zamanda yolculuk
Zamanda Yolculuk Mümkün Mü?

Zamanda yolculuk mümkün mü? Zamanda yolculuğun esasları nelerdir? Bu yazımızda tüm bu soruları cevaplıyoruz. Zamanda yolculuk her zaman en çok dikkat çeken bilimsel konular arasında yer almıştır. Peki gerçekten zamanda yolculuk mümkün müdür?

Öncelikle zaten saniyede bir saniyelik bir hızla geleceğe doğru hareket ediyoruz. Çünkü zaman ve mekan ayrılmaz bir yapıdır. Yani siz belli bir hızla yürüdüğünüzde aynı zamanda geleceğe doğru yürürsünüz. Zaman yolculuğu geçmişe ve geleceğe yolculuk olmak üzere iki başlık altında incelenecek.

Zamanda Geçmişe Yolculuk

Geçmişe yolculuk mümkün müdür sorusuna kısa cevabımız HAYIR! Çünkü geçmişe yolculuk kendi içinde bir çok paradoks bulunduruyor. Mesela şu andan geçmişe gidip annenizi siz doğmadan önce öldürürseniz ne olur? Dolayısıyla anneniz sizi doğuramamış olur. Peki hiç doğmamış biri nasıl olup gidip annesini öldürdü? Bu bir paradokstur ve bu olayın tek açıklaması geçmişin asla değiştirilememesidir. Ama bu zamanda geçmişe gidilemeyeceğini kanıtlamaz. Çünkü geçmişe yolculuk iki başlık altında incelenmelidir. Geçmişi değiştirmek ve geçmişi oluşturmak.

Geçmişi değiştirmenin imkansız olduğunu az önce söyledik. Peki ya geçmişe gidip hiç bir şeyi değiştiremeden geri gelsek. Dolayısıyla geçmişte bulunmuş ve onu oluşturmuş oluruz. Yani zaten o vakitte oradaydık. Ama biz bilmiyorduk. Sadece bu olayı yaşamış olmak için bekliyorduk.

Ama insanın özgür iradesi olduğu için geçmişe gittiğinde olaylara müdahale etmek ister. Yani mesela geçmişe gidip kendinizin eski haliyle karşılaşsanız. Ama geçmişte böyle bir olay olmadığını bildiğinize göre gider gitmez geçmişi değiştirmiş olacaksınız. Yani geçmişe adım atar atmaz bir şeyleri değiştirmeye başlayacaksınız ve bu da zincirleme paradokslar doğuracak. Bir de şöyle düşünün mesela diyelim ki ben şu anda bir toplantı yapıyorum. Ve bu toplantıya sadece gelecekten gelen yolcular katılabilir. Bu toplantının yerinin ve saatinin her şekilde reklamını yapıyorum. Şimdi diyelim ki gelecekte zaman makinesi icat edildi ve zaman yolcuları benim toplantımdan haberdar oldular. O zaman toplantıya iştirak etmeleri lazım. Ama kimse gelmedi. Yani demek istediğim eğer gelecekte zaman makinesi bulunacaksa şu ana kadar gelecekten gelen birilerine rastlamış olurduk.  Bu ya zaman makinesinin asla bulunamayacağını ya da zamanda geçmişe yolculuğun asla mümkün olamayacağını kanıtlar. Her iki durumda da geçmişe gitmiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  htaccess Nedir? .htaccess Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Geleceğe Zaman Yolculuğu

Zaten geleceğe ister istemez gidiyoruz. Bu durumu normalden hızlı akmasını sağlamak ya da birden geleceğe ışınlanmak bizi konumuzu oluşturuyor. Zamanda ileriye ışınlanmakta bir sorun yok. Ama geri gelmek az önce bahsettiğimiz olayla aynı. Yani  geri gelmek yok. Peki birden on yıl ileriye nasıl gidebiliriz?

Öncelikle kütle zamanı ve mekanı büker. Yani farklı yer çekimi alanlarında farklı zaman kavramı mevcuttur. Aydaki zamanın akış hızı ile Dünya’daki zaman akışı aynı değildir. Aynı zamanda hızlı hareket eden cisimlerle yavaş hareket cisimler için de zaman kavramı farklıdır. Yani ışık hızına yakın bir hıza sahip bir uzay gemisine binip çok yüksek kütleli bir karadeliğin etrafında tur atsanız bir aylık bir seyahat sonucunda Dünya’nızın on yıl sonraki haline ulaşmış olabilirsiniz. Yada mümkünat dairesinde Dünya’nın etrafına bir tren rayı yerleştirilse, ve bir saniyede Dünya’nın etrafını yedi kere dönebilecek bir tren icat edilse, beş günlük bir seyahat sizi sekiz yıl ileriye götürür.

Peki zamanda yolculuk prosedürü nasıl gerçekleşir? Öncelikle filmlerde gördüğümüz bir şey içip yada üzerine bir şey sürüp birden kaybolmak hiç mantıklı gelmiyor. Bunun en mantıklı yolu zaman makinesi.  Ama bence ışınlanacak yerde de bir  zaman makinesi bulunmalı. İki makine arası bir bağ oluşturup arada yolculuk yapmak mümkün olabilir. Ama diyelim ki yirmi yıl sonraki bir zamanda bulunan bir makineyle iletişim kurmak istiyorsunuz. Ama karşıdaki makine kapalı. Yada yirmi sene sonra bir makinenin mevcut olup olmadığını nasıl bileceksiniz. Peki geçmişteki bir makineye ışınlanacaksınız. O zaman eğer mümkün olursa en fazla zaman makinesinin icat edildiği zamana kadar geri gelinebilir.

Zamanda yolculuk dediğimizde bazı sıkıntılar bize eşlik ediyor. Şu ana kadar teknolojinin yer çekimi ve manyetik alan gibi fiziksel niceliklerin bükülebildiğine şahit olduk. Belki ileride zamanı da bükmenin bir yolu bulunabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Işınlanma Mümkün Mü? [dosya]

Hayal gücümüzün bir sınırı yok. Geçmişe gidip kendinizin çocukluk halinizi ziyaret etseniz nasıl olurdu. Yada geleceğe gidip gelip her olacağı bilerek yaşasanız. Yada şimdiki en pahalı telefonları gelecekte çok ucuza alıp geri gelseniz veya daha çıkmamış bir cihazı geri getirseniz. Bunlar sadece birer hayal. Ama imkansız değiller. Kim bilir belki gelecekte zamanda ışınlanmak arabanıza binip iş yerine gitmek kadar kolay olacak. Geleceğin bize neler getireceğini hiç birimiz bilemeyiz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz