Büyük bir hızla tüketim toplumu olma yolunda ilerliyoruz. Tüm dünya insanlarının zararlı teknolojilere olan taleplerini karşılamak için üretim firmaları seri üretim yapmaya büyük bir hızla devam ediyor. Dünyaya zarar veren teknolojilerin kullanımı durdurulamasa da yeşil teknoloji devrimi ile zararsız hale getirilebilir.

Küresel ısınma, ozon tabakasının delinmesi derken sivil toplum örgütlerinin belirlediği kısıtlamalara göre üretilen teknolojilere Green IT yani yeşil teknoloji denir. Doğa dostu bu ürünler oldukça az zararla çalışmaya ve ürünlerini insanlara sunmaya devam ediyor.

Yeşil Teknoloji ve Ayırt Edici Özellikleri

Oldukça fazla farkı olan yeşil teknoloji ürünleri şu özelliklere sahip;

  • Doğa dostu ürün kullanımı henüz tasarım aşamasında başlıyor. Kullanılan metallerin tekrar işlenebilir olması maden çalışmalarını azaltıyor, daha az kanserojen içeren maddelerin tercih edilmesiyle de sağlık açısından zararı azalıyor.
  • Kullanımları bittikten sonra en yakın geri dönüşüm kutusuna yada fabrikasına vermeniz yeterli olur.
  • Fabrikada üretime başladığı zaman kurulan özel tesisler kaynağın daha az tüketilmesini sağlayarak karbon emisyonu salınımını azaltıyor.
  • Üstelik green teknoloji olarak üretilen ürünler hem üreticiye hem tüketiciye %30 ile %70’e varan tasarruf imkanı sunuyor.
  • ABD tarafından belirtilen rakamlara göre Green IT kullanılması hem üretici hem de tüketici açısından toplamda 70 milyon dolar kar edilmesini sağladı.
yeşil teknoloji nedir
Yeşil Teknoloji Ne Gibi Faydalar Sunuyor?

Standartları Kim Belirliyor?

İlk olarak 1992 yılında bilgisayarlarda ekran koruyucu olarak hayatımıza green computing ile günümüzde hala birçok firma ABD üzerinde yeşil teknoloji standartlarına uyuyor. ABD hükümeti ve Energy Star firması dışında ünlü teknoloji firmaları olan HP, Asus ve Fujitsu’da kendi standartlarını belirledi.

Yeşil Teknoloji Ürünleri

Hemen her teknoloji alanında boy göstermeye başlasa da belli başlı alanlarda daha güçlü etkiler yaratıyor. İşte yeşil teknoloji kullanılan ürünler;

  • Hibrit otomobiller ile petrol tüketimi azalmaya başlıyor.
  • Bilgisayarlarda kullanılan malzemeler geri dönüşüme yatkın olarak seçildiği için dünya üzerinde yüksek miktarda üretilen bilgisayarlar artık sağlıklı teknolojiye uygun diyebiliriz.
  • Kıtalar arasında dahi kullanılan telefon telleri tarih olmaya hazırlanıyor. Voice IP denilen teknoloji sayesinde seslerin IP üzerinden iletilmesi sağlanarak yeşil teknoloji bilişim hizmetleri alanında da rol alıyor.
  • Cep telefonlarının güneş enerjisi ile çalışması projesi Çin’de devam ediyor.
  • Bambu ağaçlarının bol olduğu yerlerde metaller yerine bambu kullanımı hızla artmaya başladı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Sosyal Hizmetler Nedir? Sosyal Çalışmacılar Ne Yapar? [dosya]

İleriki yıllarda uzay teknolojisine den giriş yapmayı planlayan firmalar yeşil teknoloji sayesinde uzay çöplerini tarihe karıştırmayı planlıyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz