Tüm dünya çapında büyük etkiler yaratan bu virüs uğraşılması gittikçe zor bir hal almaya başladı. 150 civarında ülkede 200 binden çok daha fazla bilgisayar sistemine zarar veren WannaCry virüsü için Microsoft’tan açıklama yapıldı ve korunmak için yapılması gerekenleri söylediler.

WannaCry Virüsü Nasıl Bulaşıyor?

Saldırılar genellikler kurumlara yönelik yapılıyor. Başta Rusya binden fazla saldırıya uğrayarak en çok zarar gören ülke oldu. Rusya’yı Ukrayna ile Tayvan takip etti. İngiltere çok fazla saldırıya maruz kalmasa bile saldırı aldığı kurumlara bakılınca en büyük hasarı alan ülkeler arasında. Türkiye ise en çok saldırıya maruz kalan 14. ülke oldu ancak ülkemizde henüz büyük çaplı bir zararı görünmüyor. BTK başkanı sanal ordumuzun ülkemizi koruduğunu ancak yine de dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

Kişilerin bu tuzağa düşmeleri için e-maillerine bir fatura yada kargo bilgisi gönderiliyor. Gerçek fatura ile birebir aynı olan mail WannaCry virüsü içeriyor. Tutar olarak fazla yazılan ve ödeme yöntemini kendisine yönlendiren bu virüs fidyeci virüs olarak da tanınıyor.

WannaCry Virüsünden Korunma Yöntemleri

Özellikle büyük şirketleri ağına çeken WannaCry virüsü istediği ücretin verilmemesi halinde tüm sistemi kullanılmaz hale getiriyor. Ancak bun virüsün size ulaşmadan önce almanız gereken önlemler bulunuyor. Bu önlemler ise şöyle;

  • Bilgisayarınızı düzenli olarak yedekleyin, bu şekilde virüs bulaştıktan sonra tüm sistemi sıfırlayıp kısa bir sürede tekrar eski bilgisayar ve sisteme sahip olabilirsiniz.
  • Windows işletim sisteminizi Microsoft tarafından çıkarılan en son patch ile güncelleme yapın başka kanallar ile yaparsanız muhtemelen virüs sizi takip ediyor olacak.
  • WannaCry virüsünden korunma için yapılabilecek ilk yöntem işletim sistemini yükseltmek olacak, çünkü Windows’un son sürümü güvenlik önlemleri sayesinde virüsün sisteme bulaşmasını engelliyor.
  • E-postanızda şüphe duyduğunuz mailler varsa herhangi bir tıklama yapmadan ilgili kurumu arayarak yada internet sitesi aracılığıyla tutarları kontrol edin. Resmi site ile tutarsız olan e-postaları kalıcı olarak silin.
  • Bazı programları yüklemek için güvenlik duvarını kapatanlar saldırıya ilk maruz kalan kişiler oluyor. Bundan dolayı güvenlik duvarını düzenli olarak açık tutun,
  • Sisteminizde köklü zararlar görülse dahi ödeme yapmayın. Yaptığınız ödeme WannaCry virüsü fidye istemesinde kötü amaçlı kişilere cesaret verecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? [nasıl yapılır]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz