Serinin ilk oyunu Outlast, oyunlardaki korku kavramını tamamen farklı bir hale getirmişti hatırlayacak olursanız. Ben korku oyunundan korkmam diyenler için bile bir ilki yaşatmasıyla beraber Outlast, oyun dünyasına oldukça farklı bir soluk getirdi. Tekrar aynı korkunu ve hatta daha fazlasını yaşamak isteyenler için ise Outlast 2 oyun severlere sunuldu. İddia ediyorum ki serinin yeni oyunu kalp ritminizi oldukça yüksek seviyeye çıkaracağı gibi nabzınızı zorlayacak.

Diğer korku oyunlarının belirli bölümlerinde ana tema olan korku kavramının biraz da olsa dışına çıkılsa da Outlast 2’de bu durum tamamen farklı.

Genel Değerlendirme

Outlast 2 için ilk bahsedilmesi gereken kavramlar oyun zorluk ayarları. Zira zorluk seçimine göre oyunun akışı o kadar iyi işlenmiş ki, beklentilerinizi tam anlamıyla karşılamayı başarıyor. Normal, zor, kabus ve deli zorluk dereceleri bulunuyor. Kolay diye bir zorluk ayarının bulunmaması ise yapımcıların oyunu basit hale getirmek istememelerinden kaynaklanıyor yüksek ihtimalle.

Outlast 2

Oyun içerisinde cinsel içerik ve küfürler bolca bulunuyor. Outlast 2’yi oynamak isteyenler bu sebeplerle birlikte +18 olması gerekiyor doğrusu.

Korku hissini yaşatmasının yanı sıra Outlast 2, psikolojik açıdan da zor bir oyun diyebilmek mümkün. Zayıf bünyeye sahip olanlar için oyun içerisindeki unsurların kaldırılması oldukça zorlayıcı hatta psikoloji bozucu olabilir. Sağlam bünyeye sahip olan oyuncular ise bunlardan etkilenmeyerek oyun içerisinde ilerlemeye devam edebileceklerdir. Psikolojik açıdan zorlayıcılığı bir yana dursun mide bulandırıcı sahnelerin oyunda işlendiğini de söyleyebiliriz.

Yapay zeka açısından, ilk oyuna göre daha az hatalı bir sistem geliştirilmiş.Tahmin edilemez içeriğe sahip olması doyuruculuk açısından gerçekten çok güzel bir detay.

Hikaye ve Kurgu

Spoiler vermeden oyunun hikayesinden biraz bahsedelim. Outlast 2, çıkmadan önce yapılan açıklamaya sadık olarak aynı evren içerisinde geçiyor. Karakterimiz bu oyunda ilk oyundan farklı. Blake Langermann kontrolümüzdeki yeni karakterimiz rolünü üstlenmiş durumda. Olayı ise kameramanlık ve asistanlık. Karısı Lynn Langermann’da araştırmacı gazetecilik görevini yapıyor. Yaptığı gazetecilikte fark yaratmak istiyor ve sırlarla dolu bir cinayeti aydınlatmaya çalışıyor.

Outlast 2

Başlangıçta karakterimiz kötü bir rüya görüyor. Geçmişten hatırlanan bir ismi sayıklar vaziyette gözlerimizi açarken kendimizi helikopter içerisinde buluyoruz. Blake Langermann ve Lynn Langermann, helikopter içerisinde karşılıklı olarak oturuyor ve haber için hazırlık yapıyorlar. Ön çekim denemeleri başlıyor derken helikopter sarsılıyor fakat ön çekim kısa sürenin ardından tekrar devam ediyor.

Tam ön çekim başladı derken, bu kez de helikopterin motoru arıza yapıyor ve helikopter düşüyor. Düşen helikopterin ardından pilotu, yanan helikopter enkazında ararken helikopterimizi ağaca asılmış şekilde buluyoruz, olaylar tam da burada patlak veriyor ve korkulu rüya başlıyor…

Oynanış

Oynanış açısından Outlast 2’de aslında temel farklılık yok. Oyunda kamera kayıtlarına ulaşabilmek mümkün.

Oyunda kamera her zaman açık olduğundan dolayı, yaşanan her olay kayıt altına alınabiliyor. Kaydedilmesi gereken görüntülerin haricinde kameraya ulaşan diğer parçalar ise mektuplar oluyor.

Outlast 2

Kaydedilen görüntülerin kronolojik ve kategorik olarak sıralamasına ulaşabilmek Tab tuşuyla mümkün oluyor. Kamera yine pille çalışma prensibini benimsiyor ve pil bitmeye başladığında ise uyarı veriyor.

Oynanış açısından dikkat çeken bir detay olarak oyundaki alanı belirtmek gerekiyor. Oldukça geniş bir alan içerisinde karakterimizi kontrol ediyoruz. Geniş alanda var olan tehlikelerden sıyrılmak ise daha zor hale geliyor.

Outlast 2 Korkunç mu?

Fon müziğinden içeriğine kadar korkunç bir oyun olduğunu söylemek hiç de zor değil. Atmosfer zaten tamamen korku dolu anlar yaşatıyor. Grafikler oldukça başarılı tasarlanmış ve oyunun korku dolu anlar yaşatmasında büyük bir önem teşkil ediyor. Korku oyunlarını sevin ya da sevmeyin hayatınızda en az bir kez oynamanız gerekiyor.

Diğer oyun incelemelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Zelda incelemesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here