Elon Musk, günümüzün en büyük girişimcilerinden biri. Elon Musk’ın kısaca hayatını ve bitmeye fikirlerini sizler için derledik

Tarih, 28 Haziran 1971 yılını gösterdiğinde Pretoria, Güney Afrika bölgesinde Elon Musk dünyaya geldi. Çocukluğunun büyük bölümünü doğduğu bölgede geçiren Musk’ın şu anki konumuna ulaşabileceğini kim tahmin edebilirdi ki? Henüz 10 yaşındayken bir bilgisayar alarak, programlama ile ilgilenen Elon Musk, 12 yaşında kendi programladığı bir oyunu satarak 500 dolar kazanmayı başardı.

Elon Musk için ivme yakalamaya başladığı dönem sıkıntılı bir sürecin ardından olacaktı. 17 yaşında Güney Afrika topraklarından ayrılarak ilk olarak Kanada’ya ardından da ABD’ye taşındı.

Elon Musk: Girişkenliğin Uç Noktası

Zip2: Elon Musk ve İlk Girişimi

Pennsylvania Üniversitesi’nden mezun olmasının ardından, yüksek lisans programlarına katılmak için Stanford Üniversitesi’ne kayıt olan Musk’ın katıldığı programları bırakması iki gününü aldı. İkinci günün ardından kardeşi Kimbal Musk ile ortak çalışarak ilk IT şirketi olan Zip2’yu kurdu. Zip2’yu kurduklarında kısıtlı bütçe ve imkânları vardı. Sabah saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar durmak bilmeden çalışmayla hayatını idame ettirdi. Musk bu dönemlerde duş almak için stadyumun soyunma odalarını kendisine yer olarak belirlemişti. Kurduğu ilk IT şirketi için bu gerekliydi. Zira şirketin ayakta durabilmesi için kazanç ve birikime ihtiyacı vardı. Musk’ın yöntemleriyle şirket 2 yıl ayakta durmayı başardı.

İnternetin her geçen gün gelişerek büyüme kaydettiği döneme denk gelen dönem olan 1999 yılında; dönemin en büyük arama motoru AltaVista, Zip2 için 307 milyon $ nakit ve buna ek olarak 34 milyon $ değerinde de menkul kıymet önerdi. Şirket yapılan bu denli büyük teklifi geri çeviremedi.

x.com ve Paypal

Zip2 ile yakaladığı başarının ardından internetin de giderek ivme kazanması nedeniyle Elon Musk, bakış açısını genişleterek internet dünyasındaki ödeme sistemleri üzerine çalışmalarına başladı. Vizyon sahibi bir genç girişimci olarak x.com’u kurdu. Elon Musk için x.com ayrı bir deneyim olacaktı. 2000 yılında Peter Thiel ve Max Levchin tarafından yönetiminin üstlenildiği firma olan Confinity ile x.com birleşti. Cofinity, kullanıcıların şifrelenmiş bilgi saklayabilmesine olanak sağlıyor ve bununla beraber ilk e-cüzdanı oluşturuyordu. Gerçekleştirilen birleşmenin ardından 2001 yılında x.com’un ismi PayPal olarak değiştirildi ve Elon Musk, CEO görevini üstlendi. Paypal beklenenden çok daha ileriye gitti ve 2002 yılında eBay tarafından 1.5 milyar $ değerlemeyle satın alındı. Musk, bu satıştan 180 milyon $ gelir elde etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kod Yazmayı Öğrenmek İçin En İyi 5 Uygulama [liste]

Paypal’ın satışının ardından tutkulu girişimci Musk, bambaşka serüvenlere doğru yola çıkmaya hazırlanıyordu…

SpaceX’in Kuruluşu

Yenilikçi girişimci Elon Musk, SpaceX projesiyle uzay teknolojilerinde bir devrime imza atmayı hedef aldı. Mars’ın kolonileştirilmesi fikri inancıyla SpaceX’i kurdu. Yeniden kullanılabilir roketleri Falcon 1 ve Falcon 9 ile başarıyı yakaladı. 2016 yılında heyecan verici bir fırlatma gerçekleştiren SpaceX ekibi, günümüzde uzay teknolojilerinde geliştirmeler yapmayı sürdürüyor.

Tesla Motors ile Başka Alanlara İlk Adım

2003 yılında iki mühendis tarafından kurulan Tesla Motors, elektrikli araç sektöründe iş yapmaya odaklandı. Müşterilerin petrol zorunluluğunu ortadan kaldırmayı hedef alan projeye Elon Musk, 70 milyon $ yatırımıyla 2004 yılında dahil oldu. Yönetim kurulu başkanı olsa da yönetimin işleyişine karışmayarak şirkete olan güvenini sergiledi. Musk, araçların dizayn edilmesinde aktif olarak görev aldı. Tesla Roadster’in beğenilen tasarımıyla övgüler alırken Global Green 2006 ödüllerinde tasarım ödülüne layık görüldü. Tesla Motors bir yıldız gibi yükselişini sürdürürken yönetimsel hatalar baş gösterdi ancak Elon Musk bu durumu çok iyi idare etti. Tesla Motors’u batmaktan yaptığı yatırımlar sayesinde kurtaran Musk, günümüzde Tesla Motors hisselerinin yüzde 30’luk dilimine sahip. Şirketin değerlemesi ise 28 milyar  $.

Elon Musk’ın Gelecek Planları

HyperLoop

HyperLoop, otoriteler başta olmak üzere hemen herkes tarafından heyecanla beklenen projelerin başında geliyor. Heyecan verici bir proje olan HyperLoop sayesinde yolculukların daha kısa süreye indirilmesi bekleniyor. Elon Musk tarafından öne sürülen projede, 1200 KM hıza ulaşan manyetik trenin üretilmesi hedef alınıyor. Bir kapsül içerisinde duvarlara değmeden vakumlu ortamda hareket edecek olan trenin maliyet ve enerji açısından ucuz olması da oldukça cazip.

SolarCity

Kuzeni Lyndon Rive ile giriştiği SolarCity girişimi ile ABD’nin en büyük güneş enerjisi sağlayıcısı durumundalar. Hem küresel ısınmayla savaşmak, hem de yeşil enerjinin yayılmasını sağlamak adına güneş enerjisini her eve gelmesi için çalışıyorlar. Elon Musk’ın yeni projesine göre evlerin çatısına yerleştirilecek panellerle Tesla için ürettikleri elektrik bataryalarını şarj edip eve elektrik sağlamak amaçlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Eski Dizüstü Bilgisayarınızı Yükseltin! [nasıl yapılır]

Mars’a Yolculuk

Elon Musk’ın hayatındaki en büyük hedeflerinden biri Mars’a insan gönderebilmek. Şu an Space X kapsamında bu konuda çok yoğun çalışmalar yöneten ekip 2030 yılı itibariyle Mars’a insan göndermeyi planlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz