Drone kullanımı gittikçe sorunlu hale gelmesinden dolayı kullanıcıların ilk uçuşlarından önce bir takım şeyleri bilmesinde fayda var. Bunlara drone kullanma kuralları denilebilir. Bu kuralları ilk kez drone kullanmak isteyenler için 5 madde altında düzenledik.

1 Drone Sınırlarının Bilinmesi Gerekiyor

Drone sahipleri kullanım sırasında bu cihazın sınırlarını zorlama çabasına girdikleri görülüyor. Bu sınıfların toplum içerisinde kullanılmadan önce test edilmesinde fayda var. Bunlar şu şekildedir;

  • En fazla çıkabileceği irtifa
  • En fazla ulaşabileceği hız
  • Kalkış ve iniş hızları
  • Rüzgarlı havalardaki direnci
  • Çalıştığı maksimum hava sıcaklığı olarak belirlenebilir.

Aşırı rüzgarların olduğu zamanlarda drone kazaları meydana gelebilir. Bundan dolayı kış aylarında kullanılması tavsiye edilmiyor.

2 Yasal Yönetmelikler Drone İçin Ne Diyor?

Tüm dünya genelinde hızla yayılan drone cihazları için bazı ülkeler kısıtlama getirdi. Bu kısıtlamalar henüz Türkiye’de bulunmasa da havaalanlarında yaşanan problemler ve diğer insanların hayatını riske atma durumunda hukuksal cezası bulunuyor. Eğer DJI Phantom 3 modeli bir drone sahibiyseniz en fazla irtifası 400 metre olarak karşınıza çıkıyor. Bu seviye uçakların iniş ve kalkış seviyelerinde oldukça tehlikeli durumlar yarabiliyor. Bundan dolayı havaalanlarında ve uçuşun yasak olduğu diğer bölgelerde drone kullanımı da kesinlikle yasaktır. Bu alanlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Askeri bölgeler
  • Devlet kurumlarına ait bölgeler
  • Güvenlik güçlerine ait alanlar
  • Havaalanlarının 2 km yakını

3 İlk Kez Drone Kullanmak İsteyenler Pil Kapasitesini Kontrol Etmeli

Birden fazla kullanan kişiler daha dikkatli olsa da ilk kez kullananlar en uzun uçuşlarını bu denemede yaparlar. Tüm sınıfları ve özellikleri öğrenmek için saatler süren drone uçuşlarında pil kapasitesi kontrol edilmesi gerekiyor. Ayrıca drone pili üzerinde deformasyon veya şişkinlik olmadığına da emin olunması gerekiyor. Ürün özellikleri üzerinde 1 saat uçuş süresi yazıyorsa havada bu kadar süre ile kalacağı garantisi verilmez. Hava şartlarına ve ortam koşullarına göre dengede kalmak için harcadığı ekstra enerjiden dolayı erken pil tüketimi olabilir. Drone eve dönüş süresi de hesaplanarak genellikle pil seviyesi %20’nin altına düştüğünde kullanıcılar cihazlarını geri çağırırlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  iPhone 7 ve iPhone 7 Plus İncelemesi

4 Uçuş Öncesi Fiziksel Kontrol Yapın

Uçuş öncesinde cihaz üzerinde hasar görmüş yada eksik parçanın olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Kanat ile pervanelerin sıkı bir şekilde bağlı olduğunu kontrol etmeniz olası bir uçuş sırasındaki parça fırlatmalarından doğacak kazaları önler. Hem cihazın düşerek zarar görmesine hem de çevresindeki canlılara yada insanlara zarar vermesine engel olmak için pil takımını kontrol edin. Gimbal hareketi engelleyecek bir durum olup olmadığını drone kullanmak isteyenlerin kontrol etmesi gerekiyor.

5 Akıllı Telefonlar İle Kullanın

Tüm drone kumandası üzerinde akıllı telefonlar için ayrılmış bir bölüm bulunuyor. Kamera entegreli drone kullanmak isteyenler mobil cihazlarını kumandaya uçuş öncesi senkronize etmeleri gerekiyor. Uçuş sırasında sınırları öğrenmek için uzaklara gönderilen Drone bazen gözlerden kaybolabiliyor. Bu şekilde kontrolü oldukça zor olduğu için drone eve dön çağrısı yapılabiliyor. Ancak verimli bir uçuş için akıllı telefon üzerinden görüntü ile istenilen yerlere fiziki olarak görüş sağlanmasa bile Drone cihazlarını göndermek mümkün oluyor. Hem de olası bir kaza sonucu düşen Drone yerini tespit ve kazada sizin suçlu olup olmadığınız gösteren kanıt olarak elinizdeki kayıtları gösterebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz