Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda en çok beğenilen özellik istediğiniz gibi özelleştirme imkanına sahip olmanız. Bilgisayardaki masaüstü gibi istediğiniz kısımlara istediğiniz ayarlamaları yapabilmeniz için tercih edeceğiniz en kolay yol Android Launcher olarak karşınıza çıkıyor. Android işletim sistemini genellikle kendine özel bir arayüzle kullanmak isteyen kişiler Launcher gibi başlatıcılar kullanıyorlar.

Android Launcher Nedir?

Akıllı telefon yada tabletleri üreten firmalar bu cihazlar için özel arayüzleri tasarlıyorlar. Bu arayüzlerinin başlatılması için bir başlatıcı yani bir Launcher ihtiyacı doğuyor. Launcher ana ekranı ve menünün olduğu alt tarafı kapsayan bir tema olarak tanımlanabilir. Kullanacağınız bu tema sayesinde geçiş efektlerinden, yazı fontlarına, klasör yapısından, menü yapısına kadar pek çok şeyi yapabilmeniz mümkün oluyor. Seçilecek olan doğru bir Android Launcher telefon hızını artırabileceğinden dolayı pek çok Android kullanıcısının ilgisini çekiyor. Ancak yanlış seçilen Launcher ise telefonunuz eskisinden daha yavaş bir hale getirebilir. Yine doğru seçeceğiniz Launcher sayesinde telefonunuzun RAM kullanımı azalabilir, böylece hem uzun pil ömrü olan hem de hızlı çalışan bir akıllı telefona sahip olabilirsiniz.

Android Launcher Nasıl Yüklenir?

Akıllı telefonunuza Android Launcher yüklemek istiyorsanız şu yolları izlemeniz gerekiyor;

  • Google Play Store girin ve Kişiselleştirme bölümüne gelin,
  • Burada karşınıza pek çok Launcher örneği gelecektir ancak biz size Nova Launcher veya Hola Launcher seçeneklerini öneriyoruz.
  • Bu iki farklı Launcher arasından birini seçip indirdikten sonra karşınıza otomatik olarak cihazın ana Launcher’ı ile yeni yüklediğiniz arasında tercih yapmanızı isteyecektir. Bu kısımda yeni yüklediğiniz Launcher tercih ederek kurulumu tamamlayabilirsiniz.
  • Ancak yüklediğiniz Launcher’ı daha sonra etkin hale getirmek istiyorsanız örnek olarak Samsung akıllı telefonlarında ayarlar bölümüne gelin sonrasında Varsayılan Uygulamalar kısmına gelin ve açılan ekranda en üstte bulunan Ev bölümünü açın,
  • Yaptığınız bu işlemler sonrasında karşınıza Samsung tarafından varsayılan olarak gelen Launcher ve yen yüklediğiniz Launcher çıkacaktır. Buradan yeni yükleneni seçerek telefonunuzu yeni teması ile kullanabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Sosyal Hizmetler Nedir? Sosyal Çalışmacılar Ne Yapar? [dosya]

Bu işlemler diğer bazı telefonlarda Ayarlar>Ana Ekran kısmında bulunabiliyor. Google Play Store içerisinde binlerce Android Launcher bulunduğu için telefonunuzda ram kullanımını ve pil tüketimini kontrol ederek size en uygun olanını seçebilirsiniz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz