Bulunulan ortamdaki hava kalitesini sensörleri vasıtasıyla algılayan ve temizlemeyi amaçlayan Wynd, halihazırda Kickstarter’da fon topluyor. Kompakt yapısı sayesinde her yere taşınabilen hava arıtma cihazı, aşağı yukarı bir su şişesi büyüklüğünde.

Wynd, temelde iki parçadan oluşuyor. Cihaza takıp çıkarılabilir takip sensörü, duman, küf sporları veya farklı sebeplerle havada bulunan partikülleri algılıyor ve bu verileri akıllı telefon uygulamasına gönderiyor. Kullanıcılar da uygulama üzerinden havanın kalitesini istedikleri zaman kontrol edebiliyor. Yani bu sensörü yanınızda taşıyarak bulunduğunuz yerlerdeki havanın durumunu ölçebilirsiniz. Wynd, otomatik modda çalıştırıldığında dışarıdan aldığı havayı filtrelerinden geçirerek üst kısmından ortama geri üflüyor. Saniyede 8 litre havayı filtre edebilen cihazın filtreleri (havanın kirliliğine göre) üç ayla bir yıl arasında doluyor. Yeni filtreyi ise 7 dolara sipariş etmek mümkün oluyor.

Tek şarjla 8 saat çalışma kapasitesindeki piliyle Wynd, 272 gram ağırlık, 7 cm’yi biraz aşan uzunluğa sahip. Çantaya atıp gidilen yere götürmeye epey elverişliymiş gibi görünen cihaz, akıllı telefon uygulaması aracılığıyla son kullanıcı için gayet anlaşılabilir veriler sunuyor. Günün sonunda ne kadar verimli çalıştığını anlatmak için, temizlediği havanın örneğin üç sigaraya karşılık geldiği gibi bilgiler veriyor. Ürünün geliştiricisi olan ekip 18 ay boyunca Wynd üzerinde çalışmış.

50 bin dolarlık hedefi daha şimdiden ikiye katlayan ekip, Kasım 2016’da üretim ve teslimat aşamasına geçeceğini duyurdu. Cihazı 69 dolara Kickstarter, üzerinden sipariş etmek mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Uzaya Asansörle Çıkmak Mümkün Mü?