Uzaya asansörle çıkmak. Gerçekten çılgınca ve akla hayale gelmeyecekmiş gibi görünen bir fikir. Ancak bilim insanları için akıla gelmeyecek şeylerin günden güne azaldığı da bir gerçek. Uzaya asansörle çıkma fikir bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi görünse de prototipinin tanıtımı “ulan acaba mı?” diye düşündürdü.

Uzaya çıkma fikri insanlığın kafasını yüz yıllardır kurcalayan bir konuydu zaten. Eee insanların ne kadar azimli olduğu ortada bu fikri uzay mekikleri ile gerçekleştirdik bir nebze de olsa. Yalnız mekikle çıkmanın aşırı maliyetli ve tek mekikle yollana bilen insan sayısının azlığı çılgın bilim insanlarının aklına ulan boru ile asansör mü yapsak fikri getirmiş gibi duruyor. Bu fikir ile tüp geçit ile uzaya giden bir istasyona asansör kaldırma fikri akla yatkın gibi de gelmiyor değil aslında.

Kimin Aklına Geldi?

Kimin aklına gelmiştir sorusuna verilecek cevaplar zaten sınırlı bunu biliyoruz. Ama hepimizin aklına ulan yapsa yapsa Japonlar yapar dediğinizi de duyar gibiyim. Evet. Yine bu fikri çılgın proje ve başarıları ile ün yapmış Japonlar planlamışlar.

Hatta ilk prototipini Bangkok’ da bir etkinlikte insanlara da sunmuşlar ve büyük bir heyecanla olumlu geri dönüşlerde almışlar. Nasıl almasınlar ki zaten fikri bile heyecan verici iken prototipini görenlerin tepkileri normal bence.

Bu konu hakkında çalışmalar yürüten Japonya merkezli inşaat firması Obayashi Corporation ‘un çalışmaları takdire şayan. Firmanın yaptığı açıklamaya göre ise bu çılgın projenin hayata geçmesi için 2050 yılını beklememiz gerekiyor. Aynı şirketin bu fikri ortaya atan ilk firma ve girişimlere başlayan ilk şirket olduğunu da söyleyelim.

Şirketin varmak istediği nokta ise ISS ( Uluslararası Uzay İstasyonu). Bu noktanın dünyamıza uzaklığı ise tam olarak 100 km. Bu uzaklığın fazlalığı aşikar yalnız mesafelerin katedilebilir olması insanın için de bir ümit oluşturuyor. Hem işin için de Japonların da olması projenin yapılabilir olmaması için hiç bir sebep olmadığını düşündürüyor bana.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Apple Pay Nedir? Nasıl Kullanılır? [dosya]

Beni asıl korkutan nokta şurası. Hani filmler de gökdelene asansörle çıkan insanlar olur ve asansör de görevli ile birbirlerine bakmamak için çok çaba sarf ederler ya. Bu sahne o 100 km mesafe de yaşanırsa psikolojik problemler artar mı ?

Neyse konudan sapmayalım ve 2050 yılına geldiğimiz de uzaya bir asansörün yapılması hayaliyle yaşamaya başlayalım artık. Dediğim gibi Japonlar varsa ümit vardır.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz