İnternet sitelerinin sayısı arttıkça siteler üzerinde kullanılan yazılımlar da gelişiyor. Günümüzde en gelişmiş yazılımlar en çok kod yoğunluğuna sahip olanlar olarak karşımıza çıkıyor. Bilgisayarlarda dahi bazen yavaş açılmaya sebep olan bu ağır siteler mobil olarak görüntülemede daha büyük sıkıntı yaşıyorlar. Tam bu noktada hayatımıza 2015 yılında AMP adında bir optimize yöntemi geldi.

AMP Programı Nedir?

AMP, açılımı ‘Accelerated Mobil Pages’, Türkçesi ‘Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ olan, mobil sitelerin açılış hızlarının arttırılması için Google tarafından tasarlanmış bir sistemdir. Mobil görünüme uygun sitelerin hazırlanmasını yada dönüştürülmesini kolaylaştıran bir programdır. Bu program sayesinde mobil site görünümü daha kullanışlı ve sayfaların açılması süresi daha hızlı oluyor. Ayrıca Google bu proje destekçileri arasında en büyük firmalardan sadece birisi.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Nasıl Çalışır?

Program kendine ait bir framework’e sahip bundan dolayı oldukça gelişmiş imkanlar sunuyor. AMP kullanımı sırasında program en büyük önemi CSS dosyalarına veriyor. CSS dosyası içerisinde “head” etiketi arasında oluşturulur. Bu sayede web siteleri mobil görünüme kavuşur.

AMP Project Nasıl WordPress İle Entegre Edilebilir?

WordPress sitelerinde hızlandırılmış mobil sayfaları entegre edebilmek için yapmanız gereken tek şey eklenti kurmanız olacaktır. Eklenti olarak AMP’yi arattığınızda karşınıza ilk sırada çıkan eklentiyi kurmalısınız. Daha sonra bu eklentiyi etkinleştir diyerek kullanıma başlayabilirsiniz. İstediğiniz ayarları yapmanız için admin panelinde bulunan ayarları kullanabilirsiniz.

AMP İle Neler Yapılabilir?

AMP ile birçok şey yapılabilir ancak sizlere başlıca yapabileceklerinizi şöyle sıraladık;

  • Site logosunun mobil cihazlarda görüntülenmesi ve iyi görünmesi için değişiklik yapmanızı sağlıyor.
  • Web sitenizin öne çıkarılan paylaşımlarında bulunan görüntünün mobil sitelere uygun ve bozulmadan görülmesi için kullanabilirsiniz.
  • Bazı temalar mobil olarak görüntülemede yorumlar bölümünü göstermez ancak hızlandırılmış mobil sayfalar ile bu sorun ortadan kalkar.
  • Gönderilerin ayrıntılarını okumak istediğinizde ya sayfadan büyük yada bozuk satırlardan oluşan yazılar görebilirsiniz. Hızlandırılmış mobil sayfalar ile gönderileriniz sitenizde nasıl görünüyorsa mobil olarak da aynı şekilde görünür.
  • İçeriklerinizin isterseniz özel olarak genişlik ve yükseklik ayarlamasını yapabilir mobil de daha iyi görünüme sahip içerikleri kullanabilirsiniz.
  • Mobil olarak navigasyon menüsünün görünmesini sağlar.
  • Google Analystic kurulumuna izin verir.
  • Gönderilerin mobil olarak görünümü ayarlayabilir özel CSS kodları ile düzenleme yapabilirsiniz.
  • Bu eklenti bazı geliştiriciler tarafından değiştirilebilen bir yapıya sahip,
  • Bu yapı sayesinde farklı eklentiler geliştirilerek SEO ve AMP eklentisi bir arada sunulabiliyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  IoT Nedir? Nesnelerin İnterneti Neler Sunuyor?

Mobil kullanımın her an daha çok artış göstermesinden dolayı bu programların gelecekte daha gelişmiş olarak karşımıza çıkması gerekecek. Akıllı telefonların özellikleri arttıkça daha iyi optimize edilmiş web siteleri için hızlandırılmış mobil sayfalara geçiş yapmak zorunda kalacağız.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz