sıcak havalarda beslenme
Sıcak Havalarda Beslenme

Giderek ısınan havalarda özellikle terle birlikte insan vücudunda su ve tuz kaybı yaşanmaktadır. Buda kişilerde halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, sürekli uyku hali ve en önemlisi konsantrasyon ve algılamada sıkıntılar yaratıyor. Bu yüzden yaz aylarında ve özellikle sıcak havalarda beslenme oldukça dikkat edilmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Hem vücudun kaybettiği su ve tuzu yerine koymak, hem de sıcak havalarda risk oranı artan kalp damar, şeker ve tansiyon hastalıklarına karşı aşırı yağlı ve karbonhidratlı besinlerden uzak durmak gerekiyor.

Sıcak Havalarda Beslenme Kuralları

Bu kapsamda aşağıdaki sıcak havalarda beslenme kurallarına dikkat edilmeli;

  • Günlük su tüketiminizi artırmayı ihmal etmeyin. Her sabah uyandığınızda gece terlemelerinin zararını kapatmak adına 1 bardak su için. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinden önce ve sonra birer bardak su için. Bunlara dikkat ederek şu ana kadar 7 bardak su içmiş olacaksınız. Geri kalan ara öğünler için de 1 er bardak su içerseniz günlük ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.
  • Gün içerisinde özellikle sıcak havada dışarı çıkıp geldikten sonra 1 bardak tuzlu ayran tüketin. Tansiyon hastaları hariç.
  • Öğünlerinize mutlaka salata veya söğüş gibi yeşil yapraklı sebzelerin bol bulunduğu bir tabak ekleyin.
  • Gün içinde muz ve hurma gibi potasyum oranı yüksek meyveleri tüketin. Hem kaybedilen potasyumu yerine koyup hem de sıcak havalarda kaybedilen enerjinin yerine konması için oldukça faydalı olacaktır.
  • Yaz aylarında yemek tercihleri yaparken yağlı, kızartmalı ve şerbetli ürünlerden uzak durun. Bunlar hem kan şekerinizi hızlı yükseltirken aynı zamanda özellikle kalp hastalıkları riskini de büyük oranda artırıyor.
  • Gün içerisinde doğal maden suyu tüketin. Özellikle tatillerde denize girdiğiniz zaman serinlemek için şekerli ve gazlı içecekler yerine maden suyu veya naneli ayran tercih edin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sağlıklı Bir Cilt İçin Öneriler [dosya]

Tatlı ve Detoks

  • Tatlı tercihlerinizi sütlü tatlılar veya sade dondurmalardan yana kullanın.
  • Sıcak havalarda kaybedilen su ve enerjiden dolayı yeşil çay, detoks suları veya idrar söktürücü bitkiler veya ilaçlardan çok tüketmemeye çalışın. Bunlar tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Çünkü yaz aylarında ne içilmeli sorusunda en çok kafa karışıklığı yaratan sorulardan birisidir.
  • Bu dönemlerde sıvı tüketimini artırıp, az kalorili, az yağlı ve bol potasyumlu besinler tüketmeye özen gösterin.

Verilen bu önerilere göre tüketim yapmanız halinde sıcak havalarda beslenme zararlarından uzak kalacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz