Sağlık sektöründe neredeyse devrim yaratan 3d yazıcılar hayatımızın bir parçası olma yolunda çok hızlı ilerliyor. Sağlık konusunda 3d yazıcıların kullanım alanlarını ve ve getirdiği tüm yenilikleri gelin beraber inceleyelim.

Büyük bir akım halinde gelen 3 boyutlu yazıcılar artık tüm sektörlerde kullanılmaya başlanıldı. Otomotiv sektöründen tutun da askeri uygulamalara kadar ulaşan bu yeni teknoloji son olarak da sağlık alanında boy göstermeye başladı. Birçok cerrahi müdahaleye kolaylık sağlayan 3d yazıcılar, medikal sektörüne yeni bir soluk getiriyor.

Ağız ve Diş Sağlığında 3D Yazıcı

Bir çok alanda kullanılmasına rağmen belki de 3d yazıcıların kullanım alanları içerisinde insanlara en faydalı olanı tıp olmaktadır. Ağız yapısına uygun olarak boyutlandırılan dişlerin 3 boyutlu yazıcılar ile hazırlanması sonucu yapılan denemeler başarılı oldu.

Bio-Medikal ve İskelet Sistemlerinde Kullanımı

İngiltere’de bir hastaya 3d yazıcı uygulamaları ile üretilen leğen kemiği nakledilmiş ve başarılı sonuçlar alındı. Hollanda’da yaşayan 23 yaşındaki bir hastaya ise 3 boyutlu yazıcılar ile üretilen sentetik kafatası nakledildi. Daha önceki yapılan uygulamalara göre daha başarılı olan sentetik kafatası beyin fonksiyonlarının yeniden eski halini kazanmasını sağladı.

Geçtiğimiz yıl İspanya’dan gelen bir habere göre kanserden dolayı göğüs kafesinde erime olan hastaya 3d yazıcılardan üretilmiş titanyum bir göğüs kafesi yerleştirilmiş.

Bio-medikal ve iskelet sistemlerinde kullanılan diğer kullanım alanları ise şöyledir;

  • Kol protezleri
  • Bacak protezleri
  • Yapay kulak ve burun yapımı
  • İşitme cihazlarının tam kulak yapısına göre imalatı
  • Ortopedik aksesuar üretimi

3D Yazıcıların Cerrahi Alanda Kullanımı

Sağlıkta hastalara yönelik yeniliklerin yanı sıra cerrahi işlemlerde kullanılan alet ve makinaların üretimi de 3d yazıcıların kullanım alanları arasında bulunuyor. Bu yazıcılar sayesinde ameliyat edilecek bölgenin 3 boyutlu bir çıktısı alınıyor ve doktorlar daha kesin sonuçlar üretebiliyor. Tümör ameliyatlarında istenmeyen dokunun alınması oldukça hassas bir işlem olduğundan dolayı tümör ve tümörün bulunduğu alanın birebir aynı ölçüleri 3 boyutlu modelleme hazırlanıyor. Daha sonra milimetrik bir şekilde ameliyatların uygulanmasına imkan sağlayarak ameliyat riskini düşürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kod Yazmayı Öğrenmek İçin En İyi 5 Uygulama [liste]

En Çok Estetik Alanında Kullanılıyor

Bir çok tıp alanında kullanılan 3d yazıcılar en çok estetik cerrahinde kullanılıyor. Tam vücut ölçülerinde üretilen silikonlar istenilen görünümü sağlıyor. Ağır yaralanmalar sonucu yüzde oluşan derin yaralar yada burun kırılması durumunda kıkırdak doku yerine kullanılabilecek yapıların oluşturulması 3d yazıcı uygulamaları ile yapılabiliyor. Kişiye özel implant üretiminin yapılması ileride yüz nakillerinde ki yaşanan başarısızlık oranını düşürebilir. Başarılı yüz nakillerinin yapılmasına rağmen tam anlamıyla iyi bir görünüm olmamasından dolayı 3 boyutlu yazıcılar ile hazırlanan estetik ürünler yüze yerleştirilince daha iyi bir görünüm sağlaması bekleniyor.

Canlı Doku Üretimi Denemeleri

Yapılan tüm uygulamalara rağmen etkili bir değişim yaratacak uygulama henüz ortaya konulamadı. En son olarak yapılan denemelerde insandan alınan dokuların özel bir karışım haline getirilerek 3d yazıcı ile her katmanı istenilen şekilde üretiliyor. Oldukça heyecanlandırıcı bir deneme olan doku üretimi henüz tam anlamıyla olumlu sonuçlar vermedi. İnsana aktarılan doku uyum konusunda problemler oluşturarak hasta sağlığına olumsuz etkiler oluşturdu. Belki de bu teknolojinin geliştirilmesi tamamlanmadan 3d yazıcıların kullanım alanları arasında insanlara canlı doku yada organ yapımı denememek gerekir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz