Yazılımcıların yoğu bir çalışma programına sahip olduklarından dolayı genellikle bazı işlerin yapılmasına yetişemeyecek duruma gelebiliyorlar. Bu durum karşısında genellikle tüm yazılımcılar yetişemeyecekleri işleri erkenden yaparak ileriye dönük olarak zamanlıyorlar. İşte tam olarak bu kısımda Crontab oluşturma devreye giriyor. Bu uygulama ile yazılımcıların üzerinden büyük bir yük kalkarken aynı zamanda iş disiplini de sağlanmış oluyor.

Crontab Nedir?

Crontab genelde yazılımcıların kullandığı bir görev zamanlama sistemidir. En basit haliyle anlatacak olursak örneğim üyelik paneline sahip olan bir web siteniz var ve siz gece uyurken sitenizin saat 4’te üyelere mail atmasını istiyorsunuz. Bu isteğiniz için Crontab oluşturma devreye giriyor ve mailleriniz siz uyurken üyelerinize ulaşıyor.

Crontab Oluşturma İle Neler Yapılabilir?

Bu uygulama ile yüzlerce işlem yapılabilir ancak en sık kullanım şekilleri şunlardır;

  • URI üzerinden sizin belirlediğiniz saatlerde otomatik bir şekilde dosya indirilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Sistemde bulunan tüm dosyaların yada sadece belirli dosyaların sizin istediğiniz periyotlarda yedeklerinin alınması işlemi yapılabilir.
  • Aldığınız dosyaların uzakta bulunan başka bir sunucuya gönderilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Sunucunuz üzerinden istediğiniz saatlerde her gün mail gönderimi sağlayabilirsiniz.

Crontab Yetkileri Nelerdir?

İstediğiniz zaman Crontab oluşturma ile verilerinize yada sitenize erişimini istemediğiniz kişilere erişim kısıtlaması getirebilirsiniz. Diğer bir yandan sisteminizde otomatik olarak tanımlı olan erişimi kısıtlı kişilerden istediklerinize erişim izni verebilirsiniz. Bu izinlerin verilmesi için /etc içerisinde iki adet dosya oluşturmanız gerekiyor. Bu dosyalar;

  1. allow
  2. deny olarak karşınıza çıkıyor.

Bu dosyaların sistem üzerinde bulunmamasından dolayı kullandığınız text editörünüz ile kullanıcıları teker teker tanımlamanız ve dosyaları kaydetmeniz gerekiyor. Kullanıcıları yazarken her satıra bir kullanıcı gelecek şekilde hazırlamayı unutmayın.

Bu işlemler hosting firmalarının müşterilerine verdiği cPanel üzerinden de yapılabildiği gibi Unix server üzerinden de yapılabilir. Özellikle yazılımcıların tercih ettiği Crontab oluşturma ile belirli bir zamanınızı ayırarak yaptığınız işlem sonrasında ileriye dönük oldukça fazla zaman kazancı sağlayacaksınız. Bu şekilde diğer işlerinize daha çok zaman ayırarak daha erken bitmelerinim sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu işlemleri evdeyken ve boş bir zamanın da yapmanız çalışma saatleriniz içerisinde belirli saatlerde zamanınızı bu işlere ayırmanızı önleyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bir Başka İmtihan: Sera Gazı [dosya]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz