Eğer kıyamet kopar da her şeyi kaybedersek diye yer yüzündeki bugüne kadar birikmiş bütün verileri depolamayı amaçlayan Norveç ilk uluslararası anlaşmalarını yapmaya başladı.

Yerin çok derinlerinde 50.000 bitki tohumunun saklandığı ‘Arctic Doomsday‘ adlı kasa 2015 yılında Norveç’te faaliyete geçmişti. Bunun üzerine artık insanların kıyamet gününü ne kadar önemsediğini biliyoruz. Artık hemen hemen her ülke kıyamet günü için bazı hazırlıklar yapıyor. Bu gerek kutsal değerlerin muhafazası olsun, gerek te devletlerin resmi arşivlerinin saklanması olsun. İşte bu noktada Norveç diğer ülkelerden biraz öne çıkıyor. Zira Norveç menşeli Piql adlı şirket inşasını sürdürdüğü Kıyamet Kasasının ilk anlaşmalarını yapmaya başladı. Meksika ve Brezilya anlaşmaya katılan ilk ülkeler oldu.

Bilişim ve teknoloji alanındaki bu kadar gelişme şu an herkese açık bilgiler hariç özel şirketlerin yada devletlerin sunucularında saklanıyor. Peki ya bir kıyamet günü sonucu bu sunucuların hepsi yok olursa. Yada verileri bir şekilde muhafaza ettik ama kıyamet sonrası elimizde bu verileri çözümleyecek teknoloji var olmazsa ne olur?

Norveç
                               Bu fotoğraf 50.000 tohumun bulunduğu Arctic Doomsday tesisine aittir.

Her Doğa Şartına Dayanıklı Koruma

Bu sorunu öngören Piql şirketi verilerin, ışık ve ısıya duyarlı, çok katmanlı bir analog band içerisinde saklamayı amaçlıyor. Şirket devletler yada özel şirketlerden aldığı verileri önce sunucularına yüklüyor. Sonra bu sunuculardan veriler özel üretilmiş analog filmlere kopyalanıyor. Bundan sonra bu filmler özel kutulara yerleştirilip, her türlü doğa şartlarına hazır binaya taşınıyor. Bu sayede bu verilerin 500 ila 1000 yıl arasında muhafaza edilmesi planlanıyor.

Devletler verilerine istedikleri zaman analog veya dijital olarak verilerine ulaşabilecekler. Yalnız çevrim içi sunuculara ulaşabilmek için internetin ve sunucuların hala çalışıyor olması lazım.

Norveç

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TOR Kendini Hackleyene Ödül Veriyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz