İnternete ulaşımın kolaylaşması ve artık web site kurulumu için yazılım bilgisine ihtiyaç duyulmaması tüm dünyada 1 milyar web sitesinin kurulmasını sağladı. Her gün onlarca site arasında geziyoruz ancak gerçek hayatta var olan arka sokaklar internet ortamında da yok mu? Oldukça sık bir şekilde duymaya başladığımız Darknet nasıl girilir veya da Deep Web nedir gibi sorular aslında internetin arka sokağının keşfedildiği anlamına geliyor.

Deep Web Nedir?

İnternette Deep Web araştırılırken sıkça görülen bir kavram olan ‘buzdağının görünmeyen kısmı’ sözü Deep Web’i tanımlamak için kullanılan belki de en etkili sözdür. Deep Web’i aşamalı bir şekilde anlatmak daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır.

  • İnternet ortamında her gün ulaştığımız internet siteleri arama motorları tarafından indeksleniyor.
  • İstenilmesi halinde arama motorlarının sitenizi bulmasını engelleyebilirsiniz.
  • Deep Web siteleri ise bu özelliği kullanarak arama motorlarına kendilerini görünmez kılıyorlar.
  • Bu sitelere giriş için site adresinin tam olarak biliniyor olması gerekir.

Darknet Nedir?

Deep Web’den daha gizli bir ortamın bulunduğu da biliniyor ancak bu ortamlar oldukça tehlikeli olduğundan bilmeyen kişilerin kesinlikle uğraşmaması gerektiğini söyleyelim.

Darknet siteleri Freenet ile Tor olarak adlandırılan şifrelenmiş toplulukların bir parçasıdır. Bu siteler iki kişinin bilgisayarlarını birbirine bağlayarak şifreleri sadece kendilerinin bildiği bir ağda dosya transferi veya iletişim kurmalarına benzetilebilir. Sıradan tarayıcılar ile bu sitelere girmek mümkün değildir aslında site olarak tanımlamak tam anlamıyla sağlıklı bir tanım olmuyor çünkü adı üzerinde bir ağ olarak yapılanmıştır. Özel program ve yazılımlar ile bu alana girmeniz ancak mümkün oluyor.

Darknet nasıl girilir sorusuna ise verilecek en kesin yanıt bir tanıdığınızın olmasıdır. Evet sanal dünyada da tanıdıklar paradan daha ön plana çıkıyor. Şifrenin ve giriş yollarının bilinmesi bu alana ulaşmanızı sağlayacaktır ancak giriş yaptıktan sonra büyük bir sorumluluğu üzerinize aldığınızı unutmayın. Peki bu ağı kimler kullanıyor?

  • İllegal işlerin yapılması için bu ağın kullanıldığı biliniyor.
  • İstihbarat servisleri de bu ağ sisteminden faydalanıyor.
  • Ülkelerin gizli teşkilatları Darknet kullanımını yoğun bir şekilde gerçekleştiriyorlar.
  • Cinsellik içeren bazı videolar bu ortamda oldukça yüksek miktarlarda alıcı buluyorlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Gluten Nedir? Zararları Nelerdir? [dosya]

Tüm bunları düşünecek olursak sırf meraktan Darknet giriş çabaları yada Deep Web siteleri arayışına girmek hiç te sağlıklı olmayacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz