Eskide sadece üniversite okuyarak yada yıllarda uğraşlar sonunda öğrenilen kodlama artık her alanda ulaşılabilir kaynaklar ile birkaç ay içerisinde öğrenilebiliyor. Tabi ki sonu olmayan kodlamada tam anlamıyla öğrendim diyebilmek kolay değil. Ancak yolda hatta yatakta uzanırken kod yazmayı öğrenmek mümkün olabiliyor. Akıllı telefonlar sayesinde kodlama öğrenmenizi sağlayacak uygulamalar bulunuyor. İşte 5 kodlama öğreten akıllı telefon uygulamaları;

1 Encode: Learn To Code

En iyi kod öğrenme alternatifi olan Encode uygulaması kısa videolar sayesinde kodlama öğrenebiliyorsunuz. Üstelik uygulamanın internet gerektirmemesi diğer uygulamalardan bir adım öne geçmesini sağlıyor. Uygulamanın Android ve iOS sürümleri de mevcut bulunuyor.

2 Khan Academy: Ücretsiz Online Dersler

Bu uygulama sunduğu Türkçe dil desteği ile Türkiye’de en çok tercih edilen öğrenme platformu olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik sadece kod yazmak için değil diğer tüm alanlarda da bir şeyler öğrenmek için kısa videolar bulabiliyorsunuz. Matematik, Fizik ve Biyoloji gibi eğitim alanında ki eksiklerinizi de bu uygulama ile giderebilirsiniz.

3 Udacity: Learn Programming

3 milyon kişi tarafından kullanılmasından dolayı alanında zirvede bulunan uygulamalardan birisi oluyor. PHP, ASP.net, JavaScript, Pyhton ve Java gibi tüm programlama dillerinde kod yazmayı öğrenmek mümkün oluyor. Uygulamanın iOS ve Android sürümleri de bulunuyor.

4 Lightbot: Code Hour

Uygulamayı diğerlerinden farklı kılan özelliği ise çocuklara yönelik olmasıdır. Ücretsiz versiyonunda 28, ücretli versiyonunda ise 50 tane bulmaca ile çocuklara oyun oynarken kod yazmayı öğretiyor. Bu şekilde çocuklar hem eğleniyor hem de kalıcı bir şekilde kodlamayı öğreniyorlar.

5 Udemy: Learn Anything, On Your Schedule

Khan Academy tarzında olan ancak tamamen alanında zirvede olduğu kabul edilen Udemy uygulaması kişisel gelişimden tutunda yazılım kurslarına kadar yüzbinlerce eğitim videosunu bünyesinde barındırıyor. Tüm dünyada 13 milyon kişi tarafından kullanılan bu uygulama alanında oldukça başarılı olan kişilerin çektikleri eğitim videolarını ücretli bir şekilde satma imkanı sağlıyor. Ancak uygulama içerisinde ücretsiz de yüzlerce video bulunuyor. Uygulamanın Android ve iOS versiyonları bulunduğu gibi bilgisayar için de kullanılabilen bir programı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır? [dosya]

Sizler için araştırdığımız bu 5 kodlama öğreten uygulama sayesinde oturduğunuz yerden hem de oldukça eğlenceli bir şekilde kodlama öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz