Gelişen teknoloji ile birlikte insanların hayatı geçmiş çağlarda yaşayan insanlara nazaran oldukça kolaylaştı. Bu kolaylık hayattaki her alana yansımış durumda, özellikle son yıllarda geliştirilen spor teknolojileri bu bağlamda oldukça faydalı çözümler sunuyor. Spor alanındaki teknolojik gelişmeler sayesinde insanlar sağlığına ve yaşam kalitesine daha çok odaklanabiliyor.

Yaşamlarını sağlıklı sürdürmek isteyenler veya insanların hayatlarını adadıkları spor dalı belki de gelişen teknolojinin kullanıldığı en büyük dallardan birisi haline geldi. Futbol, yüzme, olimpiyat oyunları, basketbol ve tenis gibi sporların başını çektiği birçok organizasyonda faal olarak kullanılan teknolojiler oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. İşte şu an kullanımda olan birkaç spor teknolojileri örneği.

Ürünler

Amatör ve profesyonel her sporcunun sporunu yapabilmesi için oldukça büyük öneme sahip ekipmanlar gelişen teknolojinin sağladığı en büyük imkanlar arasında yer almaktadır. Örneğin; futbolcuların dizlikleri, ayak bileklikleri, denge ağırlıklı ayakkabılar, kol bantları ve yüzücüler için hava geçirmeyen mayolar vs. Akla gelen her spor dalı için sayısı miktarda kullanılan bu ürünler hem sporcuların sağlığı hem de sporun kusursuza yakın seyri için oldukça gerekli ve önemli malzemelerdir.

Zamanla oldukça mükemmelleşen ürünler sporu daha iyi yapma adına her türlü şartları olanak haline getiriyor.

Karar Cihazları

Sporda kullanılan teknolojik aletler arasında belki de en önemlileri karar cihazlarıdır. Yalnız bu kara cihazları her zaman tartışma konusu olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Bir kesim insanlar spor teknolojileri gibi yenilikleri gerekli olduğunu savunur iken bir kesim insanlar ise bunun spor etiğine aykırı olduğunu savunmaktan kendilerini alamamaktadırlar.

Her ne kadar tartışma konusu olsa da Teniste uygulanan Şahin Göz teknolojisi kritik pozisyonların değerlendirilmesinde oldukça büyük etmen olarak göze çarpıyor. Aynı şekilde atletizm koşusunda kullanılan Foto Finiş teknolojisi de burun buruna biten yarışlarda asıl kazananı tayin etmede kullanılmaktadır. Basketbolda ise ekran başındaki masa hakemleri oldukça karmaşık olan ve saha hakemlerinin bile karar verebilme yetkisinin üstündeki olaylarda gayet adil kararların çıkmasını sağlamaktadırlar. Bu spor teknolojileri arasında en popüleri ise futbol alanındaki VAR mekanizması. Video hakem uygulaması olarak da adlandırılan teknoloji sayesinde hakemlerin hüküm verme uğraşları çok daha kolaylaşmış ve netlik kazanmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  10 Yerli Üretim Milli Gururumuz [liste]

Aslında teknoloji sürekli değil gerektiği durumlarda kullanıldığının farkına varmışsınızdır. Bu spor teknolojileri için her ne kadar etik olmadığını düşünülse de spordaki karmaşaların çözülmesinde yadsınamaz faydalarını göz ardı etmemek gerekli.

Fotoğraf Makineleri ve Kameralar

Kameraların gelişmesi ile birlikte spor müsabakalarının da kitlesel olarak yayınlanması da bir o kadar gelişti. Eskiden sadece stadyumda veya spor müsabakasının bulunduğu alandaki insanlar bunu seyredebilirken günümüzde binlerce hatta milyonlarca insan bu anlara ekranları başında tanıklık edebilmektedir. Canlı Yayınlar ile birlikte Dünya Kupası veya olimpiyatlar dünya genelinde izlenebilmekte alandaki heyecan tüm dünyayı sarabilmektedir.

Antrenman Teknikleri

Gelişen teknoloji ile birlikte edinilen bilgilerde artarak devam etmektedir. Artan bilinç ile birlikte beklentilerde oldukça yükseldi. Sporcuların sağlığına odaklı antrenman teknikleri ve beslenme programları oldukça gelişti. İnsan anatomisi oldukça karmaşık bir halden basit hale gelirken, yapılması gerekenler bir bir belirleniyor. Yedikleri besinlerin besin değerleri hesaplanabilmesinden tutun hareketlerin bedende hangi bölgeye ne gibi faydaları var hepsi bilinmekte ve uygulanmaktadır. Bu teknolojinin getirdiği en büyük yeniliklerden birisi aslında.

Spor Teknolojileri ve İnternet

İnternet ağı ile birlikte sporcular elde etmek istedikleri verileri çok kolay bir şekilde elde edebilmektedirler. İnternet sadece sporcuları değil tüm insanlara faydalı bir teknoloji haline geldi. Spor açısından bakacak olursak spor dalları ile ilgili bilgilerin internet ortamından kolayca öğrenilmesi ve mevcut sporcuların gösterdiği performansların internet üzerinden yayılması aslında bir nevi yeni genç nesillerin yetişmesinde büyük rol oynamaktadır. Gördükleri performansın etkisi ve edindikleri bilgiler ile spora merak salan binlerce genç sporcu bu sayede yetişebilmekte ve gelişebilmektedir. Aslında bu anlamda spora en büyük ve gizli katkıyı aslında internet ortamı sunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz