Microsoft’un yeni amiral gemisi olan Windows 10 işletim sistemi ilk çıktığı andan beri bilgisayar kullanıcılarının beğenisi topladı. Kolay kullanım ve iyi bir arayüze sahip olan Windows 10 daha kolay kullanım için kullanıcılarına GodMode imkanı sunuyor. Türkçe karşılığı Tanrı Modu olan bu özellik bize birden fazla avantajı beraberinde getiriyor. Nasıl GodMode aktifleştirilmesi yapılacağı ve detayları bu yazıda.

Windows 10 GodMode Nedir?

Windows üzerinde erişim sağlanabilen tüm ayarların tek pencere üzerinde toplanmasını ister miydiniz? Eğer bu soruya cevabınız evetse GodMode size bu imkanı sunuyor. Yönetimsel olarak yapacağınız tüm işlemler GodMode ile tek pencere içerisinde toplanarak istediğiniz zaman istediğiniz işlevi ekleyip çıkarmanızı sağlayan oldukça yardımcı bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Örnek olarak bilgisayarınız üzerindeki Photoshop, iTunes, IDM yada benzeri daha birçok program ve oyunun ayarlar menüsü GodeMode ile tek pencerede görünebiliyor. Bu şekilde sizde bu özelliği açarak istediğiniz program yada oyunun ayarlarını kolaylıkla bularak buradan işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.

Windows 10 GodMode Nasıl Aktif Edilir?

Windows 10 işletim sistemi üzerinde GodMode aktifleştirme işlemi için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor.

  • Öncelikle masaüstündeki boş bir alanda sağ tık yaparak Yeni ve Klasör yolunu izleyerek yeni klasör oluşturun.
  • Sonrasında ise klasör ismini ‘’{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}’’ olarak değiştirin.
  • Bu işlemi yaptıktan sonra Windows 10 GodMode menüsü masaüstünde oluştuğunu göreceksiniz.
  • Ekranda oluşan GodMode menüsünü açtığınızda bilgisayarınızda bulunan tüm yönetimsel araçları tek pencerede göreceksiniz.

GodMode İle Neler Yapılabilir?

GodMode menüsünü açtığınızda çıkan ekranda aşağıdaki menüleri görecek ve işlemler yapabileceksiniz;

  • Ağ ve paylaşım merkezi, dosya geçmişleriniz, erişim kolaylığı ve dosya gezgini seçenekleri gibi seçenekler göreceksiniz.
  • Sonrasında sisteminizde bulunan eşitleme merkezi, fare, ev grubu ve görev çubuğu ile gezinti gibi donanım menüleri karşınıza çıkar.
  • Güç seçenekleri, ses ve görüntü ayaları yapılabilir,
  • Güvenlik ve bakım işlemlerini de GodMode ile bu pencere üzerinde görebilirsiniz.
  • Kişiselleştirme, klavye, kızılötesi yada tüm bunlara ek olarak konuşma tanıma gibi bilgisayarınız üzerinde var olan tüm özellikleri kullanabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uzaya Asansörle Çıkmak Mümkün Mü?

Tüm bu ayarların tek pencere üzerinden ulaşılabiliyor olması birden fazla program üzerinde çalışılırken büyük oranda zaman kazancı sağlar. Bundan dolayı hemen her Windows 7 ve üzeri işletim sistemine sahip olan bilgisayarda masa üstünde bir köşede GodMode menüsünün durması gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz