Teknolojisin her geçen gün farklı bir boyut kazanması sonucunda artık günümüzde sağlık alanında da sıkça kullanıldığı görülüyor. Tıbbi cihazlarda kullanılan teknolojinin artmasından tutunda hastalıklar üzerine yapılan tedavilerde de teknoloji kullanılmaya devam ediliyor. Son 10 yıl içerisinde eskiden hayal olan ürünlerin sağlık alanında kullanılmasından sonra halihazırda kullanılan ve gelecekte kullanılacak ürünlerin neler olduğu üzerine bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmaya göre sağlıkta teknoloji başlığı ile kullanılacak 5 teknoloji ürünü şunlardır;

1 İnsan Derisine İşleyen Sensörler

Genelde bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz insanlar üzerinde bulunan çiplere benzer bir teknoloji olan Sensörler University of Illinois’te yapılan çalışmalar ile vücut sıcaklığı ölçümü yapıyor. Bu ölçümün sürekli olarak yapılması ve kayıt altına alınması sahip olunan hastalıklara erken teşhis koyarken hangi durumlarda vücut sıcaklığının arttığına göre de psikolojik sonuçlar elde edebiliyor.

2 Çocuklara Sağlık Bilgisi Öğreten Uygulama

Yıllarca bilim adamlarının dahi çalışması ile çözülemeyen insan vücudunun henüz çocuk yaşlarda tanınması gerekiyor. Tinybop uygulaması ile çocuklar animasyonlar üzerinde şunları öğreniyorlar;

  • Kas yapısı
  • Sinir sistemi
  • İskelet yapısı
  • Dolaşım sistemi
  • Solunum sistemi
  • Sindirim sistemi

3 Extrem Spor Yapanlar İçin Cihaz

Yeni geliştirilen Trace ismi verilen bir monitör cihaz ile extrem sporu yapılırken hareketleri algılıyor. Mobil uygulaması bulunan bu cihaz gelen verileri kayıt altına alarak ve GPS ile takip ederek yaşanan olası bir kaza sonrasında hangi hareketin kazaya sebep olduğunu belirtiyor. Böylece sağlıkta teknoloji daha etkin kullanılarak kazalara daha doğru müdahale ediliyor.

4 Sağlıkta Teknoloji İçin Uyku Kalitesini Ölçen Cihaz

Varşova’da bulunan bir şirket olan Inteliclinic yaptığı araştırmalara göre geliştirdiği cihaz ile uyku kalitesini ölçüyor. Yaptığı ölçümler sonunda kişinin yeterli uyku aldığına karar verirse kişiyi alarm ile uyandırıyor. Beyin dalgalarının ölçülmesini sağlayan elektrotlar bulunan bu cihaz göz maskesi şeklinde takılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Windows 10 GodMode Nedir? Nasıl Aktif Edilir? [dosya]

5 Beyni Zinde Tutan Oyun

Genelde 60 yaş ve üzeri insanlar için geliştirilmiş bu oyun araba yarışı olarak oynanıyor. Kişiler unutkanlık ve bunama sorunlarını yaşamaması için zihni dinç tutan bu oyun birden fazla görev vererek aynı zamanda bu görevleri yapan kişilerin zihnini dinç tutuyor. NeuroRacer isimli oyun yüksek hızda sürdükleri arabalar ile çıkanengellere karşı hızlı tepki vermeyi sağlıyor. Bu şekilde kullanılan sağlıkta teknoloji ürünü oyun 60 yaş üzeri bireylerde haftada 3 gün her gün bir saat oynanması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz