Mass Effect serisi severleri için serinin son oyunu Andromeda, 23 Mart tarihinde piyasaya Türkiye’deki oyuncular için piyasaya sürüldü. Geliştiriciliğini BioWare’in üstlendiği Mass Effect: Andromeda, EA tarafından yayınlandı.

Oyundaki mevzu oldukça derin. Her şeyden önce söylemek gerekir ki, oyundaki detaylar oldukça muazzam. Zırhlar, silahlar, seviye sistemi, tecrübe sistemi ve yetenek sistemi ayrıntılar bulunuyor. Yani ilk olarak dolu bir içerikle Mass Effect: Andromeda karşımıza çıkıyor. Zorluk seviyesi açısından en üst düzey olan ‘Insanity’i seçerseniz, tecrübeyle sabit ki kendinizi bilgisayara kilitlenmiş bir vaziyette bulabilirsiniz. Bu açıdan yapımcılar eli bol davranmışlar doğrusu.

Karakter kurma aşamasında görüntüyü belirleyebilmek oyuncunun inisiyatifine bırakılmış durumda. Ancak çok büyük bir beklenti içerisine de girmemek gerekiyor.

Mass Effect: Andromeda

Mass Effect: Andromeda Oynanış

Karakter kurulup zorluk seviyesi ayarlandıktan sonrasında en nihayetinde oyun başlıyor. Oyuna giriş yapıldığı anda keyfi hissettirmeye başlıyor. Zira Mass Effect: Andromeda’da yan görevler her yerde çıkıyor. Yan görevler konsept açısından sıradanlıktan uzaklaştırılmış durumda. Daha ziyade oyunun hikayesine pozitif bir katkı veriyor. Bu durumda da alınan keyif bir hayli artıyor.

Oynanış detayı açısından büyük bir önem taşıyan nokta, karakterler arasında geçen konuşmalara verilen cevaplar oluyor. Kullanılan Ryder’ın karakterini verdiğiniz cevaplarla belirliyorsunuz. Konuşmalar, yeni nesil oyun kavramıyla oldukça uyuşuyor.

Zelda incelemesi

Mass Effect: Andromeda’nın oynanış açısından değerlendiği noktalardan biri de yapılabilen geliştirmeler olarak göze çarpıyor. Silahları, zırhları ve mod içeriklerini geliştirebilmek mümkün. Araştırma yapılabilmesine olanak sağlayan oynanışıyla birlikte oyuncuların sıkılmaması adına önemli püf noktalar başarılı bir şekilde entegre edilmiş. Geliştirilen eşyalara isim verilebiliyor olması da bir hayli keyifli olmuş doğrusu.

Oyunda seviye sistemi bulunduğundan bahsetmiştik. Standart olarak puan kazanıp seviye atlamak için görevleri tamamlayarak düşmanlarınızı alt etmeniz gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Galaksinin Koruyucuları 2 Film İncelemesi

Mass Effect: Andromeda

Dinamikler

Dinamikler, bir oyunu oyun yapan en önemli özelliklerden biri olmalarıyla beraber Mass Effect serisinin, en güzel dinamikleri Andromeda’da bulunuyor. Serinin önceki oyunlarla kıyasladığımız zaman muazzam bir çarpışma deneyimini yaşattığını söyleyebilmek oldukça kolay. Oyun içi adrenalini iliklerinize kadar hissedeceğiniz gibi zorluk seviyesine göre hangi ara vurulduğunuzu anlayabilmeniz de biraz güç oluyor.

Çoklu Oyuncu Modu

Mass Effect: Andromeda’yı tek kişilik oynarken oluşturduğunuz karakterden tamamen farklı bir karakteri çoklu oyuncu modu ile yaratabilmeniz mümkün. Bağımsız bir karakter olarak çoklu oyuncu modundaki karakterinizi belirleyebilirsiniz.

Çoklu oyuncu modunun zorlayıcı olduğunu söylemek gerekiyor. Oyun genel itibariyle tekli oyun moduna odaklı olduğundan mıdır bilinmez ama gereksiz zor gibi.

Mass Effect: Andromeda

Grafik ve Seslendirmeler

Her halinden kaliteli bir yapım olduğu gözüken Mass Effect: Andromeda’da şahane görseller var. Grafik açısından üstün bir oyun açıkçası. Mükemmel manzarasıyla birlikte insana “ah şimdi şurada olsaydım” dedirtmeyi bile başarıyor. Ancak oyunun animasyon açısından pek de bu doğruda yer aldığını söyleyebilmek mümkün değil. Her oyuncu tarafından oyundaki en önemli eksiklik olarak karakterlerin yüz ifadelerinin donuk olması ön plana çıkarılıyorum. Zira oyunu oynadığınızda her karakterin yüzüne baktığınızda ne yaptığını anlayamaz hale gelebiliyorsunuz. Size küçük bir tavsiye, pek dikkat etmeyin yoksa çileden çıkabilirsiniz.

Zelda

Seslendirme açısından, özellikle silah sesleriyle yine tam not almayı başarıyor. Kaliteli silah seslerinin yanında karakter seslendirmelerinde de kolaya kaçılmamış. Ses tonları ve vurgulamalar harika.

Genel Değerlendirme

Küçük eksik noktalarını görmediğimizde rol yapma oyunu olarak bir şaheser olarak değerlendirebiliriz. Serinin diğer oyunlarını oynayan oyuncular için özellikle keyifle oynanacaktır.

Oynamanız gereken oyunlar listesine baş sıradan giriş yapabilecek düzeyde bir oyun olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Mass Effect: Andromeda PC, PS4 ve Xbox One platformlarında satışa sunuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alien: Covenant Film İncelemesi

Zelda

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz