29 Temmuz’da hayatımıza giren Windows 10 bize birçok yenilikler getirdi. Windows 7 ve Windows 8 arasında olduğunu söyleyebileceğimiz yeni Windows bir yıl boyunca ücretsiz indirilmeye sunulumuş durumda.

1Başlat Menüsü Geri Döndü

Windows 8 ile başlat menüsünü kaldıran Microsoft yoğun tepkilere dayanamadan Windows 10 ile başlat menüsüne geri dönüyor. Windows 7’de alıştığımız başlat menüsünün biraz daha modern bir arayüzle harmanlanmış şekli karşımıza geliyor. Windows 8’de gördüğümüz canlı kutucuklara da yer veren başlat menüsünün çok çekici bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz.

2Cortana Masaüstünde

Microsoft’un dijital asistanı Cortana’yı Windows Phone’dan tanıyoruz. Sizinle sesli ve yazılı iletişime geçerek işlemlerinize yardımcı olmaya çalışan Cortana artık masaüstünüzde. Windows Phone’da çok bir kullanıcı kitlesine ulaşamayan Cortana, bu hedefini Windows 10 ile gerçekleştireceğe benziyor. Ama ne yazık ki şimdilik Türkçe desteği yok.

3Yeni Tarayıcı: Microsoft Edge

Microsoft Edge gezinti anında web sitesi üzerine notlar alıp OneNote’a gönderme ve yeni geliştirilmiş okuma modu ile bizlere yepyeni bir tarayıcı deneyimi sunuyor. İleride gelen güncellemlerle Chrome ve Firefox eklentilerinin direk olarak yüklenebileceği Microsoft Edge şu an için bir eklenti desteğine sahip değil.

4Xbox Oyunları Windows’ta

Windows 10 ile birlikte gelen bu yeni özellik Xbox ve Xbox Live oyunlarını masaüstü bilgisayarımızda oynamamıza izin veriyor. Game DVR özelliği ile oyuncular oyun anlarını kaydedebilecek ve yeni oyunları arkadaşları ile paylaşabilecek. Üstelik farklı cihazlar arasında da bu paylaşımı yapabilecek.

5Multitask Desteği

Yeni multitask desteğiyle tek bir tuşa basarak masaüstünde açık bütün görevleri bir arada görebiliyorsunuz. Ayrıca sanal masaüstü özelliği ile istediğiniz kadar masaüstü oluşurabileceksiniz. Böylece masaüstünüzü iş ve eğlence gibi farklı alanlar için özelleştirebileceksiniz.

6Windows Hello

Windows Hello ile artık yüzünüz yada sesinizle oturum açabileceksiniz. Ayrıca cihazınızda bir parmak izi sensörü varsa yine Windows Hello parmak izinizle girişinizi destekleyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  iPhone Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır? [liste]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz