Sosyal medyanın çıldırmasıyla son zamanlarda bir paylaşım furyası aldı başını gidiyor. Kimileri için beğenilmek daha önemli, kimileri içinse paylaşılmak. Peki hangisinin daha çok işe yaradığını biliyor musunuz?

Günümüz çağı teknoloji çağı olarak tanımlanıyor. İnternet, gelişen teknolojinin en önemli eserlerinden birisi haline dönüşmüş durumda. Dünden bugüne internetin gelişimiyle birlikte sosyal medya kavramı da ortaya çıkmış durumda. Dünyanın pek çok farklı noktasından insanlar, sosyal medya aracılığıyla arkadaşlarına veya hiç tanımadıkları kişilere ulaşabiliyorlar. Dünyanın sınırlarını daraltan sosyal medya siteleri hayatın içerisine bu kadar entegre olmuşken, sosyal medya sitelerinde bulunan kavramların da elbette sıklıkla zikrediliyor olması da kaçınılmaz hale geliyor.

Beğenmek ve paylaşmak kavramları, hayatımıza sosyal medya siteleriyle daha da fazla dâhil olmuş durumdalar. Bundan bir 10 yıl önce “bana beğeni atar mısın?” yahut “sayfamı paylaşır mısın?” gibi sözler söylendiğinde anlaşılacak olan sözler günümüzden çok daha farklıydı. Peki, yaşadığımız modern dünya içerisinde hangisi daha önemli? Beğenilmek mi? yoksa Paylaşılmak mı?

Peki Beğenilmek mi Paylaşılmak mı?

Sosyal medya üzerinde bir kullanıcının bir gönderiyi beğenmesi her şeyden önce gönderiyi gerçekleştireni motive ediyor. Beğenilmek sosyal medya uzmanları tarafından bir nicelik olarak da tanımlanmaktadır.

Beğeni almak, diğer gönderiler arasında kıyas yapabilmeye olanak sağlar. Bir gönderinin kaç beğeni aldığını görmek ve neden dolayı bu beğeniyi aldığını düşündürür. Kişiler, aldıkları beğeniye göre paylaşımlarını şekillendirebilirler. Aynı şekilde kişisel hesapların dışında kurumsal hesaplar da aldıkları beğenilerle reklam politikalarını gözden geçirerek daha etkileyici içerikler üretebilmektedirler.

Gönderilerle beğeni almak, yapılan gönderilerin diğer insanlar tarafından sevilen bir noktası olduğunu gösterir. İnsanlar hoşuna giden şeyler için beğeni butonuna tıklarlar veya dokunurlar, sonucunda o gönderinin hoşlarına gittiğini belirtmiş olurlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Gluten Nedir? Zararları Nelerdir? [dosya]

Sosyal medyada beğenilmek tüm bu değerler ışığında önemli bir noktada bulunuyor olsa da bir de paylaşılma konusunda değerlendirme yapmak gerekiyor.

Paylaşılmak, sosyal medyada bir nicelikten daha çok bir nitelik olarak tanımlanıyor. Beğenilmeden farklı olarak kullanıcılar hoşlarına giden bir gönderiyi hesabındaki insanlara dağıtmak, onlarla paylaşmak istiyorlar. İnsan psikolojinin durdurulamaz davranışlarından birisi beğenileni diğerleriyle paylaşma arzusu bu noktada gözleniyor. Paylaşılmak, gönderilerin beğenilerin ötesinde olduğunu gösteriyor.

Sosyal medya gönderilerinin paylaşılması beraberinde daha popüler olabilmeyi de getiriyor. Popülerliği artıran bir unsur olan paylaşılma sonucunda hiç beklenmeyen bir kitleyle karşı karşıya kalınabiliyor.

Paylaşılmak beraberinde profilin değerlenmesini de getiren bir unsur oluyor. Sosyal medya kullanıcıları genel olarak farklı tipte gönderileri beğenebilirken, daha az gönderiyi paylaşmaya değer buluyorlar.

Beğenilmek ve Paylaşılmak arasındaki tüm bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda ise genel özetle; beğenilmek takdir edilmeyi, paylaşılmak ise yeni kullanıcılar tarafından takdir edilebilmeyi sağlıyor denilebilir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz