Raspberry Pi ile başlayan kart bilgisayar furyası günümüzde çok popülerleşti.  Hem elektronik devrelerde geliştirme kartı, ham de farklı kişisel ihtiyaçlar için kullanılan en iyi 5 kart PC‘yi sizler için sıraladık.

En Pratik Kart Bilgisayar: Raspberry Pi 3

Raspberry Pi modellerinin en sonuncusu olan Pi 3, Raspberry Pi Foundation tarafıdan geliştiriliyor. Cihaz 64-bit 4 çekirdekli ARMV8 işlemcisiyle 1.2 GHz işletim hızı sunuyor. Ayrıca 1 GB belleğe sahip olan Raspberry Pi 3 üzerinde 4 adet USB 2.0, HDMI, 35 mm kulaklık girişi ve microSD kart girişine sahip.

Bağlantı seçenekleri olarak dahili 802.11n kablosuz LAN ve Bluetooth 4.1 bağlantısına sahip cihaz ülkemizde 160-200 TL arasında satılıyor.

Asus Tinker Board

Asus’un Rapberry Pi’ye rakip olarak piyasaya sürdüğü Tinker Board, Raspberry Pi 3’te daha gelişmiş seçenekler sunuyor. 4 çekirdekli Rockchip işlemcisine sahip olan cihaz 4K video oynatabiliyor. Ayrıca 24-bit ses desteği olan Tinker Board 2 GB RAM seçeneğiyle birlikte geliyor.

Asus Tinker Board’ın ülkemizde şu an için ülkemizde satışı bulunmuyor. Yurtdışı fiyatı ise 68 dolar.

C.H.I.P

Ucuz fiyatıyla dikkat çeken C.H.I.P performans noktasında rakiplerinden biraz geride kalıyor. 1 GHz hızında çalışın kendi üretimi R8 işlemcisine sahip kart bilgisayar bünyesinde 512 MB RAM bulunduruyor. Bluetooth 4.0 ve WiFi B/G/N Built-in! bağlantılarına sahip cihaz 4 GB dahili depolamaya sahip.

Farklı eklentileri satın alınarak her hangi bir HDMI monitöre bağlanabilen kart sadece 9 dolar fiyat etiketine sahip. Yalnız eklentileri kendinden daha pahalı.

En Güçlü Kart Bilgisayar: Samsung ARTIK 10

Kart bilgisayar pazarından eksik kalmak istemeyen Samsung geçtiğimiz yıl geliştirdiği ARTIK bilgisayarlarıyla yarışa katıldı. ARTIK 1, ARTIK 5 ve ARTIK 10 olmak üzere 3 farklı modeli bulunan kart bilgisayar çok başarılı görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Robotlaşma Meslekleri Nasıl Etkiliyor? [dosya]

Kart 4 çekirdekli 1.5 GHz ARM Cortex A15 ve yine 4 çekirdekli 1.3 GHz A7 yongaları tarafından besleniyor. 16 GB dahili hafızaya sahip bilgisayar ayrıca 1080p video desteğine sahip. 2 GB LPDDR3 RAM’e sahip ARTIK 10 bağlantı noktasında 802.11b/g/n Wi-Fi ve Bluetooth seçeneklerine sahip. Kart 3 adet USB 3.0 portu içeriyor ve 39 x 29 x 3.5 mm boyutlarına sahip.

Samsung ARTIK 10 listedeki en iyi performansa sahip kart bilgisayar diyebiliriz.

Poyraz

Kart bilgisayarlara bir yerli bir çözüm olan Poyraz (versiyon 1) yılda sadece 3 TL’lik elektrik harcamasıyla dikkat çekiyor. Yerli AR-GE firması Bilims tarafından üretilen Poyraz yine Linux tabanlı yerli işletim sistemi Pardus ile çalışıyor.

ARM tabanlı 4 çekirdekli işlemci kullanılan Poyraz v1’de 1 GB DDR3 RAM yer alıyor. Üzerine iki adet USB, 1 adet HDMI ve 1 adet microSD kart slotu bulunan cihaz 30fps’de 1080p görüntü desteği sunuyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz