9 Mart Apple şirketi tarafından Spring Forward lansmanında en ilgi çekici ürünlerden biri olan USB-C teknolojisi yenilikleriyle birlikte geliyor.

Peki Nedir Bu USB-C?

USB Type-C çok yeni bir bağlantı türü olarak geliştirildi. Adı USB olsa da adeta all-in-one özelliğini taşımaktadır. USB, güç, VGA, HDMI ve Display Port girişlerini bir araya toplayan bir teknoloji. Bir nevi bu bağlantıları tek çatı altında toplayı Standartlaştıran bir teknoloji. Açıklamak gerekirse tek bir portu hem USB hem de güç kaynağı olarak kullanabilme imkanına kavuşacağız. Aynı zamanda HDMI, VGA ve Display portlarının sağladığı görüntü aktarımını da bu port ile yapabileceğiz.

USB 3.1 ile ortaya çıkan tek port fikri 8.4 mm genişlik ve 2.6 mm kalınlık ile hem cihazlar için daha ince tasarım hem de kablo kargaşasından kurtulmak için üretilen bir teknoloji.

Eski Dizüstü Yükseltme
Eski Dizüstü Bilgisayarınızı Yükseltin

Şarj Edebilme Özelliği

Bilindiği üzere USB bağlantıları her zaman çok yavaş şarj özelliğine sahipler. Genellikle küçük cihazlarda tercih ediliyordu (Telefon, Tablet, Fotoğraf Makinesi vs.) artık USB Power Delivery v2.0 standardını kullanan USB-C ile rahatlıkla laptoplarımızda da kullanabileceğiz.

Aktarım Hızı

USB 3.0 bağlantısının aktarım hızı yaklaşık 5 Gbps iken USB-C ile bu hız ikiye 10Gbps’ye çıkabiliyor. Yani saniyede 1.25 GB veri aktarımı sağlayabiliyor.

Ne kadar Yaygın?

2016 yılında tanıtılan ve çıkan birçok ürün USB-C destekliyor. Fakat hala insanların birçoğu hala Usb 3.0’a bile geçiş yapamamış iken USB-C nasıl kullanılacak? Port çeviriciler ile bu sorun kısa süreliğine atlatılabilecek. Belki de hayatımızda son kez port çevirici kullanacağız?

Sonuç Olarak USB-C

İlk zamanlarda her ne kadar alışmakta zorluk çekilse de tahminen bir 4-5 yıl içerisinde birbirine karışan, bulunmayan, soketleri uyuşmayan kablo dertlerinden kurtulacağız. Adeta sadece bir kablo ile bir yandan telefonunuzu şarj edebilir daha sonra telefonunuzu bu kablo ile bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Bu kablo ile kullanıcılar kablo masraflarından kurtulmuş olacaklar. Bir başka kolaylık olarak ise seyahatlere çıktığınızda oldu ki telefonunuzun şarj kablosunu unuttunuz veya misafirliktesiniz ev sahibinden şarj aleti istediniz port uyum sorununa maruz kalmadan sorununuzu giderebileceksiniz. Türkiye’de adeta klasikleşen ince uç kalın uç muhabbeti sanırım tarihe gömülecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Cloudflare Nedir? Cloudflare DNS Kurulumu Nasıl Yapılır?

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz