Tasarladığı robotlarla çok dikkat çeken Japon profesör Hiroshi Ishiguro son robotu Erica’yı tanıttı. Tıpkı bir insan gibi mimik ve jestlere sahip olan Erica söyleneni anlayıp cevap verebiliyor.

Robotlar istesekte istemesekte hayatımızın bir parçası olmaya devam ediyor. Her gün geliştirilen yeni teknolojiler yakın bir gelecekte robotlarla aynı ortamı paylaşacağımızı gösteriyor. İşte Japon bilim adamları tarafından geliştirilen bu android robot yakında robotları insanlardan ayırt edemeyeceğimizi gösteriyor.

Konuya girmeden önce Ghost in the Shell incelememizde değindiğimiz şu konuyu biraz daha irdelemek istiyorum: Fabrika üretimi bir yapay zeka benden daha zeki bir bilnce sahipse bu ona insan hakları sağlar mı? Yada beyni hariç her yeri robot olan bir kişiye insan mı, robot mu diyeceğiz.

Demem o ki tahmin bile edemediğimiz uzak gelecekte bu robot ve yapay zekaların ele alınabilir durumları ne olacak. Şu an çoğu kişi bunu kontrol altında tutmak için çabalıyor. Daha yeni Bill Gates’in robotlar için vergi verilsin dediğini duyduk. Elon Musk yapay zekayı en kullanışlı nasıl üretebiliriz diye çalışıp duruyor. Peki ya ilerde külahlar değişir de kendimizi bir Terminator filmi içerisinde bulursak ne olacak.

Peki ya bir robota onun robot olduğunu anlamadan aşık olursak. Bu sefer ne olurdu sizce. Peki bir robot gerçekten insandan ayırt edilemeyecek kadar gerçekse onun robot yada insan olmasının bir önemi kalır mı?

Erica En Gerçekçi İnsanımsı Robot

Yaklaşık 10 yıldır ürettiği insan benzeri robotlarla ön plana çıkan Prof. Dr. Hiroshi Ishiguro son çalışması Erica adlı insanımsı robotu görücüye çıkardı. Diğer var olan robotlardan çok farlı olan robotun en çok dikkat çeken özelliği ise aynı bir insan gibi mimik ve hareketlere sahip olması. Aşırı insanımsı robot söylenen hemen hemen her şeyi anlayıp konuyla ilgili cevap verebiliyor. Hatta istediğiniz bazı konular hakkında beraber sohbet etmenizi sağlıyor. Erica’ya Prof. Dr. Hiroshi Ishiguro sorulduğunda, kendisi için “Benim için bir baba gibi, daha çok sahip olamadığım bir baba, çünkü çok uzun saatler çalışıyor” cümlelerini sarfediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Robot Yarasalar Nedir? [dosya]

Projede robotun kişilik geliştirme mimarı olarak görev alan Dr. Dylan Glas‘a göre Erica gibi robotlar üretmekteki amaçları robotları insanlardan farklı görmemeleri. Yani ürettikleri robotlar aynı bir insan gibi konuşabilmeli, hareket edebilmeli ve istekleri olabilmeli. Erica’ya en büyük isteğin ne diye sorulduğunda dünyayı dolaşmak olduğunu söylüyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz