Uzun bir aradan sonra Prison Break aksiyona kaldığı yerden devam ediyor. 2007-10 yılları arası ortalığı kasıp kavuran, belki çoğumuzu yabancı dizilerle ilk tanıştıran hapisten kaçış temalı efsane dizi yeni konusuyla birlikte karşımıza çıktı.

Prison Break ilk dört sezonuyla hapisten nasıl kaçılır, kaçtıktan sonra nasıl kaçmaya devam edilir gibi soruları bizlere çok iyi ifade etmişti. Bununla birlikte spoiler vermeden, fragmandan gördüğümüz kadarıyla Michael ölmemiş ve yine hapiste. Yani uzun bir aradan sonra yeni bir sezon çekiliyor ve senaristler ne yazalım diye düşünürken, “kardeşim bizim adımız hapisten kaçış, yine hapisten kaçalım” diyerek Michael’ı yine hapise koymuşlar.

Prison Break

Yine bir kaçış, yine izleyen ve komplo kuran birileri, yine aynı gizemler. Aslında bizim diziden her zaman beklediğimiz bu oldu. Ama dizi bu sezonuyla eski sezonlarda verdiği şeyden daha fazlasını veremeyecek gibi düşünüyorum. Bundan sonra bölümü genel hatlarıyla spoiler’lı olarak inceliyorum.

SPOILER'LI ALAN

Öncelikle dizi T-Bag’in direk Michael’dan olduğunu düşündüğüm postayı almasıyla başlıyor. Ve bu posta Lincoln’a gidip macera başlıyor. Bu postayla Michael’ın ölmemiş olabileceğini düşünen Lincoln gidip C-Note abiyi buluyor. Michael ne ara öldüydü ya diyenler demek ki The Final Break adlı final filmini izlememişler. Michael orada elektrik çarparak ölüyordu ama dizide sanki kanserden ölmüştü gibi ima ettiler. Sonuç olarak bazı sebeplerden dolayı Michael kendi ölümünü düzenleyip kaçtı ve işler ters gitti ve kimseye haber veremedi. Ta ki bugüne kadar.

Prison Break

Yeni hikaye, yeni detaylar ve yeni hapisane

Tüm bunlarla beraber dizinin kaldığı yerden değilde, dizide de 7 yıl geçmiş olması yine güzel bir detay. Ayrıca C-Note abinin de Müslüman olup, kendini manevi cihada vermesi de ilk defa Amerikan dizi tarihinde işlenmiş bir olay. Yani en azından ben böyle güzel bir detayı Mr.Robot’ta kapalı bir kız olmasından başka bir dizide işlendiğini görmedim. Bu gerçekten olabilecek bir olay olduğu için dizinin klasik dizi senaryosu hatlarından çıkıp biraz daha gerçekliğe önem vereceğini anlıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Süper Karakter İncelemesi #4 Iron Fist Kimdir?

Fragmanlarda sanki Michael’ın hafızasını kaybetmiş gibi bir hava veriyorlardı. Dizide gördüğümüz kadarıyla Michael Lincoln’a “Aa hoşgeldiniz” falan demedi. Ama giderken kameraya elini göstermesi hafızasını kaybetmediğini ama Lincoln’a da bir şeyden bahsedemeyeciğini gösteriyor. Yani “Ha bu elimi okuyun, bişeyleri çözün” demek istiyor.

Prison Break

Michael için bir şeyler yolunda gitmemiş ve azılı bir terörist kimliğiyle Yemen gibi bir yerde hapishaneye düşmüş. Michael’ın kendi ölümünü planlaması dahil olmak üzere Lincoln’un çözmesi gereken çok şey olduğu görünüyor. Yeni takipçi örgütümüzde işin içinde ve bunların eski sezonlara göre tamamen yeni kişiler olduğunu düşünüyorum.

Prison Break

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz