Son yıllarda müzik dünyasında plak çalmanın müzik severler tarafından tekrar favori haline gelmesi üzerine plak üretimleri devam ediyor. Hatta uzun yıllardır plak üretimini durduran Sony bile tekrar üretim yapmaya başladı. Üretimlerin de başlamasıyla plak çalmak müzik platformlarının en çok tercih edileni haline geldi.

SONY Plak Üretimine Başladı

Kompak diskler olarak adlandırılan CD müzik dünyasında yerini korumaya çalışırken büyük bir hızla düşüş yaşıyor. Ancak buna rağmen 2015 yılında plak satışları dijital müzik platformları ile elde edilen kazançtan daha fazla kazandırmıştı. SONY bu kazançları görünce en son 1989 yılında ürettiği plaklara tekrar yöneldi. Aradan geçen 28 yılın ardından SONY plaklar Mart 2018 tarihinden itibaren tekrar hayatımıza girecek.

Aradaki geçen yıllarda SONY plaklar ile olan bağlantısını koparmadı ancak bağımsız kuruluşlar ile üretilen plaklara lisans alarak piyasaya plak sürmeye devam ediyordu. Artık üretimlere Japonya’nın Tokyo şehrinin güney batısında bulunan bir tesiste devam edilecek. Bu üretim tesisi üzerinden tüm dünyaya dağıtımı 2018 yılının sonuna kadar yapılmış olacak.

Plakların Müzik Dünyasındaki Yeri

2017 yılında plak satışları tüm dünya üzerinde 1 milyar dolar rakamına ulaşması bekleniyor. Bu kazançtan pay elde etmek isteyen müzik şirketleri plak üretimlerini hızlandırdı. SONY tek başına plak devrinin çöküşüne neden olmuştu bunun en büyük nedeni Walkman ve sonrasında CD’lerin üretiminin SONY tarafından müzik dünyasında sokulmasıydı.

Yıllar önce SONY Walkman üretiminde Ar-Ge süreci boyunca büyük harcamalar yapmıştı ve sonrasında 1980 ile 1990 yıllarında büyük Walkman furyası tüm dünyayı sarsmıştı. Daha sonrasında gelen CD ve dijital müzik platformları plak çalmak devrinin bitmesine neden oldu.

Genç Nesil Fiziksel Müzik Platformu İstiyor!

Sanılanın aksine yeni nesiller dijital müzik platformlarından daha çok fiziksel müzik platformlarını daha çok tercih ediyor. Eski kasetçalar ve plaklar bundan dolayı hala üretimi yapılan müzik ortamları oluyor. SONY tarafından yapılan bu araştırma sonrasında en iyi mühendislerin arandığı da gelen bilgiler arasında. Ancak üretilecek olan plakların hangi sanatçı ile albüme ait olacağını tam olarak bilinmiyor. Bunun yanı sıra plak çalmak için gerekli olan cihaz üretimine SONY giriş yapıp yapamayacağı merak konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TOR Kendini Hackleyene Ödül Veriyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz