Bilinmeyen dahi Nikola Tesla son zamanlarda ortaya çıkan geleceğe yönelik çalışmalarıyla popülerlik kazandı. Sırp asıllı Amerikalı fizikçi, mucit ve mühendis olan Tesla dünya bilim tarihini kökten değiştirecek deneylere ve buluşlara adını yazdırmayı başardı.

Thomas Edison veya Albert Einstein desek eminiz ki pek çok kişi bu ünlü bilim adamlarına gayet iyi tanır. Özellikle günümüzde hayati önem taşıyan ampul ve elektriği bulan bilim adamlarını doğal olarak buluşlarıyla tanıyoruz. Ancak bazı bilim adamları var ki yıllar boyunca kendilerini bilime adayıp insanlık için pek çok farklı ürün icat etse de ne yazık ki günümüzde adları dahi zor hatırlanıyor. Bu bilim adamlarından birisi de Nikola Tesla.

Edison ile aynı dönemde yaşayan, hatta birlikte çalışan bu ünlü bilim adamı Edison’dan çok daha ileri düzey çalışmalar yapsa da ne yazık ki bugün Edison kadar tanınmış bir bilim adamı değil. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de bugün ampulu icat eden kişi olarak tanıdığımız Edison’un, Nikola Tesla’nın projelerini çalması olabilir mi?

Evet bu kesinlikle doğru. Zira bugün ampulün icadı olarak Edison değil Nikola Tesla yer alsaydı bilim dünyası adına her şey çok daha farklı olacaktı. Çünkü bu iki ünlü bilim adamının yaşadığı dönemde bilim Edisoncular ve Teslacılar olarak ikiye ayrılmış durumdaydı. Ancak Tesla paraya önem vermeyen birisi olduğu için her zaman Edison’un arkasında ikinci planda kaldı.

Bununla birlikte eğer dönemin yaşayanları Edison’a değil Tesla’ya destek verseydi, belki de şuan ücretsiz bir şekilde elektrik kullanıyor olacaktık. Tesla’nın en büyük projesi olan Tesla Kulesi’nin amacı tüm insanlığa yetecek kadar bir elektrik üreterek tüm dünyaya ücretsiz elektrik sağlamaktı. Ancak ne yazık ki Tesla bu projeyi tamamlayamadan hayatını kaybetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Zamanda Yolculuk Mümkün Mü? [dosya]

Nikola Tesla: Devamlı Üreten Bir Beyin

Tabi Tesla’nın tek projesi sadece bu değil. Yüze yakın patenti bulunan Nikola Tesla, adı geçmese de radyoyu ilk bulan adam. Tarih kitaplarında radyo uygulan isim Marconi olarak geçse de Marconi’den önce Nikola Tesla 40 km uzaklığa ses yayın yapmayı başarmış. Üstelik yayın yapmak için herhangi bir kabloda kullanmamış. Bu da demek oluyor ki aslında Nikola Tesla bugün kullandığımız kablosuz bağlantının mucidi.

Ayrıca Tesla’yı Tesla yapan en önemli çalışmalarından birisi de Tesla bobini. Bu bobinin amacı içerisinde çok yüksek miktarlarda enerji depo ederek depoladığı enerjiye şimşek veya yıldırım gibi kullanmak. Tesla’nın bu çalışması size gereksiz gelebilir ama günümüzde hala bu kadar yüksek bir enerji depolama kapasitesine erişebilmiş bir cihaz yok. Tabii Tesla o dönemlerde bu buluşunu sadece gösterilerde kullanarak belirli bir kitleyi kendisine hayran bırakmayı tercih etmiş. Hatta Tesla’nın günümüzde radyonun mucidi olarak görünen Marconi ile ilgili söylediği bir söz var.

Marconi benim en iyi dostlarımdan birisi. Tam olarak 17 tane patentimi kullanıyor. Kullansın bakalım…

Belki de Tesla bu kadar mütevazi bir kişilik olmasaydı bugün bilgisayar’dan internete, televizyondan ütüye pek çok elektronik eşyanın patentinde ‘Nikola Tesla’ ismini görecektik. Ama o büyük bir mütevazilik yaptı ve patentlerini arkadaşlarına armağan etti.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz