eski dizüstü

Eski bir dizüstü bilgisayarınız var ve onu kullanmaya devam etmek istiyorsanız aşağıda sayacağımız bir kaç adımla eski dizüstü bilgisayarınıza yeni özellikler ekleyebilirsiniz.

Öncelikle bilgisayarınızın garanti süresinin dolduğunu varsayıyorum. Çünkü aşağıda uygulayacağımız şeyler bilgisayarınızın garantisini ciddi şekilde etkileyebilir. Başlamadan önce bir kaç şeyi açıklığa kavuşturalım. Eğer dizüstü bilgisayarınız eski ve de garanti süresi dolmuş ise bilgisayarınızın içini açmaktan korkmamalısınız. Bilgisayarlar içinde bulunan fan sayesinde elektrikli süpürge gibi tozları kendine çeker. Sık sık bu tozları temizlemeniz gerekir.

İkincisi burada anlatacağımız şeyler çok extreme zorluklarda olmamakla beraber yapabileceğinizden emin olmalısınız. Yoksa bilen birinden yardım almakta fayda var. Ayrıca yapılan yanlış bir şey cihazınızın tamamen kullanılamaz hale gelmesine veya içindeki tüm dosyaların silinmesine sebep olabilir.

eski dizüstü

Bilgisayarınızın ‘İçini’ ve ‘Dışını’ Temizleyin

eski dizüstü

İçini ve dışını’dan kastım, yani bilgisayarın fiziksel olmayan sanal kısmını ve bilgisayar nesnesinin kendini. Yani bilgisayarınızı bazı temizleme programlarıyla baştan aşağıya tarayın. Disk birleştirmesi yapın. Virüs yada casus yazılımları tespit edin. Windows sürümünüzü güncelleyin. Eğer bilgisayarınız kaldırabilecek güçte ise şiddetle Windows 10‘a geçmenizi tavsiye ediyorum.

Bilgisayarınızdan kullanmadığınız programları ve dosyaları kesinlikle silin. Belki bir gün lazım olur diye hiç bir programı bekletmeyin. Çünkü bunlar ister istemez arka planda çalışırlar ve RAM ve depolama israfına sebep olurlar. Dosyalarınız içinde aynı şey geçerli. Mümkünse sık kullanmadığınız dosyalarınızı yada arşivlerinizi bulut servislerine depolayın.

Bilgisayarın dışından kastım ise, yani bilgisayarınızın arkasını açın ve güzelce elektrikli süpürgeyle tozları çekin. Çıkmayan kirleri kuru bir bez yardımıyla çıkarmaya çalışın. USB girişlerindeki tozlanmaya ayrı bir ilgilenin.

Dizüstü Bilgisayarınıza Fazladan RAM Ekleyin

Öncelikle bilgisayarınızı araştırın ve ne kadara kadar RAM desteklediğini öğrenin. Dizüstü bilgisayarınızın arkasını açın. Bazen RAM’ler ayrı bir kapak altında bulunabilir. Çoğu üretici hazırda gelen RAM’in yanında fazladan bir RAM slotu koyarlar. İşte bizde o slota uygun bir RAM takacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sağlık Alanında Kullanılan 5 Yeni Teknoloji [liste]

Var olan RAM’i çıkartın ve pin uzunluklarıyla aynı olan üçüncü parti bir RAM’i internetten bulup sipariş verin. Eğer Türkiye sitelerinden bulamazsanız Banggood yada Aliexpress gibi Çinli sitelerden mutlaka bulabileceğinizi düşünüyorum. Eğer başka bir slot yoksa var olan RAM’inizi değiştirebilirsiniz. Yalnız burada pin uzunlukları çok önemli, buna dikkat etmek zorundasınız.

Harddiskinizi SSD’ye Geçirin

eski dizüstüArtık şu devirde SSD‘ye geçmek şart oldu diyebiliriz. Eski HDD‘lere göre çok daha hızlı ve verimli çalışan SSD’ler bilgisayarınızın performansını beklenmedik ölçüde arttıracaktır. Yeni bir SSD temin edin. Ve eski harddiskinizle yer değiştirin. Bu noktada muhtemelen eski harddiskiniz 2,5 inç boyutunda olacaktır. Yeni SSD’nizi de bu boyutta tercih etmelisiniz.

Yalnız bu noktada önemli bir şey var. Windows’unuzu yeni SSD’ye yeniden yüklemeniz lazım yani eski harddiskinizi yedekleyin ve yeni SSD’ye yeni bir Windows kurun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz