Hadron Terapi Nedir? [dosya]

0
1008

Yıllardır çaresiz bir hastalık olarak bilinen kanserin çaresi için son yıllarda oldukça başarılı çalışmalar yapılmaya başlandı. Şu anki kemoterapi yönteminin yerini almayı hedefleyen Hadron Terapi ne işe yarıyor?

Uzun bir zaman zarfı içerisinde sonuç veren kemoterapi hastayı çok yorduğu gibi hastalığa çözüm olamama ihtimali oldukça azımsanamayacak kadar fazla. Bu ihtimali göz önünde bulunduran bilim insanları, bunun üzerine yeni ve daha kısa zaman içerisinde sonuç veren yeni kanser tedavi yöntemleri aramaya başladılar.

Çalışmaları fazla uzun sürmeden X-Işınlarıyla tanışan bilim insanları bu ışınlar sayesinde kanserli hücre ya doğrudan temas ile kanser kitlesini yok etmeyi başardılar. Ancak bu tedavi yönteminin de hastaya belirli zararları vardı. Örneğin bu X-Işınları kanser kitlesini yok ettiği gibi vücudun bazı hücrelerine de zarar verebiliyor. Buna rağmen ülkemizde halen hem X-Işınları ile hem de kemoterapi yöntemi ile kanser hastalarının tedavileri sürmekte.

hadron terapi
Hadron Terapi ve Kullanım Alanları

Hadron Terapi Tam Olarak Nedir?

Son zamanlarda Amerika’daki bazı üniversitelerdeki profesörler ‘Hadron Terapi’ isimli teknoloji üzerinde yoğunlaşmış durumdalar. Diğer tedavi yöntemlerine göre daha garanti bir tedavi yolu olarak görülen ve hastaya çok daha az zarar veren Hadron Terapi sayesinde kanser tedavisi görmek isteyen kişiler kolay bir şekilde kanser kitlelerinden kurtularak sağlıklı bir şekilde hastaneden çıkıp evlerine gidebilecek.

Buna rağmen bu terapi yönteminin daha sadece Amerika’da geliştirilme aşamasında olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bu da demek oluyor ki ülkemizde en az 15 yıl daha bu tedavi yöntemi ile tedavi olmak epey zor gibi görünüyor.

Şimdi gelelim ışın tedavisi ile Hadron Terapi’nin benzer ve farklı yönlerine. Öncelikle paragrafın ilk kısımlarında X-Işınlarının diğer hücrelere de zarar verdiğini söylemiştik. Buna karşılık olarak Hadron Terapi’de sadece kanser kitlesi tedaviye dahil edilerek diğer hücrelerin zarar görmemesini sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Elon Musk Kimdir: Fütürist Dahi ve Bitmeyen Fikirleri

Hadron kavramı, daha çok fizik alanında duyduğumuz bir kavram olsa da bu noktada fizik ile insan sağlığının da ortak noktalarının olabileceğini görmüş olduk. Atomun içinde bulunan ve atomdan daha küçük olan hadronun hareketi ile birlikte hastanın kanser kitlesi de yok edilmiş oluyor. Amerika’da bu tedavi yöntemine olumlu sonuç veren birkaç hasta var bile. Ancak bu yöntem ülkemizde de ne zaman yaygın olacak biz de en az siz kadar merak ediyoruz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz