CHOMAR: Türkiye’nin İlk Yerli Antivirüsü

0
590

Mersin’de 10 kişilik bir ekip tarafından hazırlanan Türkiye’nin ilk yerli antivirüs platformu olan CHOMAR kullanıma açıldı.

CHOMAR siber güvenlik çözümleri Mersin Teknopark’ta yer alan eBilge Teknoloji A.Ş. tarafından geliştirilmekte. Yaklaşık üç yıldır, 10 kişilik bir geliştirme ekibinin çalışmalarının meyvesi olarak karşımıza çıkan CHOMAR Türkiye’nin yeni yerli gözdesi. Antivirüs denince ilk akla gelen Kaspersky, Eset, Norton ve AVG’nin yanı sıra arrtık yerli bir çözüm aklımıza gelecek.

Kullanım Alanları

CHOMAR şu an için üç farklı kullanım alanını hedefliyor. Bireysel Windows tabanlı bilgisayarlar, Kurumsal Windows çözümleri ve Android tabanlı mobil cihazlar hedef alınarak Antivirus ve Internet Security olmak üzere iki farklı ürün sunuluyor.

Özellikleri

Her iki üründe de Antivirus ve Antispyware sunan yazılım tehditlere karşı tam zamanlı bir koruma sağlıyor. Bunun yanında Sezgisel Koruma özelliğiyle yeni ve tanımlanmamış zararlıları karantinaya alıyor. Ayrıca Düşük Kaynak Tüketimi özelliğiyle düşük RAM kullanımı vadeden yazılım, diğer popüler antivirüsler gibi cihazınızı kasmayacağını belirtiyor.

Yazılımın Internet Security versiyonunda bulunan diğer özellikler ise, İnternet Koruması, E-Posta Koruması, Veri Kaçağı Önleme, Güvenli Dosya Silme ve Veri Kasası şeklinde sıralanıyor. Güvenli Dosya Silme özelliğiyle yazılım istenmeyen nesneleri geri dönüştürülemeyecek şekilde siliyor.

Tüm bunlarla beraber CHOMAR, dünya genelinde sadece 33 antivirüs yazılımının sahip olduğu OPSWAT altın sertifakaya sahip. Yani bayağı başarılı bir yazılımımız var.

Nereden Alabiliriz?

Bu kadar başarılı olan yerli gururumuzu buradaki bağlantıdan sitesini ziyaret ederek alabilirsiniz. Bu bağlantıdan ise android verisyonuna ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Darknet ve Deep Web Nedir?