Drone Kayıt Sistemi Nedir? İHA Kaydı Nasıl Yapılır? [2020 Dev Rehber]

1
774

İnsansız hava araçları olan drone çeşitleri hava trafiğinde ve diğer alanlarda ortaya çıkardığı sorunlardan dolayı artık kayıt dışı uçuşlarda kullanılamayacak. Drone’lar artık İHA kayıt sistemi üzerinden kayıt olabildikten sonra uçurulabilecek.

Drone Kayıt Sistemi: SHGM

Kayıt işlemlerini yapmanız için Sivil Havacılık Üyelik Kayıt sayfasına gelerek kayıt işlemlerine başlayabilirsiniz. Yapacağınız işlemler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • İlk çıkan formu doldurup kaydı yapın,
  • Üyeliğiniz onaylanınca size bir mail gelecek ve İHA sistemine giriş için T.C kimlik no ve gönderilen şifreniz ile girmeniz mümkün olacak.
  • Üyeliğinizi açtıktan sonra gelen sayfa üzerinden İHA Pilot Kayıt Başvurusu menüsüne gelin,
  • Burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor bunlar Drone kaydı nasıl yapılır diye soranların en çok hata yaptığı konu oluyor. İlk olarak hobi olarak uçuş yapmak istiyorsanız 4 kg altında ağırlığı olan drone için İHA – o – Sportif yada Amatör seçeneğini seçin.
  • Daha sonrası için vesikalık resminizi bilgisayar üzerinden yükleyin son olarak ise diğer seçenekleri doldurup SHGM’ye Gönder butonuna tıklayın.
iha kayıt
İHA Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır

İHA Kayıt İşlemi için Sivil Havacılık Pilot Başvuru Onayından Sonra Yapılacaklar

Mail adresinize gelen onay mailinden sonra sivil havacılık pilotu olabiliyorsunuz. Ancak İHA Kayıt Sistemi bu saatten sonra kullanılıyor. Bunun için gerekli işlemler ise şu şekilde;

  • Üyeliğinizi açtıktan sonra açılan ekran üzerinden Satın Alınan İHA Kaydı bölümüne gelin,
  • Burada aldığınız drone kaydı yapabilmeniz için satışı yapan kişinin İHA Kayıt Sistemi’ne daha önceden kayıt yaptırmış olması gerekiyor. Bu durum için faturanızı alırken verdiğiniz bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor.
  • Eğer satın aldığınız yerden kayıt işlemi yapılmışsa işleme İHA Seri Numarası ile birlikte ‘’İHA’mı kullanmak istiyorum’’ butonuna tıklayın.
  • 4 adet size ait olan drone resmini buradan sisteme yüklemelisiniz.
  • Kayıtlı pilot T.C Kimlik No girişi yapılarak kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kendi Alan Adınız ile Özel URL Kısaltma [nasıl yapılır]

İşlemler tamamlandıktan sonra satın aldığınız drone İHA Kayıt Sistemi üzerinden sizin adınıza kayıt altına alınmış olacaktır. Bu işlemlerden sonra sizin drone cihazınız ile yaptığınız tüm uçuşlardan sorumlu oluyorsunuz. Kayıt dışı bir şekilde drone uçurmak gerekli görüldüğü durumlarda ceza ve cihaza el konma durumlarını doğurabiliyor.

İlk kez drone uçurmak isteyenler için hazırladığımız rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz