Son zamanlarda yükselişe geçen bulut bilişim hayatımızın bir parçası olma yolunda çok hızlı ilerliyor. Bulut depolama sistemlerinden, senkronizasyon özellikli not alma uygulamalarına kadar geniş bir çerçeveye sahip bulut bilişim bizlere tam olarak ne sunuyor?

Bilgisayarlar ve bunun yanı sıra diğer cihazlarda istenildiği durumlarda paylaşımlı veri depolama, işleme, hesaplama ve bu şekilde işlemlerin yapılmasına imkan sağlayan yüksek işlem gücüyle çalışan internet tabanlı bir bilişim hizmetidir. Düşünüldüğü zaman bulut bilişim nedir? Sorusunun cevabı bir ürün olmamasının yanı sıra verilen bir hizmettir.

Temek kaynak üzerinde yer alan bilgilerin ve yazılımın paylaşılması sağlanarak bu şekilde mevcut olan bilişim hizmeti için bilgisayar ve diğer aygıtlar üzerinden elektrik dağıtıcılar ile bilişim ağının üzerinden kullanılmasına imkan sağlamaktadır. Bulut sözcük anlamı olarak dosyaların sağlandığı saklandığı alanı göstermek amacı ile kullanılmaktadır.

Bulut Bilişim Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar için bulut bilişim yerel konumlarında istedikleri durumda herhangi bir işlem, veri erişimi ve yazılım altyapısına gerek olmadan hizmet alınabilmesini sağlayan bir servistir. Elektrik dağıtıcıları ile paralellik gösteren ve bu sayede kullanıcıların istediklerinde hizmetten kullandıkları aygıt üzerinden yararlanmasına imkan sağlayan altyapı olmadan da kullanım imkanı sunan hizmet ile kaliteli sonuçlar alınmaktadır.

Bu hizmet özellikle bilişim teknolojileri alanında sürekli olarak ihtiyaç duyulan işlemlerin altyapı olmadan da yapılmasına imkan sağlamaktadır. Ayrıca internet teknolojileri açısından temeli internete dayalı olarak dağıtıcı hizmeti alınmasını sağlar. Hizmet sayesinde programlar kullanılarak yapılan çok sayıda işlem internet üzerinden sanal olarak yapılabilir duruma gelmiştir.

Bulut Bilişim Teknolojisinin Özellikleri

Kullanıcılar açısından bulut bilişim özellikleri oldukça farklı sonuçlar alınmasını sağlayacak şekilde belirlenmiştir. Hizmet kullanıcılarına hızlı sonuç alınması konusunda yardımcı olmaktadır. Altyapı kaynaklarının aynı şekilde tekrar tekrar kullanılmasına imkan sağlamaktadır. Daha az masraf ile etkili çözümler sunduğundan yaygın olarak kullanılmaktadır. Cihaz ve yer konusunda bağımsızlık olması özellikle kullanıcılar için web tarayıcısını istedikleri her ortamdan kullanma imkanı sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Nikola Tesla: Bilinmeyen Dahi ve Çılgın İcatları

Sanal ortamda işlem yapılmasına imkan sağladığı için kullanıcılar istediklerinde depolama cihazları veya sunucular için yapılan paylaşımların artırılmasına olanak sağlamaktadır. Bu hizmet sayesinde fiziksel sunuculardan diğerlerinde aktarım işlemi daha hızlı ve kolay şekilde yapılmaktadır. Bulut yazılımı uygulama programlama işlemlerinde ara yüzü olarak bilgisayarlarda etkileşim yaşanmasına olanak sağlıyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz