Ana Sayfa Popüler Bilim Dikey Tarım: Geleceğin Tarım Yöntemi Neler Vadediyor?

Dikey Tarım: Geleceğin Tarım Yöntemi Neler Vadediyor?

4
Dikey Tarım: Geleceğin Tarım Yöntemi Neler Vadediyor?
Dikey Tarım: Geleceğin Tarım Yöntemi

Dikey tarım hayatımızdaki geleceği gelecek yapan en büyük unsurlardan biri. Peki bu tarım yöntemi bizlere gerçekten neler kazandırıyor?

Dünya nüfusu her geçen gün artıyor. Bu sayının 2030 itibariyle 10 milyara ulaşması bekleniyor. Bundan sonra her 10 yılda dünya nüfusunun 1 milyar daha artması beklenmekte. Bununla beraber dünyada yaklaşık 3200 milyon hektar tarım arazisi mevcut. Uluslar arası tarım örgütü FAO’ya göre son yıllarda kişi başı tarım alanı %20 oranında azalmış durumda. Peki dünya nüfusu artıyor, tarım alanları azalıyor, ne yapmak lazım? Çözüm, dikey tarım olabilir.

Zamanla gelecek şekillenirken akıllı telefonlar gibi dikey bahçe mantığı da hayatımıza radikal bir şekilde giriyor. Yani bundan kaçış yok, mecbur bu da geleceğin bir parçası olacak. Peki çok duyduğumuz bu dikey tarım nasıl yapılır? Ne işe yarar? Avantajları nelerdir?

dikey tarım nedir
Dikey Tarım Nedir?

Peki Tam Olarak Bu Dikey Tarım Nedir?

Dikey tarım dediğimiz şey, şu aralar çok popüler bir kavram olan topraksız tarım teriminin tam karşılığı değil. Yani endüstriyel yada evde topraksız tarım kavramını bünyesinde barındırabilir, yalnız topraksız tarım dendiğinde hemen akla dikey sistem çilek yetiştiriciliği falan gelmemeli.

Dikey sistem yetiştiricilik, (global ismiyle vertical farming) artık gıdaların tarla yada çiftliklerde değil de laboratuvar gibi kapalı ortamlarda, daha az iş gücü ve daha az maliyetle üretildiği yenilikçi tarım yöntemidir. Bu yöntemin en büyük getirileri su ve böcek ilacı masrafını sıfıra indirmesidir. Ayrıca tüm yıl boyu mahsul alma imkanı vardır. Bununla beraber normal tarıma göre kat kat daha az yer kaplar ve çiftlikten şehre taşımacılık gerektirmez. Bu yöntem hem evlerde hem apartmanlarda hem de kendi küçük odanızda bile uygulanabilir.

Sadece ihracat ile geçinen, tarım alanı neredeyse hiç olmayan Singapur devleti bütün sermayesini dikey tarıma yatırmış durumda. Öyle ki şehir merkezinde yemyeşil orman gibi gökdelenler görebilirsiniz. Yapılan araştırmalar bu tarz bina modelli tarımın %40 daha az enerji harcadığını gösteriyor. Ayrıca neredeyse normal tarımda 1000 m2 alanda alınacak mahsul bu modelde 100 m2 alanda üretilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uzaya Asansörle Çıkmak Mümkün Mü?
dikey marul kulesi fiyatları
Dikey Tarım Örnekleri: Marul Kulesi

Gıda Endüstrisinin Geleceği

Bu tesisler normal tarımda kullanılan suyun sadece %5 kadarına ihtiyaç duyuyor. O da yağmur sularından elde edilebiliyor. Ayrıca tesisin güneş panelleriyle donatıldığını düşünürsek, böylece üretim maliyeti neredeyse sıfıra indirgenmiş olur.

Bilindiği gibi güneş enerjisi tüm renkleri barındırıyor. Yalnız araştırmalara göre tarım ürünlerinin yalnız mavi ve kırmızı ışığa ihtiyaç duyduğu tespit edilmiş. Yani kapalı bir alanda sadece bu iki ışığın sağlanmasıyla yukarıda anlattığımız gibi her türlü ürün üretilebilir.

Dikey tarımın geleneksel tarıma göre faydalarını aşağıda liste halinde anlatmak istiyorum;

  • Daha az yer kaplar. 1/10 oranında daha az alanda aynı miktar mahsul yetiştirilebilir.
  • Çok daha az suya ihtiyacı vardır. Neredeyse %95 oranında daha az su ile aynı oranda ürün yetişebilir.
  • Hormon ve ilaçlamaya ihtiyaç kalmadan organik ürünler yetiştirilebilir.
  • İşçilik ve makine masrafları ciddi oranda azalır.
  • Şehir merkezlerinde üretilebilir. Böylece şehir ekosistemine fayda sağlanırken (temiz hava gibi) köylerden şehirlere nakliye masrafları ortadan kalkmış olur.
  • Yıl boyunca (yılda 6 defaya kadar) mahsul olmam mümkündür.
  • Tarımsal ilaç kullanımı neredeyse hiç denebilecek kadar az oranda kullanılır ve sterilizasyona çok ihtiyaç duyulmaz.
  • Sistem içerisinde yabancı ot sorunu ortadan kalkar.
  • Ürünlerde kanserojen nitrat birikimi olmaz.
  • Sulama makineler tarafından otomatik yapılacağı için su stresi yada kuraklık gibi sorunlar ortadan kalkar.
evde dikey tarım
Evde Dikey Sistemler Kurmak Çok Zor Değil

Evde Dikey Tarım

Evde dikey tarım çok ta ulaşılması uzak bir şey değil. Evinizin içinde, balkonunuzda ve bahçenizde bile gerekli dikey tarım aparatı temin edilerek bu işle hobi olarak uğraşabilirsiniz. Dikey sistem hem düşük maliyetli, hem de çok zaman harcanması gerekmediği için ev hanımlarının yeni favorisi olabilir.

Sizin de mutlaka çevrenizden duyduğunuz boruda çilek yetiştirme kolay ve verimli bir başlangıç olabilir. Gerekli araştırmanızı yaparak siz de bir tarım dedektifi olabilirsiniz. Bu yöntemle evinizde çilek, marul, domates, yeşil soğan, havuç ve hatta patates bile yetiştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Işınlanma Mümkün Mü? [dosya]

Tüm bunlarla beraber, henüz geliştirilmeye açık birçok yönü bulunan bu tarım yönteminin gıda endüstrisinin geleceği olduğu bir gerçek. Siz de evinizde kendi elinizle organik gıdalar yetiştirmek istemez miydiniz? Lütfen yorumlarda belirtin.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here