Daha bir çok Mandela Etkisi mevcut. Siz de başınızdan bu konuyla ilgili bir şey geçtiyse yorumlara yazmayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz