Kuantum Levitasyon Nedir? [dosya]

0
1031

Kuantum levitasyon süper iletken olarak tanımlanan bazı maddelerden oluşan cisimlerin oluşturulan manyetik alanlar içerisinde havada asılı kalması olarak tanımlanabilir. Son zamanlarda teknoloji fuarlarında sıkça yer alan manyetik levitasyon küçük trenlerin, arabaların yada küplerin belirli bir hat boyunca havada ilerlemesi olarak deneylerde yer alıyor. Bu deneyleri yapanların dikkat ettikleri ilk konu seçilen cismin süper iletken maddelerden yapılmış olmasıdır.

Süper İletken Madde Nedir?

Elektrik akımına karşı hiçbir direnç göstermeyerek iletim sağlayan maddelere süper iletken madde  denilir. Bu maddelerin henüz oda sıcaklığında süper iletken özelliği kazananları bulunamamıştır. Genelde sıfırın altında -100 oC olarak tanımlanabilecek sıcaklık düzeylerinde süper iletken olan maddeler kullanılır. Sadece belirli bir manyetik alanda süper iletken özellikleri kullanılabilen bu maddeler doğada sayısı 20’nin üzerinde bulunabilmektedir. Manyetik levitasyon alanında kullanılan başlıca süper iletkenler;

  • Alüminyum
  • Kalay
  • Kurşun
  • Cıva
  • Renyum
  • Lantan
  • Proktantiyum’dur.

Manyetik Levitasyon Nasıl Çalışır?

Soğutarak süper iletkenlik özellikleri kazanan maddeler manyetik alanları hiç sevmezler. Bu sebepten dolayı bir manyetik alan içerisinde kalmaları durumunda bu alandan kaçmaya çalışacaklardır. Oluşturulan manyetik alanlar belirli bir çizgi halinde düşünülebilir ve bu çizgilerin süper iletken maddeler etrafında eğimli bir yapı oluşturarak maddeyi havada tutan bir el gibi göründüğünü fark edebilirsiniz. Manyetik levitasyon sistemine dayanarak yapılan deneylerde oyuncak arabalar yada ufak küplerin havada asılı durması sağlanmıştır.

Kuantum Levitasyon İle Neler Yapılabilir?

Teknoloji alanında son yıllarda büyük bir çıkış yakalayan dünya devleri bilim kurgu filmlerinden de esinlenerek manyetik levitasyon ile uçan arabaların insan hayatında yer almasını sağlamaya çalışmaktadırlar. Ancak teknik açıdan henüz ufak ve hafif maddelerin havada asılı tutulması sağlandığı için büyük arabaların kaldırılması zor olarak görünüyor. İlerde gündelik yaşamda yerini alması istenilen uçan arabalar için yapay bir manyetik alan oluşturulması gerekmektedir. Manyetik alan oluşturulan yollarda ilerlemeye çalışacak süper iletken madde ile yapılmış araçların ise soğukluğunu koruyabilmesi için yüksek miktarda sıvı nitrojen gereklidir. Havada asılı kalan maddelerin bu durumlarını uzun süre koruyamıyor olmaları da dezavantaj olarak görülmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Sağlık Alanında Kullanılan 5 Yeni Teknoloji [liste]

Kuantum Levitasyonu Hangi Ülkeler Kullanıyor?

Günümüzde sadece Japonya tarafından kuantum levitasyon ilkeleri kullanılarak MAGLEV trenleri gündelik hayatta yerini almış bulunmaktadır. Fakat bu trenler sadece kuantum levitasyonu kullanmadığı için henüz büyük çapta bir örneği bulunmuyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz