Kendi Alan Adınız ile Özel URL Kısaltma [nasıl yapılır]

1
1555

Günümüz çağında markalaşma çok önemli. Markanıza ait sitelerinizin linklerini paylaşırken özel URL kısaltma yöntemlerini kullanma sizi bir adım öne çıkartacaktır. Kendi seçmiş olduğunuz markanızın kısa alan adı ile sosyal medyada hanenize bir puan fazla yazın.

Ne yazık ki günümüzde özel URL kısaltma için ücretsiz çok yöntem bulunmuyor. Yakın bir zamana kadar Bitly servisiyle karşıladığımız özel URL’lerimizi artık yönetemiyoruz. Bitly’nin aldığı radikal kararlar özel URL kısaltma olayını artık ücretli ve teklif usulü bir çözüme kavuşturdu. Yapmış olduğum araştırmalarım sonucunda bu alanda büyük bir boşluk hissettim. Koskoca internette ücretsiz bir tane özel URL kısaltma servisi hemen hemen yok gibi. Neyse ki her şey bitmiş değil. Bu noktada imdadımıza Rebrandly yetişiyor.

Rebrandly ile Özel URL Kısaltma

Rebrandly tam da bu açığımızı kapatan ücretsiz ve pratik bir platform. Yalnız tamamen ücretsiz diyemeyiz. Çünkü ücretsiz planında sadece 1000 URL ve 5 özel alan adı üretmenize imkan tanıyor. 1000 URL limitinizi tamamladığınızda ücretli bir plana geçmek zorunda kalıyorsunuz. Yine de başlangıç için sundukları 1000 URL gayet kullanışlı gözüküyor.

Her şeyden önce kendinize ait bir özel URL’niz olmalı. Öncelikle aşağıda göreceğiniz örneklerde olduğu gibi özel kısa URL’nizin uzantısının bir önemi yok.

özel URL kısaltma
Özel URL kısaltma için alan adı uzantınızın bir önemi yok.

En çok tercih edilen özel kısa URL uzantıları cc, co, in, ist, tv, im, eu gibi sıralanabilir. Ama öncelik sizin marka isminizi tamamlıyor olması.

İkinci adım ise bir Rebrandly hesabı açmak. Rebrandly, şirket ve kurumlara öncelik veren bir platform. Dolayısıyla kayıt esnasında kurumunuza özel iş mail adresinizle kayıt olmanızı istiyor. Ama yinede Gmail, Outlook gibi klasik mail adreslerimizle kayıt olmamıza izin veriyor. Gelen kutunuza düşen mail ile hesabınızı doğruladıktan sonra diğer adıma geçebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Eski Dizüstü Bilgisayarınızı Yükseltin! [nasıl yapılır]

Rebrandly Hesabı Açtım, Peki Sonra?

Sonraki adım ise site İngilizce olduğundan dolayı daha karmaşık. Karşınıza alttaki gibi bir sayfa çıkacak.

özel URL kısaltma
Bu sayfadan yeni bir alan adı satın alabilirsiniz.

Rebrandly aynı zamanda alan adı sağlayıcılığı da yapıyor. Yani hala kısa alan adınızı satın almadıysanız bu sayfadan satın alabilirsiniz. Zaten bir kısaltma işlemi için kullanacağınız alan adınızın var olduğunu varsayıyoruz. O yüzden altta görülen ‘Setup DNS‘ seçeneğine tıklamalısınız.

Açılan pencereye yeni kısa alan adınızı girdikten sonra karşınıza şöyle bir sayfa sizi kaşılayacak:

özel URL kısaltmaEğer alan adınızı sadece URL kısaltma amaçlı kullanacak iseniz yukarıdaki ‘Yes‘ ile başlayan seçeneği seçmelisiniz. Eğer alan adınızı zaten farklı bir hostingde, farklı bir amaç için kurulu halde ise aşağıdaki ‘No‘ ile başlayan seçeneği seçip özel URL kısaltma için bir alt alan adı tanımlamalısınız. Bundan sonra ise asıl mesele olan alan adınızı Rebrandly sunucuları ile ilişkilendirmeye geliyoruz.

Açılan sayfada tanımlamanız gereken DNS kayıtları görülüyor. Alan adı sağlayıcınızın panelinden DNS düzenleme alanına gelin. Burada sizden tanımlamanız istenen A kaydını ve IP yönlendirmenizi oluşturun. Popüler alan adı sağlayıcıları için detaylı açıklama rehberleri mevcut. Eğer hala işin içinden çıkamazsanız sayfanın sağ alt köşesindeki chat kısmından destek isteyebiliyorsunuz. Bu aşamadan sonra DNS ilişkilendirmeniz 15 dakika ila 24 saat arasında gerçekleşmiş oluyor.

Artık hazırsınız. Kolayca link ekleyip özel alan adınıza kısalta bilirsiniz. Yeni özel URL kısaltma servisiniz hayırlı olsun.

özel URL kısaltma

Son olarak Rebrandly ekstra özellikleriyle kullanımını kolaylaştırıyor. Chrome eklentisiyle bulunduğunuz sayfanın URL’sini anında kısaltıp paylaşabilirsiniz. iOS ve Android uygulamaları ile akıllı telefonunuzdan istediğiniz linkleri kolayca kısaltabilirsiniz. SocialPilot gibi eklentilerle ise kısalttığınız URL’leri birden çok sosyal medya hesabınıza tek seferde paylaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Robot Yarasalar Nedir? [dosya]

1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz