Robotlaşma gittikçe artmakta ve bu robotlar ciddi derecede iş gücüne katkısı var. Ama sundukları katkıların yanında zararları da bi hayli fazla. Bu robotlar sayesinde bir çok kişinin yapacağı işi bir robot yapmakta, bu tarz işçiliklerde daha verimli ve hata yapma olasılığın azalmasından dolayı tercih ediliyor.

2011 yılından itibaren meslek liselerinin Elektrik-Elektronik, Bilgisayar, Biyomedikal gibi alanlarında Mikro Denetleyiciler dersi zorunlu hale geldi ve öğrenciler robot bilimine bir yerden girmiş odlular. Çoğu lisede ve üniversitede düzenlenen robot yarışmaları ise bunların kanıtıdır diyebiliriz. Bu sayede meslek liselerinden ve diğer mühendislik fakültelerinden işçi ve teknik elemanların sayısı azalmakta. Ülkemizde geleceği pek parlak olarak görülmeyen bu robot sektörü işsizliğin giderek artmasını sağlıyor.

TÜİK verilerine göre 2017 Ocak ayından itibaren işsizlik %13 civarına yükselmiş ve bu işsizliğin bir çok sebebi olsa da en başlıca sebeplerinden birisi, artan ‘robotlaşma’. Sıradan bir otomobil firmasının %39‘unu robotlar oluşturuyor. Otomobil firmaları üzerinden konuşacak olursak, arabanın gövdesinin yapımında kullanılan 1 robot 7 insan gücüne denk gelmekte. Kabaca hesap yapacak olursak 500 robotun olduğu bir otomobil fabrikasında 3500 insanın işine gerek kalmadığını söyleyebiliriz. Ama buna rağmen robotları düşmanca görmek saçma olacaktır.

Eğer robotları kendi ülkemiz üretirse bu robotun teknik parçalarını yapacak olan fabrikalarda yine insan gücü lazım olacaktır. Aynı zamanda robot teknisyenliği gibi yeni işler ortaya çıkacağı için hızla kalkınmamıza olanak sağlayacaktır. O zaman robotlaşma, sanayisi ve ekonomisi zayıf olan ülkeleri kötü etkiliyor diyebiliriz.

Robotlaşma Hangi Meslekleri Tehdit Ediyor?

Olaylara teknik bilgi ve akademik terimler ile girmeden konuşacak olursak, artan robot ve teknolojinin kötü etkilediği meslekleri sayabiliriz;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kendi Alan Adınız ile Özel URL Kısaltma [nasıl yapılır]

• Gazetecilik, Medya, Basın
• Otomasyon ve otomobil üretimi
• Çiftçilik ve Sulama
• Eğitim ve Öğretim
• Ulaşım
• Borsa ve Finans
• Postaneler

Bu meslekleri nasıl etkilediğini sizde az çok tahmin etmişsiniz. Robotların iş gücünü tamamen ele geçireceğini söylesem çokta komplocu ve hayalci olmam bunun önüne geçmemiz için tek gereken eğitimde, sanayide, borsa ve finansta yükselmektir. Eğer biz ülkece yükselirsek o zaman tüm dünyada bizim iş ve beyin gücümüze muhtaç olacak ülkeler ve firmalar olacaktır.

Peki Bu Robotlar Hep Zararlı Mı?

Elbette bir çok olumlu yanı mevcut, eğer robotlaşma insan gücünü tamamen ele geçirse bu sayede daha fazla kendimizi geliştirme fırsatımız olacak ve bundan doğacak sonuç ise daha fazla kalkınma olacaktır. Yılda 10 bin araba üreten ülkemiz 250 bin araba üretecek konuma gelecek ve ülkece çok gelir kazanabiliriz. Bu sayede vergiler azalacak ve daha ucuza, daha çok satın alma gücümüz olacak. Aynı zamanda hassas işçilik getiren mesleklerde ise maaş oranları ciddi derecede artar. Bu nasıl olacak diye soruyorsanız bir inşaat işçisinin 2 yıl önceki maaşı ile şimdi ki maaşı arasında ki farkı düşünürseniz anlayacağınızı umuyorum.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz