Norveç hükümeti benzin ile çalışan otomobillerin ömrünü bir an önce bitirmeye kararlı. Ülke 2025 yılından itibaren benzinli araç kullanılamayacak.

Elektrikli otomobillerin uzun vadede yaygınlaşacağını hepimiz biliyorduk, ancak bu değişimin kısa süre içerisinde olması pek beklenmeyen bir şeydi. Elektrikli otomobillerin sayısının bir elin parmağını geçmemesi ve fiyatların halen yüksek olması bu değişimin kolay olmayacağına işaret ediyordu. Ancak Norveç hükumeti bu konuda her ülkeden hızlı davranmaya niyetli görünüyor. 

Norveç’in yerel gazetelerinden biri olan  Dagens Næringsliv’in haberine göre 2025 yılında ülkede benzinli otomobiller yasaklanıyor. Ancak burada küçük bir detay var. Halihazırda satılmış olan benzin ile çalışan otomobillere herhangi bir yasak gelmiyor ancak benzinli otomobillerin satışı yasaklanıyor. Dolayısıyla bu tarihten itibaren araç satın alacak kişilerin elektrikli otomobillere yönelmekten başka bir alternatifi bulunmuyor. Yasayı destekleyenlerden biri olan dünyaca ünlü elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk da Twitter üzerinden haberi takipçileriyle paylaştı.

Benzinli Otomobllerin Geleceği

Benzinle çalışan otomobillerin diğer ülkelerde de önümüzdeki yıllarda yasaklanması bekleniyor ancak bunun ne zaman gerçekleşeceği net olarak bilinmiyor. Norveç bu işe ön ayak olabilir yalnız Norveç’in bu gibi ilerici girişimlerde diğer ülkelerden 5-10 yıl daha önde olduğunu biliyoruz.

Bu ve global istatistikler gösteriyor ki, ortalama 2025-2030 yılları arasında benzinli otomobillerin satışı dünya genelinde yasaklanacağa benziyor. 2035-2040 yıllar itibariyle de elektrikli otomobillerin tamamen üretimden kalkacağı düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Akıllı Metre Bagel - Her Şeyin Akıllısı Makbul