Microsoft’un Ekim 2016 etkinliğinde tanıttığı Windows 10 Creators Update güncellemesi, şu anda son kullanıcılar tarafından indirilebilir durumda. Peki Creators Update bizlere yeni neler sunuyor?

Microsoft’un 26 Ekim tarihinde Windows 10 VR ve Surface Studio gibi ilgi çekici yenilikleri yanı sıra tanıtımını yaptığı Windows’un sıradaki büyük güncellemesi Creators Update 11 Nisan’da Windows Update üzerinden indirilebilecek. Ama 11 Nisan’a kadar beklemek istemeyenler Microsoft’un ücretsiz sunduğu Windows Güncelleme Yardımcısını buradan indirerek konuya dahil olabilirler.

Yeni güncelleme devrim niteliğinde birçok güncelleme sunuyor. Öncelikle her zaman merak ettiğim, Windows’un niye güvenlik gibi önemli faktörleri sadece üçüncü taraf uygulamalarıyla sağlama alınmasına izin verdiğiydi. Yani hep, bizim üçüncü parti uygulamalarla sağladığımız özellikleri Windows her güncellemesinde yavaş yavaş verse ne olur diye düşünürdüm. Sonunda bu düşünceme ortak olan Microsoft, Creators Update‘te Gece Işık Ayarları ve yeni Windows Defender gibi özelliklerle karşımıza çıkıyor. Şimdi yeni güncellemede en çok dikkat çeken 10 özelliği detaylı inceleyelim.

1. Windows’un Demirbaşlarından: Paint 3D

Creator Update

Yıllardır değişmeyen tasarımı ve çok az güncellenen özellikleriyle Paint uygulaması artık sadece küçük işlere yarayan bir program olarak arka sıralardaki yerini almıştı. Güncellenen uygulama artık başarılı çizim araçlarına yer vermenin yanı sıra artık 3 boyutlu çizimlerin yeni arkadaşı olmaya geliyor. 3D nesneler çizmeye ve görüntülemeye izin veren uygulama aynı zamanda karma sanal gerçeklik ürünleri üretmeye yardımcı olacak. Popüler teknoloji üreticilerinin üreteceği karma sanal gerçeklik platformlarıyla uyumlu çalışacak program Windows 10 Creator Update’in en çarpıcı yeniliği diyebiliriz.

2. Daha Rahat Oyunlar İçin Oyun Modu

Yeni Creator Update güncellemesinin tanıtıldığı günden beri en çok beklenen özelliği ise şüphesiz Windows’a gelecek olan oyun modu. Ayarlara eklenecek olan Oyun Oynama (Gaming) gibi bir kısımla aktive edilebilecek oyun moduyla artık daha rahat oyunlar oynayabileceksiniz.

Yeni gelen bu mod sayesinde sisteminiz oynadığınız oyunlara işlemci, bellek ve ekran kartınıza oyun önceliği sağlayarak donma ve kasma sorunlarının önüne geçmeyi hedefliyor. Eğer zaten sisteminiz oyunu güzel kaldırıyorsa bu sefer de fps artışı sağlayabiliyor.

Ayrıca yukarıda bahsettiğim üçüncü parti uygulama gerekliliğini minimuma indirmede de yenilikler sağlayan oyun modu artık oyun oynarken video kaydı ve ekran görüntüsü alma özeliklerini bünyesinde barındırıyor. Bununla beraber oyuncuların vazgeçilmez tutkusu online streaming artık ücretsiz ve daha kolay bir halle Windows’a geliyor.

3. Yenilenen Edge ile Gelişmiş Sekme Yönetimi

Creators Update

Yeni Microsoft Edge sekmeler üzerinde tam bir hakimiyet sunuyor. Bu özellik sayesinde bulunduğunuz sekmeden çıkmadan sekmeleri arayıp bulabilecek ve düzenleyebileceksiniz. Ayrıca Android’in Chrome ile beraber yaptığı tarayıcı sekmelerinin uygulama sekmeleriyle aynı alanda değiştirebilme özelliğine benzer bir özellik te geliyor. Son olarak yeni Edge ile birlikte oturuma göre sekmeleri kaydetebilme özelliği de geliyor.

1 YORUM

  1. […] korunma için yapılabilecek ilk yöntem işletim sistemini yükseltmek olacak, çünkü Windows’un son sürümü güvenlik önlemleri sayesinde virüsün sisteme bulaşmasını […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here