Geçtiğimiz son yüzyılın özellikle son çeyreğinde aşırı ve önü alınamaz şekilde gelişen teknoloji artık hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumdadır. Özellikle gündelik hayatımızda sıkça kullandığımız, iş hayatımızda olsun, ev işlerimizde olsun sürekli teknoloji elimizin altında bulunmaktadır. Teknolojinin en önemli artılarından biri kuşkusuz tıp alanındaki, sağlık alanındaki gelişmeleri ve daha sonra ulaşım vs. gibi konularda oldukça hayati önem taşımaktadır. Her gün milyonlarca insan telefonları ile sürekli iletişim halinde olup, toplu ve özel taşıma araçları ile yüzlerce kilometreyi çok kısa zamanda kat etmektedir.

Kolaylık mı tembellik mi?

Teknoloji hayatımızı son yüzyılda o kadar çok kolaylaştırdı ki Çin’deki bir insan görüntülü konuşma ile Türkiye’deki bir yakını ile kolayca konuşup hasret giderebilmektedir. İşte tamda bu noktada Teknoloji ile birlikte aslında çok insanlar arasındaki iletişim güçlenir iken aynı evde yaşayan insanları birbirinden koparabilmektedir. Örneğin aynı evdeki bireylerin üşenip bir odadan başka bir odadaki insanın yanına gitmek yerine ona telefon ile veyahut oldukça yaygın kullanılan mesajlaşma uygulamaları üzerinden iletişim kurmaktadır. Aslında bu o insanların arasındaki iletişimi oldukça zayıflatmakta ve insanları adeta tembelleştirmektedir. Öte yandan gelişen teknoloji ile artık ulaşım eski zamanlarda ki gibi günler, haftalar hatta aylar sürmek yerine saatler içinde kıtalar arası seyahat mümkün hale geldi. Fakat teknoloji daha da geliştikçe kilometrelerce ötedeki insanlara ulaşabilirken insanlar yan kat komşusu ile bu kadar iletişim kurmakta tembellik göstermektedir. Aslında teknoloji insan hayatlarını kolaylaştırsa da bir yandan da sosyal hayatı baltalamakta ve harap etmektedir. Başka bir örnekte ise yürüyerek kolayca kat edebileceğimiz mesafeleri teknolojinin de getirdiği tembellik ile aracımızla veyahut toplu taşıma ile gitmeyi tercih ediyoruz. Buda insanların yürüyüş yapmamasına ve sağlıksız tembel bireylerin ortaya çıkmasına sebep oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Datally: Google’dan Hücresel Veri Kullanım Kontrolü

Peki bu sorunların önüne nasıl geçebiliriz?

Her şeyden önce teknoloji bir amaç olarak değil araç olarak kullanılmalıdır. Saatlerce sosyal medyalarda vakit geçirmek yerine günün kısa ve belli bir vaktinde zaman ayırıp geriye kalan onlarca saatimizde ailemize, arkadaşlarımıza zaman ayırabilir spor yapabilir, hobiler edinebiliriz. Sürekli akıllı telefonlarımızla, tablet ve bilgisayar vb. aletlerin başında onlarca geçen saatten sonra insanlarda bir süre sonra artık psikolojik etkiler baş gösterir. İnsan sağlığına da oldukça zararlı olan bu aşırı davranışlar bireyleri gerçek dünyadan uzaklaştırıp, sanal yani gerçekçi olmayan bir dünyaya iter. Gerçek hayatta aldığımız gerçek tepkiler, duyular özellikle 5 duyumuz sanal dünyada yoktur. Sanal dünya adeta insanların gözlerine indirilen bir süs perdesi gibidir. Bu perde bir süre sonra iner ve insanlar gerçeği fark ettiklerinde hayal kırıklığına ve uzun süreli mutsuzluğa kapılırlar. Öte yandan çeşitli radyasyonlar ve bu aletlerin ekranlarından yayılan zararlı ışıklar insanların sağlığını tetikler. Aşırı parlaklıkta bakılan ekranlar insanların gözlerinde ve uyku düzenlerinde bozulmalara sebebiyet verebilir.

Peki teknoloji zararlı mı yararlı mı?

Teknoloji aslında bir noktadan bakar isek insan hayatında oldukça yararlıdır. Bu konuda suyu örnek gösterebiliriz. Su insanların hayatını da kurtarabilir, fakat alada bilir. Örneğin; Sel felaketi vs. İşte yukarıda değindiğimiz gibi amaç olarak değil araç olarak kullanılmalı.

Teknoloji ile insanlar tıbbi araçları geliştirdiler böylece birçok insan sağlığına kavuştu. Teknoloji ile insanoğlu ticareti geliştirdi, ticaret ile ulaşım gelişti ve dünya global bir hale geldi. Artık her insan farklı bir kültürlerle saniyeler içinde sanal olarak, saatler içinde ise yüz yüze tanışabilmektedir. Gelişen sanayi ve mimari ile birlikte gündelik hayatlarımız, yaşam tarzlarımız oldukça değişti. Her ne kadar insanoğlu elde ettiği bazı şeylerin değerini bilemese de hayat hızla akıp gitmekte ve teknoloji tüm hızıyla gelişmektedir. Sizlere tavsiyemiz onun seline kapılıp yitenlerden olmamanız dileğiyle..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Akıllı Metre Bagel - Her Şeyin Akıllısı Makbul

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz