Bu yazı dizimizde fırsat buldukça bir süper karakteri inceliyoruz. Bu seferki süper karakter konumuz: Wolverine Kimdir?

Wolverine karakteri Marvel evreninin sinirli, kendine hakim olamayan, yeri geldiğinde önüne gelen herkesi öldüren ama buna rağmen bir çok süper kahramanla sırt sırta kötülere karşı savaşan bir karakter olarak karşımıza çıkmıştır. İyi mi, kötü mü karar veremediğimiz bir anti-kahramandır aslında. Bu yazımızda Wolverine kimdir? Kim değildir? Popüler karakteri detaylı incelemeye çalışacağız.

wolverine

En Meşhur X-Men Üyesi Wolverine Kimdir?

Wolverine’nin gerçek adı James Howlett’tir. 1800’lerde Kanada’da annesi Elizabeth Howlett ve Thomas Logan’ın yasak aşkından dünyaya gelir. Hızlı iyileşme yeteneği ortaya çıkana kadar hep hasta bir çocuk olarak büyür. Bir gün geçirdiği sinir kriziyle ilk defa ellerinden kemik pençeleri çıkar ve istemeden gerçek babasını öldürür. Bu olaydan sonra evden kaçar ve geri dönmez.

Bir çok şey gören James 1.Dünya Savaşı’na katılır ve burada Logan ismini kullanmaya başlar. Aynı zamanda lakap olarak Wolverine adını künyesine yazdırır. Savaştan sonra Japonya’ya yerleşir. Orada evlenir ve haberi olmadığı bir oğlu olur. Oğlu, kendi gibi yetenekleri olan ilerde başına çok büyük belalar açacak Daken‘dır.  Japonya’dan sonra 2.Dünya Savaşı’na katılır ve hayatının bundan sonrasını paralı asker olarak devam ettirir.

wolverine

Daha sonra zorla Weapon-X programına dahil edilerek iskeletine Adamantium yerleştirilir. Artık pençeleri çeliği bile kesebilecek güçlü bir metal olarak çıkar. Programdan kaçmaya çalışan Logan kafasına aldığı bir kurşun darbesiyle hafızasını kaybeder. Tek bildiği künyesinde yazan Logan ve Wolverine isimleridir. Bundan sonraki hayatı kendini araştırarak geçer. En sonunda Charles Xavier ismindeki bir profesörün kendine yardım edebileceğini öğrenir ve X-Men ekibine katılır.

Yetenekleri

En önemli yeteneği vücudunun çok hızlı iyileşmesidir, (bkz: rejenerasyon).  Bu yüzden neredeyse ölümsüzdür. Wolverine’i öldürmenin tek yolu başını kesip vücudundan çok uzakta tutmaktır. Hızlı iyileşme yeteneği sayesinde çok yavaş yaşlanır. Çok güçlü, hızlı ve çeviktir.  İnsanüstü koku alma duyusuna sahiptir. İnsanları, kokusundan yalan söylediğini anlayabilir. Ayrıca bazı çizgi filmlerinde rastladığımız başka enteresan yeteneklerinden biri; olay yerinde ne olup bittiğini o an izliyormuş gibi görebilmesidir. Bununla beraber iyi bir dövüşçü ve kılıç ustasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Daniel Craig Bond Rolünü Yine Reddetti

Gelelim pençelere. Wolverine’in pençeleri Dünyadaki en sağlam metal olan Adamantium’dan. Wolverine pençeleriyle çeliği yada betonu bile kesebilir. Pençelerin kesemediği tek madde Captain America’nın kalkanı.

wolverine kimdir

Yayın Tarihçesi

Wolveine’i ilk olarak beyaz perdede 2000 yılında çıkan ilk X-Men filmiyle gördük. Bununla beraber o yıldan itibaren X-Men: First Class’ta sadece bir barda görünme sahnesi dahil tüm X-Men filmlerinde bulundu. Ayrıca kendi origin hikayesinin anlatıldığı X-Men Origins: Wolverine ve Last Stand hikayesinden sonra yaşadıklarının anlatıldığı The Wolverine solo filmleri de mevcut.

Wolverine’i filmlerden ayrı bir çok X-Men çizgi filminde ve oyunlarında gördük. Bunlardan ilk solo filmine nispeten aynı isimli X-Men Origins: Wolverine oyun en çok ilgi çekenlerinden.

Bununla birlikte Old Man Logan hikayesinin anlatılacağı yeni solo filmi 2017 yılında sinemalara gelecek.

Bonus

Aşağıda bazı terimleri sizler için bonus olarak açıklamaya çalıştık. Buyrun;

Wolverine: Manası, Kanada buz porsuğu demektir. Bu hayvan kurt ile ayının karışımı bir hayvandır. Logan ismini bu hayvanın özelliklerine sahip olduğu için undan alır.

Adamantium: Anlamı Yunanca ‘adamastos’ tan, yani ‘sabitleştirilemez’ kelimesinden geliyor.

Rejenerasyon: Hızlı doku yenilenmesi olayıdır. Yani bir yaranın günler içinde değil de saniyeler içinde yenilenme olayıdır.

Wolverine

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz