Geçmişten günümüze kadar ulaşan ve çözümü hala yapılamamış olan matematik soruları, insanlık tarihi için önemli bir konumda yer alıyor. Matematik kurumlarından bazıları veya özel olarak şahsi isimler çözülen problemlere para ödülü verebiliyor. 1 milyon dolar değerindeki soruları çözen isimler, vaat edilen parayı alabiliyorlar. Soruyu doğru cevaplamak ve cevabın ispatını gerçekleştirmek ödülleri kazanmak için yeterli oluyor.

Yalnız şu ana kadar çözülememiş veya ispatlanamamış çok sayıda matematik soruları mevcut. Sizler için şu zamana kadar çözülememiş en popüler 10 matematik sorusunu sıraladık.

Çözülemeyen En Büyük 11 Matematik Soruları

Goldbach Kestirimi

Tarih 1742 yılını gösterdiğinde Christian Goldbach, Euler’e bir mektup yazıyor. Asal sayılarla ilgili olan Goldbach tarafından yazılan mektubun asal sayılar dünyasına yeni bir soluk getireceğini kim bilebilirdi ki?

Goldbach Kestirimi olarak günümüze ulaşmış fakat ispatlanamamış soruda; 2’den büyük her çift sayı, iki asal sayının toplamı şeklinde ifade edilebilir önermesi yapılıyor. Ancak bunun doğruluğu veya yanlışlığının ispatı isteniyor.

Asal Sayılar

Bildiğiniz gibi sadece kendine ve 1’e bölünebilen sayılara asal sayılar diyoruz. Asal sayılar günümüzdeki gizemini hala korumakta olmalarıyla beraber birçok matematik soruları da beraberinde geliyor..

Daimi Asal Sayı Sorusu

n2 ve (n + 1)2 arasında daima bir asal var mıdır? sorusunun net bir yanıtını verebilen isim olmadığından dolayı ispatı da yapılamıyor.

2ve (2+1)2 yani 4 ve 9. Arada 5 ve 7 asal sayıları kalıyor.

İkiz Asallar Sorusu

Aralarında iki fark olan asal sayılar, ikiz asallar olarak kabul ediliyor. Asıl soru ise ikiz asalların sonsuz olup olmadığı. İkiz asal sayıların sonsuz olup olmadığı kestirimini ortaya atan isim ise Alphonse de Polignac.

(51, 53), (55, 57), (59, 61)…???

Mükemmel Sayı

Kendisinden hariç olan bütün çarpanları toplandığında, kendisini veren sayı mükemmel sayı olarak kabul ediliyor. Günümüze kadar verilen cevapların hiçbirinde bir sayı, mükemmel sayı olarak ispatlanamamış. Mükemmel tek sayının var olup olmadığı hala gizemini korurken, çözülemeyen matematik soruları arasına giriş yapmayı başarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bulut Bilişim Nedir? Cloud Computing Teknolojisi Neler Sunuyor?

Palindromik Sayılar

Tersten ve düzden aynı okunan sayılar (1991, 13531) palindromik sayılar olarak ifade edilir.

Hem asal hem de palindromik olan sonsuz tane asal sayı var mıdır yoksa yok mudur? Bu da ispatlanmadıkça çözülemeyen matematik soruları arasında yerini alacak.

Fermat’ın Son Teoremi

Bir ödüllü soru olan Pierre de Fermat’ın ileri sürdüğü teorem henüz ispatlanabilmiş değil. Problem üzerinde yıllarca çalışmasını sürdüren Alman matematikçi Paul Wolfskehl soruyu çözecek olan kişiye 100.000 Mark bıraktı.

n>2 ve a, b ve c tamsayı olmak üzere, an + bn= cn ifadesinin çözümünün olmadığını ispatlayın. Soru her ne kadar basit gözükse de dünyanın en zor soruları arasında. Ayrıca teoremle ilgili ekşisözlük sayfasında gayet ilginç bilgiler yer alıyor.

Riemann Hipotezi

s ≠ 1 olmak koşuluyla tüm s karmaşık sayıları için;
ζ(s) = 1 + 1/2s + 1/3s + 1/4s + … olarak matematik formülüyle ifade edilen ve Riemann Zeta Fonksiyonu ismiyle tanımlanan fonksiyonun davranış özelliklerine yakından bağlı olduğu gözlemlendi.

Bernhard Riemann hipotezinde iddia ettiğine göre;

ζ(s) = 0 denklemindeki tüm çözümleri karmaşık düzlemde bir doğru üzerinde yer alıyor. Bu denklemde yer alan tüm karmaşık sayı çözümlerinin gerçel kısımlarının 1/2 olduğu tahmin ediliyor. Dünyanın en zor matematik soru olmasa da soru henüz çözülemedi.

Collatz Sanısı

Pozitif bir tam sayı seçilir ve sayı tek ise 3 katını alarak 1 eklenir. Sayı çift ise 2’ye bölünür. Aynı işlem çıkan sayıda da uygulanır. Lothar Collatz‘ın keşfettiği problem de ise bu işlemlerin tamamının yapılmasının ardından sonuç her zaman 1’e çıkar. Denklem 20 × 2⁵⁸ ≈ 5.764×10¹⁸ sayısına kadar kanıtlanabildi. Ondan sonrası için geçerli olup olmadığı se hala bir muamma.

Yang-Mills Problemi

Bir kuantum sorusu olan;

L = 1 4g 2 Z Tr F ∧ ∗F sorusu henüz cevap bulabilmiş değil. İddialara göre bu sorunun cevabının ardından kuantumla alakalı pek çok gizem ortadan kalkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Internet Download Manager Nasıl Kullanılır?

P=NP

P=NP denklemiyle beraber teorik bilgisayar bilimi ve matematik arasındaki ilişki de açıklanacak ancak henüz soru hala denklemin doğruluğu veya yanlışlığı ispat edilebilmiş değil.

8 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz