creators update
Windows 10 Creators Update

Microsoft’un Ekim 2016 etkinliğinde tanıttığı Windows 10 Creators Update güncellemesi, şu anda son kullanıcılar tarafından indirilebilir durumda. Peki Creators Update bizlere yeni neler sunuyor?

Microsoft’un 26 Ekim tarihinde Windows 10 VR ve Surface Studio gibi ilgi çekici yenilikleri yanı sıra tanıtımını yaptığı Windows’un sıradaki büyük güncellemesi Creators Update 11 Nisan’da Windows Update üzerinden indirilebilecek. Ama 11 Nisan’a kadar beklemek istemeyenler Microsoft’un ücretsiz sunduğu Windows Güncelleme Yardımcısını buradan indirerek konuya dahil olabilirler.

Yeni güncelleme devrim niteliğinde birçok güncelleme sunuyor. Öncelikle her zaman merak ettiğim, Windows’un niye güvenlik gibi önemli faktörleri sadece üçüncü taraf uygulamalarıyla sağlama alınmasına izin verdiğiydi. Yani hep, bizim üçüncü parti uygulamalarla sağladığımız özellikleri Windows her güncellemesinde yavaş yavaş verse ne olur diye düşünürdüm. Sonunda bu düşünceme ortak olan Microsoft, Creators Update‘te Gece Işık Ayarları ve yeni Windows Defender gibi özelliklerle karşımıza çıkıyor. Şimdi yeni güncellemede en çok dikkat çeken 10 özelliği detaylı inceleyelim.

1 Windows’un Demirbaşlarından: Paint 3D

Yıllardır değişmeyen tasarımı ve çok az güncellenen özellikleriyle Paint uygulaması artık sadece küçük işlere yarayan bir program olarak arka sıralardaki yerini almıştı. Güncellenen uygulama artık başarılı çizim araçlarına yer vermenin yanı sıra artık 3 boyutlu çizimlerin yeni arkadaşı olmaya geliyor. 3D nesneler çizmeye ve görüntülemeye izin veren uygulama aynı zamanda karma sanal gerçeklik ürünleri üretmeye yardımcı olacak. Popüler teknoloji üreticilerinin üreteceği karma sanal gerçeklik platformlarıyla uyumlu çalışacak program Windows 10 Creator Update’in en çarpıcı yeniliği diyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Apple Dosyalar Nedir? Nasıl Kullanılır?

2 Daha Rahat Oyunlar İçin Oyun Modu

Yeni Creator Update güncellemesinin tanıtıldığı günden beri en çok beklenen özelliği ise şüphesiz Windows’a gelecek olan oyun modu. Ayarlara eklenecek olan Oyun Oynama (Gaming) gibi bir kısımla aktive edilebilecek oyun moduyla artık daha rahat oyunlar oynayabileceksiniz.

Yeni gelen bu mod sayesinde sisteminiz oynadığınız oyunlara işlemci, bellek ve ekran kartınıza oyun önceliği sağlayarak donma ve kasma sorunlarının önüne geçmeyi hedefliyor. Eğer zaten sisteminiz oyunu güzel kaldırıyorsa bu sefer de fps artışı sağlayabiliyor.

Ayrıca yukarıda bahsettiğim üçüncü parti uygulama gerekliliğini minimuma indirmede de yenilikler sağlayan oyun modu artık oyun oynarken video kaydı ve ekran görüntüsü alma özeliklerini bünyesinde barındırıyor. Bununla beraber oyuncuların vazgeçilmez tutkusu online streaming artık ücretsiz ve daha kolay bir halle Windows’a geliyor.

3 Yenilenen Edge ile Gelişmiş Sekme Yönetimi

Yeni Microsoft Edge sekmeler üzerinde tam bir hakimiyet sunuyor. Bu özellik sayesinde bulunduğunuz sekmeden çıkmadan sekmeleri arayıp bulabilecek ve düzenleyebileceksiniz. Ayrıca Android’in Chrome ile beraber yaptığı tarayıcı sekmelerinin uygulama sekmeleriyle aynı alanda değiştirebilme özelliğine benzer bir özellik te geliyor. Son olarak yeni Edge ile birlikte oturuma göre sekmeleri kaydetebilme özelliği de geliyor.

4 Material Tasarımlı Yeni Windows Defender

Windows 10 daha ilk çıktığında Microsoft Denetim Masası’ndaki her ayarı teker teker Ayarlar kısmına getireceğini açık açık belirtmişti. Bu yüzden artık Windows 7‘den kalma Windows Defender uygulaması pek işe yaramasa da material bir tasarıma geçiş yaparak Windows 10’un diğer ayarlarına ayak uydurmuş görünüyor.

Ayrıca cihaz sağlığı danışmanı gibi yeni bir özellikle gelen Windows Defender cihaz sağlığıyla ilgili daha fazla seçenek sunacak. Cihazınızın durumu hakkında bilgiler önerecek olan bu özellik aynı zamanda uygulama kurulumlarında işinizi kolaylaştıracak yeni ayarlar sunarak cihazınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanızı amaçlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  10 En İyi Uzak Masaüstü Bağlantısı Uygulaması [liste]

5 Kolay Kontrol Odaklı Gelişmiş Eylem Merkezi

Windows 10 Creator Update ile birlikte Windows giderek Android’e benzemeye devam ediyor. Zira Eylem Merkezi‘ne ses ve parlaklık ayarının eklenmesi bunu gösteriyor. Daha kolay kontrollere erişim sağlayan Eylem Merkezi’nde hızlı eylem kutularında değişikliğe gidilmiş. Ayrıca batarya simgesine tıklandığında artık bizi farklı bir menu karşılıyor.

6 Tema Destekli Windows Store Uygulama Mağazası

Windows’un kendi uygulama mağazası artık Windows’a özel yeni temalar sunacak. Bununla beraber geliştirilen kişiselleştirme sayfası daha fazla özellik sağlıyor. Ayrıca bilgisayar yöneticileri diğer kullanıcıların bilgisayara Windows Store haricinde program yüklemelerini engelleyebilecek.

7 Mavi Işığın Düşmanı Gece Modu

Bildiğiniz gibi gün ışığının olmadığı ortamlarda maruz kalınan mavi ışık hayatı riske en atan en büyük etkilerden sayılmaya başlandı. Bununla beraber buna çözüm olarak türeyen f.lux gibi uygulamalar akşam hava karardıktan sonra bilgisayar ekranındaki mavi ışığı kapatıyordu. Artık Windows’a gelen yeni özellik bu mavi ışığı kendinizin kontrol etmenizi sağlayacak.

8 Groove Music Maker ile Kendi Müziğinizi Yapın

Yeni güncelleme ile ücretsiz olarak sunulacak Groove Music Maker müzik parçaları oluşturmaya imkan sağlayacak. Çok kapsamlı bir uygulama olmasa da basit medya öğeleri oluşturmanızda size çok yardımı olacağını düşünüyoruz.

9 Renk Seçici ile İstediğiniz Tema Rengini Seçin

Creators Update ile gelen bir diğer özellik ise kısıtla sayıda seçebildiğimiz tema renkleri artık renk seçme paleti sayesinde sınırsız sayıya ulaşıyor.

10 Kolay Paylaşım için Görev Çubuğuna Kişiler Dopingi

Bilmiyorum çok gerekli mi ama Microsoft’taki geliştiriciler paylaşılacak kişileri bulmak daha kolay olsun diye görev çubuğuna sık görüşülen üç beş kişiyi sıralayalım demişler.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz