Asıl adı Alan Mathison Turing olan İngiliz matematikçi, kriptolog ve bilgisayar bilimcisi Alan Turing, 23 Haziran 1912 tarihinde Londra’da doğmuştur. Bilgisayar biliminin kurucusu olarak gösterilen Alan Turing, makinelerin ve bilgisayarların düşünme yetisine sahip olup olmayacakları konusunda bir tez ortaya sunmuştur. Acı hayatı boyunca birçok olumsuzluklara rağmen teknolojinin gelişmesinde büyük rol oynamıştır.

Çocukluk döneminde zekası ve tavırları ile dikkat çeken Alan Turing’in annesi Sara, babası Julius Mathison’dur. İngiltere’de dünyaya gelen ve eğitimini de burada alan Turing, okula olan hevesi ve şevki ile dikkat çekiyordu. Bilim ve matematik üzerine çeşitli başarıları bulunan, çocukluk yıllarından itibaren zekası ile herkesi kendisine hayran bırakan Turing, hayatı boyunca bu yönde çalışmalar yapmaya devam etmiştir. Türev ve entegrasyon konularını öğrenme ihtiyacı duymadan ileri derece yüksek matematik sorularını çözebilen genç adam, 16 yaşında Albert Einstein’in çalışmaları ile karşılaştı. Newton konusunu herhangi bir ders kitabına ya da kaynağa ihtiyaç duymadan kendi kendine çalışarak ortaya çıkaran Turing, kısa süre içerisinde ününü duyurmuştur.

Alan Turing ve Yenilikçi Çalışmaları

Hesaplanabilir Sayılar: Karar Verme Probleminin bir Uygulaması gibi birçok makaleye imza atmıştır. Günümüzde Turing makineleri hesaplama teorilerinin ana araştırma öğesi olarak gösterilmektedir. Bir yandan üniversite eğitimine devam eden genç, diğer yandan da Hükümet Kod ve Şifre Okulu’nda da yarı-zamanlı olarak görev yapmaktaydı. İngiliz şifre kod kırma konusunda çalışmalar yürüten Turing, Enigma’yı hızlı kırmaya yarayacak bir elektromekanik makine tasarlamıştır. Bombe adı verilen cihaz, korumalı mesaj trafiğine saldırma konusunda tam otomatik görev yapıyordu. Turing çalışmalarına devam etti ve göster geç sistemlerinden daha zor olan deniz kuvvetleri Enigma göster geç sistemini çözdü. Banburismus adı verilen bir Bayes tipi istatistik tekniğini de keşfeden Turing, şifrelerin kırılmasını daha da kolay bir hale getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Biyotaklit Örnekleri: 21 En İyi Doğadan İlham Örneği [2024 Dev Rehber]

II. Dünya Savaşı’nda Alman şifrelerinin kırılmasında önemli bir rol oynayan Alan Turing, savaş kahramanı olarak anılmıştır. Ayrıca kendisi modern bilgisayarların kavramsal temelini de atmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında, dünyanın ilk programlanabilir bilgisayarı olan Colossus’u icat eden Thomas Harold Flowers ile birlikte çalışmışlardır.

1952 yılında ise maruz kaldığı şantaj sonrası eşcinsel olduğunu itiraf eden Turing,  1 sene boyunca kimyasal östrojen iğnesini vurulmaya mahkûm edilmiştir. Alan Turing ise 7 Haziran 1954 tarihinde yediği bir elma sonrası hayatını kaybetmiştir. Polisler her ne kadar potasyum siyanid zehirlenmesi teşhisine ulaşsalar da Turing’in ölümü hala şüphesini korumaktadır. Bilgisayar Mekanizmaları Birliği tarafından bilim adamının anısına Turing Ödülü verilmektedir. Günümüzde bilgisayarın Nobel’i olarak gösterilen Alan Turing için her sene İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde de Turing Günleri düzenlenmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz