Eski bir dizüstü bilgisayarınız var ve onu kullanmaya devam etmek istiyorsanız aşağıda sayacağımız bir kaç adımla eski dizüstü bilgisayarınıza yeni özellikler ekleyebilirsiniz.

Öncelikle bilgisayarınızın garanti süresinin dolduğunu varsayıyorum. Çünkü aşağıda uygulayacağımız şeyler bilgisayarınızın garantisini ciddi şekilde etkileyebilir. Başlamadan önce bir kaç şeyi açıklığa kavuşturalım. Eğer dizüstü bilgisayarınız eski ve de garanti süresi dolmuş ise bilgisayarınızın içini açmaktan korkmamalısınız. Bilgisayarlar içinde bulunan fan sayesinde elektrikli süpürge gibi tozları kendine çeker. Sık sık bu tozları temizlemeniz gerekir.

İkincisi burada anlatacağımız şeyler çok extreme zorluklarda olmamakla beraber yapabileceğinizden emin olmalısınız. Yoksa bilen birinden yardım almakta fayda var. Ayrıca yapılan yanlış bir şey cihazınızın tamamen kullanılamaz hale gelmesine veya içindeki tüm dosyaların silinmesine sebep olabilir.

Bilgisayarınızın ‘İçini’ ve ‘Dışını’ Temizleyin

İçini ve dışını’dan kastım, yani bilgisayarın fiziksel olmayan sanal kısmını ve bilgisayar nesnesinin kendini. Yani bilgisayarınızı bazı temizleme programlarıyla baştan aşağıya tarayın. Disk birleştirmesi yapın. Virüs yada casus yazılımları tespit edin. Windows sürümünüzü güncelleyin. Eğer bilgisayarınız kaldırabilecek güçte ise şiddetle Windows 10’a geçmenizi tavsiye ediyorum.

Bilgisayarınızdan kullanmadığınız programları ve dosyaları kesinlikle silin. Belki bir gün lazım olur diye hiç bir programı bekletmeyin. Çünkü bunlar ister istemez arka planda çalışırlar ve RAM ve depolama israfına sebep olurlar. Dosyalarınız içinde aynı şey geçerli. Mümkünse sık kullanmadığınız dosyalarınızı yada arşivlerinizi bulut servislerine depolayın.

Bilgisayarın dışından kastım ise, yani bilgisayarınızın arkasını açın ve güzelce elektrikli süpürgeyle tozları çekin. Çıkmayan kirleri kuru bir bez yardımıyla çıkarmaya çalışın. USB girişlerindeki tozlanmaya ayrı bir ilgilenin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Tanıtıldı!

Dizüstü Bilgisayarınıza Fazladan RAM Ekleyin

Öncelikle bilgisayarınızı araştırın ve ne kadara kadar RAM desteklediğini öğrenin. Dizüstü bilgisayarınızın arkasını açın. Bazen RAM’ler ayrı bir kapak altında bulunabilir. Çoğu üretici hazırda gelen RAM’in yanında fazladan bir RAM slotu koyarlar. İşte bizde o slota uygun bir RAM takacağız.

Var olan RAM’i çıkartın ve pin uzunluklarıyla aynı olan üçüncü parti bir RAM’i internetten bulup sipariş verin. Eğer Türkiye sitelerinden bulamazsanız Banggood yada Aliexpress gibi Çinli sitelerden mutlaka bulabileceğinizi düşünüyorum. Eğer başka bir slot yoksa var olan RAM’inizi değiştirebilirsiniz. Yalnız burada pin uzunlukları çok önemli, buna dikkat etmek zorundasınız.

Harddiskinizi SSD’ye Geçirin

Artık şu devirde SSD’ye geçmek şart oldu diyebiliriz. Eski HDD‘lere göre çok daha hızlı ve verimli çalışan SSD’ler bilgisayarınızın performansını beklenmedik ölçüde arttıracaktır. Yeni bir SSD temin edin. Ve eski harddiskinizle yer değiştirin. Bu noktada muhtemelen eski harddiskiniz 2,5 inç boyutunda olacaktır. Yeni SSD’nizi de bu boyutta tercih etmelisiniz.

Yalnız bu noktada önemli bir şey var. Windows’unuzu yeni SSD’ye yeniden yüklemeniz lazım yani eski harddiskinizi yedekleyin ve yeni SSD’ye yeni bir Windows kurun.

Kullanılmayan Optik Sürücüyü Değerlendirin

CD ve DVD gibi optik disklerin modasının eskimesi sonucu dizüstü bilgisayarların CD-ROM’ları kullanılamaz hale geldi. İşte biz bu optik sürücüyü çıkartarak yerine SSD’yle değiştirdiğimiz harddiskimizi takabiliriz.

Bunun için internetten dahili harddisk kutusu almanız lazım. Resimde gördüğünüz ürüne ‘dvd to ssd kızak’ diye aratarak ulaşabilirsiniz. Yalnız bunu almadan önce eski optik sürücünüzü sökmelisiniz. Çünkü birkaç farklı optik sürücü bağlantısı mevcut. Sizinkiyle uyumlu olan bir kutu tercih etmelisiniz.

Boşta kalan optik sürücüyü ise yine harici bir kutu satın alıp USB üzerinden lazım olduğunda kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Portatif Hava Temizleme Cihazı: Wynd

Bozuk Tuşlu Klavyenizi Değiştirin

Klavyeniz eskidiğinden dolayı bazı tuşları çalışmıyor olabilir. Yada üzerine bir şey döktünüz ve klavyenizin bir bölgesi tamamen çalışmamaya başladı. Veya diyelim ki eski dizüstü bilgisayarınızı yurt dışından almıştınız ve üzerinde Türkçe harfler mevcut değil.

Bu noktada eski dizüstü bilgisayarınızın klavyesini yenisiyle değiştirebilirsiniz. Bilgisayarınızın modeline uygun klavyeyi internetten bulup sipariş verin. Laptop klavyelerinin çoğu birbirine benzer, bu yüzden öncelikle eski klavyenizi söküp karşılaştırın. Eski klavyeyi sökmek biraz zor olabileceğinden internetteki nasıl yapılır videolarından eğitim alabilirsiniz.

Eski Dizüstü Bilgisayarınıza Yeni Portlar Kazandırın

Eğer bilgisayarınızda Express Card girişi varsa bunu bir avantaja çevirebilirsiniz. Express Card girişine uyumlu olmak şartıyla USB 3.0, HDMI, VGA portları ve hatta genişletilmiş RAM slotları bile bağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir kaç farklı Express Card çeşidinden bilgisayarınızla uyumlu olanı seçmeniz.

Peki eski dizüstü bilgisayarınız için daha başka neler yapabilirsiniz? Bozuk bataryasını eğer internetten bulabilirseniz yenileyebilirsiniz. Eskiyen fanını aynı şekilde değiştirebilirsiniz. Eğer menteşeleri kırıldı yada gıcırdama yapıyorsa yine eskisiyle değiştirebilirsiniz. Hatta bilgisayarın ekranını bile dahi yüksek çözünürlüklü bir ekranla değiştirebilirsiniz. Ama bunları yaparken tüm sorumluluk sizin.

Eğer sizinde aklınıza başka fikirler geliyorsa lütfen yorum bölümünden paylaşmayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz