İngiliz bilgisayar oyunu şirketi Rebellion tarafından geliştirilen Sniper Elite serisinin son oyunu Sniper Elite 4 bu senenin en çarpıcı oyunları arasında yer alıyor. Açıkçası Sniper Elite serilerinin böyle bir oyuna ihtiyacı vardı diye düşünüyoruz.

Detaylı incelemeye girmeden önce kısaca oyunun ana temasından bahsetmek gerekirse; İngiliz devleti adına çalışan bir askerin Almanlarla olan mücadelesini ele alan II. Dünya Savaşı yıllarında geçen bir mücadeleyi oyun severlere sunuyor. Hitler’in en has adamına operasyonlar düzenliyoruz. Oyuna İtalya’nın Sen Celini Adasında başlıyoruz. Bu adada oyunla ilgili öğreticileri rahat bir şekilde kısa bir zaman da öğreniyoruz. Düşmanlarımızın kalbine bıçağı saplarken X-Ray’li efekt bizi daha da oyuna entegre etmekten geri kalmıyor.

Sniper Elite 4

Oyun Hikayesi

Eğer hikayesi güzel, etkileyici bir oyun bekliyorsanız fazla ümitlenmeyin, Sniper Elite 4 hikaye açısından oyun severleri hayal kırıklığına uğratabilir. Oyun boyunca hikayesi beni oyuna çekemedi. Çünkü her ne kadar da oyun senaryosu ve geçtiği dönem etkileyicide olsa da başrol karakterlerinin eksikliği oyunun hikayesini domine etmiş durumda. Başrol karakterlerimiz yeteri kadar iyi yazılamamış. Başrol karakterimiz Karl diğer karakterlere nispeten biraz daha iyi yazılmış olsa da hikayenin işleyişlerine etkisi olan diğer karakterler için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Böyle olmasını istemezdim hikaye biraz aceleden yazılmış gibi yazık olmuş. Şunu da söylemek gerek hikaye beklediğimden kısa olmuş. Campaign ortalama 5-6 saat sürüyor ve bu sürede az bir süre. Özetlemek gerekirse hikayesi zayıf ve kısa olmuş.

Sniper Elite 4

Muazzam Headshot Efektleri

Sniper Elite serilerinin bam telidir Headshot efektleri. Kafadan vurulan düşmanın o anki duyguyu yansıtması gerekir oyun severe ve bunu başarılı bir şekilde yapmışlar. Her defasında kafadan vurulan düşmanın headshot animasyonu sıkmak yerine, oldukça büyük bir keyif veriyor. Ve bunun içine X-Ray animasyonun da katılması aldığımız keyfi kat ve kat artırıyor.(İstediğimiz zaman X-Ray efektlerini kapatabiliriz. Bize bu olanağı da sunmuşlar.) Sadece kafadan vurulmada animasyon yok vücudun farklı bölgelerinde farklı animasyonlarda mevcut ve bu vurulmaya göre de XP puanı kazanıyoruz. Örneklemek gerekirse ‘Lung Kill‘ kurşunu düşmanın akciğerine isabet edince ona göre XP puanı kazanıyoruz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here