Marvel filmleri, içinde bulunduğumuz asrın en popüler janrası süper kahraman filmlerinin öncülerinden. Şüphesiz en çok beklediğimiz ve takip ettiğimiz fantastik filmler Marvel ve DC filmleri. Yılda ortalama 20 süper kahraman filmi izlediğimiz şu dönemin lideri ise tabi ki Marvel. Bu yazımızda Marvel filmleri izleme sırası nasıl  sizler için derledik.

Marvel,  2008 yılında teker teker karakterleri işlemek yerine ortak evren mantığında tüm karakterlerin bir arada olacağı yeni bir film ve diziler serisi başlatmak istedi. Böylece Marvel Sinematik Evreni başlamış oldu. Kısaca MCU olarak adlandırılan proje ile çok büyük bir işe girişen Marvel geçtiğimiz 11 yılda gerçekten saygı değer işler yaparak büyük paralar kazandı.

Peki bu evrendeki filmleri, dizileri, kısa filmleri, mini dizileri ve web videoları hangi sırayla izlenmeli? Marvel filmleri izleme sırası biraz karışık. Çünkü Marvel filmleri listesi kronolojik
evrenin zaman çizelgesiyle uyuşmuyor. İşte bu sorunun cevabı aşağıdaki dev dosyamızda. Sıralamayı oldukça objektif yapmaya çalıştık.

1.Evre: Daha Yeni Isınıyoruz

1 Captain America: First Avenger

The Fisrt Avenger Marvel FilmleriThe First Avenger MCU’nun ilk filmi değil yalnız zaman çizelgesine göre 1940’larda geçtiği için birinci sıraya koyuyoruz. Chris Evans’ın baş rolünde oynadığı film Captain America’nın orijin hikayesini anlatıyor. Kadroda Hayley Atwell, Sebastian Stan, Tommy Lee Jones, Hugo Weaving ve Dominic Cooper gibi önemli isimler var.

2 Agent Carter [1. Sezon]

Agent Carter Marvel DizileriThe First Avenger’ıdan sonra Marvel filmleri izleme sırası bir diziyle devam ediyor.

The First Avenger’ın bittiği yerden başlayan Agent Carter Captain America’nın biricik aşkı Peggy Carter’ın maceralarını konu alıyor. Agent Peggy Carter rolünde yine Hayley Atwell’i izliyoruz.

3 Agent Carter [kısa film]

Agent Carter Marvel Kısa Filmi

The Firs Avenger’ın DVD’si ile birlikte gelen kısa film çok bilinmiyor. Agent Carter’ın solo hikayelerinin başladığı kısa film bu sırada izlenebilir. Yalnız bundan sonra gelecek Agent Carter dizisinin birinci sezonu bu filmin ortasında geçiyor.

4 Agent Carter [2. Sezon]

5 Captain Marvel

Captain Marvel - marvel filmleriCarol Danvers nam-ı diğer Captain Marvel‘ın hikayesini anlatan film aslında bu Marvel filmleri arasında çıkmadı. Bu bir ‘Marvel filmleri listesi’ olmaktan daha çok bir zaman çizelgesi olduğu için bu sırayla izlemek daha uygun. Marvel filmleri izleme sırası biraz karışık demiştik.

Captain Marvel’ın orijin hikayesine odaklanan filmde Captain Marvel rolünde Brie Larson‘a Nick Fury rolüyle Samuel L. Jackson ve Philip Coulsen rolüyle de Clark Greg eşlik ediyor.

6 Iron Man

Iron Man - Marvel FilmleriGünümüzdeki Marvel hikayeleri bu filmde Tony Stark’ın kendine demir zırhını yapmasıyla başlıyor. Ayrıca Tony Stark, Pepper Potts ve Phil Colson karakterleri ilk olarak bu filmde karşımıza çıkıyor.

Filmde Tony Stark rolüyle Robert Downey Jn.‘a Pepper Potts rolüyle Gwayneth Paltrov eşlik ediyor. Marvel filmleri izleme sırası sonrasında gelecek 2. filmle devam edecek.

7 Iron Man 2

Iron Man 2 - Marvel Filmleri

İlk Iron Man filminin devamı niteliğindeki film, Tony Stark’ın Ivan Vanko ile kapışmasını konu alıyor. Bu filmde Natasha Romanov, nam-ı diğer Black Widow karakteriyle ilk defa karşılaşıyoruz.

En iyi Marvel filmleri listesi içinde her zaman üst sıralarda yer lan Iron Man 2’de Ivan Vanko karakterini usta oyuncu Micky Rourke canlandırırken Black Widow rolüyle Scarlett Johanson’u izliyoruz.

8 The Consultant

The Consultant - Marvel Kısa FilmleriMarvel filmleri izleme sırası sonra birçok filmde göreceğimiz Jasper Sitwell karakterinin bir kısa filmiyle devam ediyor. Phil Coulson’un Jasper Sitwell ile “Danışman”ı ayarlamaları hakkında konuştuğu kısa film. Danışman’ın kim olduğunu The Incredible Hulk’ın after-credits sahnesinde göreceksiniz.

9 The Incredible Hulk

The Incredible Hulk - Marvel Filmleri

Hulk’ın hızlı bir şekilde orijinine değinip sonra Emil Blonsky ile olan savaşını konu alan film aslında diğer Marvel filmleri ile çok bir alakası yok. İzlemezseniz çok bir şey kaybetmezsiniz.

Bu filmde sonradan Mark Ruffalo’ya devredilecek Hulk rolünü Edward Norton oynuyor. Emil Blonsky rolünde ise usta oyuncu Tim Roth’u izliyoruz.

10 A Funny Thing Happened on the Way to Thor’s Hammer

a funny thing - marvel kısa filmi

Bu kısa film Iron Man 2 filminde New Mexico’da işim çıktı diyerek Thor’un çekicine bakmaya giden Coulson’ın yolda başından geçen komik bir hikayeyi konu alıyor. Marvel filmleri izleme sırasına çok bir katkısı yok.

11 Thor

thor - marvel filmleri

Kısaca Thor’un orijin hikayesini anlatan filmde Thor, Loki ve Jane Foster karakterleriyle tanışıyoruz. Bu filmde Thor rolüyle Avustralya’lı oyuncu Chris Hemsworth evrene dahil oluyor. Ayrıca Loki rolüyle çok beğeni kazanan Tom Hiddleston ve ve Jane Foster rolüyle Natalie Portman kadroda yer alıyor.

Bununla beraber Hawkeye rolüyle Jeremy Renner de az da olsa filmde görünüyor. Ayrıca kadroda Anthony Hopkins, Idris Elba, Stellan Skarsgard ve Ray Stevenson gibi önemli isimler de var.

12 The Avengers

The Avengers - marvel flmleri

Thor’dan hemen sonraki olayları konu alan ilk The Avengers filmi ile tüm kahramanlarımız ilk defa bir araya gelmiş oluyor. Böylece Yenilmezler serisi ilk filmi ile Marvel filmleri izleme sırası 1. evreyi kapatmış oluyor.

2.Evre: Travmalar ve Acı Sonlar

13 Item 47

item 47 - marvel kısa filmi

New York savaşından sonra bir çiftin başından geçenleri konu alan kısa filmin baş rolünde Lizzy Caplan oynuyor.

14 Iron Man 3

iron man 3 - marvel filmleri

Bu film New York savaşı sonrası Tony Stark’ın yaşadığı travmalar ile birlikte başından geçen maceraları konu alıyor. Listedeki en iyi Marvel filmleri arasında olduğunu belirtmek lazım. Kötü adam rolünü ise usta oyuncu Guy Pearce üstleniyor.

15 All Hail the King

all hail the king - marvel kısa filmi

Iron Man 3’ten sonra deneyimli oyuncu Ben Kingsley’in canlandırdığı Mandarin’e ne olduğuna açıklık getiren kısa film.

16 Agents of SHIELD [1-7 Bölümler]

agents of the shield - marvel dizileri

Agent Coulson’ın önderliğindeki bir grup Shield ajanlarının maceraları bu noktada başlıyor. Böylece bu girişimle Marvel dizileri için start verilmiş oluyor. Yazının devamında kısaca AOS diye bahsedeceğimiz dizide Clark Greg, Ming-Na Wen, Chloe Bennet ve İngiliz oyuncular Elizabeth Henstridge ve Iain De Caestecker bulunuyor. Marvel filmleri izleme sırası için yeni bir soluk olan dizi şu anda hala devam ediyor.

17 Thor: The Dark World

thor the dark world - marvel filmleri

Bu filmde yine Thor’un maceralarını izliyoruz. Film biraz uzaktan Agents of Shield’a bağlanıyor. Kötü rolde ise tecrübeli oyuncu Christopher Eccleston kadroya katılıyor.

18 AOS [1. Sezon 8-15 Bölümler]

19 Captain America: Winter Soldier

the winter soldier - marvel filmleri

Tüm Marvel filmleri arasında en iyilerden biri olan The Winter Soldier, Agents of Shield’la paralel gidiyor. Mavel filmleri izleme sırası dahilinde bunu arada izleyip Shield‘ın çöküşüne kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Chris Evans’ı tekrar Kaptan rolünde izlediğimiz filmde Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson, Sebastian Stan ve Robert Redford gibi isimler tekrar boy gösteriyorlar. Ayrıca Falcon rolüyle Anthony Mackie bu filmde evrene dahil oluyor.

20 AOS [1. Sezon 16-22 Bölümler]

21 AOS: Double Agent

Aslında bu evrene dahil olmayan bir web dizisi. Toplam 20 dakika falan sürüyor. Bir ajanın Marvel stüdyolarından Agents of SHIELD senaryolarını çalmaya çalışmasını izliyoruz. Salak bir dizi yalnız hemen hemen tüm Agents of SHILED karakterleri yer alıyor. Diziyi MArvel filmleri izleme sırası dahiline sokmuyoruz. Sadece biraz daha Marvel diyorsanız izleyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Endüstri 4.0 Nedir? Neler Vadediyor? [dosya]

22 Guardians of The Galaxy

guardians of the galaxy - marvel filmleri

Diğer Marvel filmleri ile şimdilik çok bir bağı olmayan bu film Star Lord, Gamora,  Drax, Rocket Racoon ve Groot karakterlerini bizlerle tanıştırıyor. Karakterleri sıralarıyla Chris Pratt, Zoe Saldana ve Dave Bautista canlandırıyor. CGI karakterler Rocket ve Groot’u ise Bradley Cooper ve Vin Diesel seslendiriyor.

23 Guardians of The Galaxy Vol. 2

Galaksinin Koruyucuları 2 - Marvel FilmleriGuardians of the Galaxy’nin devamı niteliğindeki filmde kahramanlarımızın yeni maceralarını izliyoruz. Ego, Stakar Ogord ve Mentis karakterleri bu filmde evrene dahil oluyor.

Kötü adam Ego rolünde usta oyunuc Kurt Russel‘ı izlerken Mentis rolüyle Pom Klementieff takıma dahil oluyor. Stakar Ogord rolüle ise Sylvester Stallone da filmde küçük bir yere sahip.

24 AOS [2. Sezon 1-10 Bölümler]

25 Daredevil [1.Sezon]

daredevil - netflix marvel dizileri

Marvel Netflix dizilerinin Marvel filmleri ile aynı evrende geçtiğine dair tam bir bilgi yok. Ama genel kanaat ve dizilerden filmlere yapılan göndermeler ışığında aynı evrende olduğu düşünülüyor. Ama neyse, Marvel diyoruz ve Daredevil’ın birinci sezonunu buraya koyuyoruz. Netflix dizileri Marvel filmleri izleme sırası için bir etki teşkil etmiyor.

Charlie Cox’un muhteşem Matt Murdock performansına Foggy Nelson rolüyle Elden Hensen ve Karen Page rolüyle Deborah Ann Voll eşlik ediyor. Ve tabi ki mükemmel Kingpin canlandırmasıyla Vincent D’Onofrio’yu ve Knight Nurse‘ümüz Rosario Dawson’ı unutmuyoruz. Diziyi Netflix hesabınız varsa şu linkten izleyebilirsiniz.

26 AOS [2. Sezon 11-18 Bölümler]

27 Avengers: Age of Ultron

age of ultron

Avengers ekibinin tekrar toplandığı bu filmde Vanda ve Pietro Maximoff kardeşlerle ilk defa tanışıyoruz. Film Agent of SHIELD ile ufak ta olsa bir paralelliğe sahip.

Scarlett Witch rolüyle Elizabeth Olsen ve Quicksilver rolüyle Aaron Johnson Marvel filmleri evrenine adım atmış oluyorlar.

28 AOS [2. Sezon 19-22 Bölümler]

29 WHIH: Scott Lang Interview

Iron Man 2 filminden hatırlayacağınız muhabir Christen Everhart’ın Civil War’a kadar olan olayların haberlerini sunduğu bu program Youtube üzerinden yayınlandı. Bu bölümde Scott Lang ile röportaj yapıyorlar. Program şu an devam etmiyor. Ve izlemezseniz Marvel filmleri izleme sırası için hiç bir şey kaybetmezsiniz.

30 Ant-Man

ant-man

Film gayet kendi çapında bir hal izliyor. Scott Lang rolüyle Paul Rudd’u, Hank Pym rolüyle ise Michael Dougles’ı izliyoruz. Hank Pym’in kızı ve Ant-Man‘in sevgilisi Hope van Dyne karakterini ise Evangeline Lilly canlandırıyor. Bu film ile MArvel filmleri izleme sırası için 2. Evre bitmiş oluyor.

3.Evre: Altın Çağda Marvel Filmleri

31 Jessica Jones [1.Sezon]

Jessica Jones Marvel DizileriÜçüncü evreye başlarken Daredevil ile paralel giden Jessica Jones iyi bir seçim olabilir. Jessica Jones rolünü Krysten Ritter oynarken kötü adam Purple Man rolüyle ise David Tennant’ı izliyoruz.

32 Luke Cage [1.Sezon]

Luke Cage - Marvel DizileriMarvel evreninin kurşun geçirmez abisi Luke Cage’in maceralarını anlatan dizinin baş rolünü Mike Colter üstleniyor. Ayrıca Rosario Dawson tekrar eden rolüyle kadroda yer alıyor.

33 AOS [3. Sezon 1-13 Bölümler]

34 Daredevil [2. Sezon]

Marvel FilmleriDaredevil’in ikinci sezonunu araya almamızın önemli bir sebebi var, ama spoiler olur diye söylemiyoruz. Ayrıca diziye Elektra karakteriyle Élodie Yung katılıyor.

35 AOS [3. Sezon 14-19 Bölümler]

36 Team Thor

Team Thor - Marvel Kısa FilmleriTeam Thor, Team Thor: Part 2 ve Team Darry isimli üç web videosundan oluşan mini seri Thor’un kendi karakteriyle parodisini sergiliyor. Marvel filmleri izleme sırası ile bir bağlantısı yok. Sadece daha fazla Chris Hemsworth görmek isteyenler Youtube üzerinde bulabilirler.

37 Captain America: Civil War

Civil War İncelemesiTüm kahramanların toplandığı ve birbiriyle kapıştığı bu film yine Marvel fimleri arasında en iyilerinden diyebiliriz. Tom Holland’ın canlandırdığı Spider-Man ve Chadwick Boseman’ın rolüyle Black Panter karakterleri bu filmle evrene dahil oluyorlar.

38 Black Panther

Marvel Filmleri - Black PantherMarvel filmleri 2018 yılında çok büyük başarılar yakaladı. Bunlardan biri şüphesiz 700 milyon doları geçen hasılatı ve kazandığı Oscar ödülleriyle Black Panther. Karakterin Civil War sonrası başından geçen olayları anlatan filminde kadroya son zamanlarda yıldızı parlayan Michael B. Jordan Killmonger rolüyle katılıyor.

39 Spider-Man: Homecoming

homecoming

Sony ile anlaşılarak Marvel filmleri arasına katılan Spider-Man’in kişisel hikayesinde May Hala rolünde Marissa Tomei ve Vulture rolüyle Michael Keaton oynuyor.

40 WHIH: Attack in Lagos

Marvel Web VideolarıChristen Everhart Civil War’daki Lagos olayını değerlendiriyor. Bu programın Youtube kanalında başka videoları da var yalnız pek bir işe yaramıyorlar. Marvel filmleri izleme sırası ile bir alakaları yok.

41 AOS [3. Sezon 20-22 Bölümler]

42 Doctor Strange

Doctor Strange Marvel FilmleriMarvel filmleri izleme sırası yeni bir karakterle devam ediyor. Civil War‘dan hemen sonra geçen Doctor Strange, Dr. Setephen Strange karakterinin orijin hikayesini anlatıyor. Filmin baş rolünü üstlenen İngiliz oyuncu Benedict Cumberbatch’e yine usta oyuncu Tilda Swinton eşlik ediyor.

Bununla beraber Rachael McAdams, Chiwetel Ejiofor, Mads Mikkelsen ve Benedict Wong gibi önemli isimler filmin kadrosunda kendilerine yer bulabilmişler.

43 AOS [4. Sezon 1-8 Bölümler]

44 AOS: Slingshot

Slingshot - Marvel Web DizisiBu kısa web dizisi Slingshot karakterinin başından geçen küçük bir olayı konu alıyor. Toplamda yarım saatten oluşan 6 bölümü var ve Marvel filmleri izleme sırası ile çok bir alakası yok.

45 AOS [4. Sezon 9-18 Bölümler]

46 Iron Fist [1. Sezon]

Iron Fist - Marvel DizileriGame of Thrones‘tan tanıdığımız aktör Finn Jones’un baş rolünü üstlendiği dizi Iron Fist karakterinin New York sokaklarındaki tehditlerle mücadelesini anlatıyor. Kahramanımıza dizide Jessica Henwick, Jessica Stroup ve Tom Pelphrey eşlik ediyor.

47 The Defenders

the defenders - netflix marvel dizileri

Iron Fist’ten hemen sonrasında izlenecek bir dizi varsa o da The Defenders‘tır. Aynı mahalledeki  4 kahramanımızın buluştuğu olay olarak tarihe geçen dizi 8 bölümüyle nefesleri kesiyor. Diziye ekstradan usta oyuncu Sigourney Weaver katılıyor.

48 The Inhumans

the inhumans - marvel dizileri

Kısa ve tek sezonluk bu dizide Agents of Shield’ta öğrendiğimiz tanıdığımız Inhumans ırkını inceliyoruz. Başrollerini Anson Mount, Serinda Swan ve yine Game of Thrones’tan tanıdığımız Iwan Rheon’un paylaştığı dizi Marvel filmleri izleme sırası için pek bir etkisi yok. Yani izlemeseniz de olur.

49 AOS [5. Sezon 1-10 Bölümler]

50 The Punisher [1. Sezon]

the punisher - netflix marvel dizileri

Jon Berthal’un canlandırdığı Frank Castle nam-ı diğer The Punisher öldürmeye devam ediyor. Dizide Jon Berthal’a Amber Rose Revah, Ben Barnes ve Micro rolüyle Ebon Moss-Bachrach eşlik ediyor. Son bölümleriyle heyecanın arttığı diziyi bir oturuşta bitireceksiniz.

51 Jessica Jones [2. Sezon]

jessica jones - netflix marvel dizileri

Jessica Jones’un maceralarının devamına odaklanan sezon ilk sezondan daha mı iyi sanki.

52 Luke Cage [2. Sezon]

luke cage

Luke Cage’in devam eden maceralarına bu sezon Bushmaster rolüyle Mustafa Shakir ve Gabrielle Dennis katılıyor.

53 Runaways [1. Sezon]

runaways

Kadrosunda Allegra Acosta, Virginia Gardner ve Rhenzy Feliz gibi genç ve çok popüler olmayan isimleri barındıran ve MCU‘ya dahil olduğu bilgisi dışında evrenle pek alakası olmayan dizi bir grup gencin kaçışını anlatıyor. Marvel filmleri izleme sırası için buraya yazdık, sadece daha fazla Marvel diyenler izlesin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mandela Etkisi Nedir? Günümüzde Mandela Etkisinin Örnekleri

54 AOS [5. Sezon 11-22 Bölümler]

55 Ant-Man and the Wasp

ant-manand the wasp

Infinity War‘dan önce Ant-Man ve Wasp’ı izlemenizi öneriyoruz. Yalnız after-credits sahnesini Marvel filmleri izleme sırası karışmaması için Infinity War’u izleyip tekrar gelip göz atın.

56 Thor: Ragnarok

thor ragnarok

Infinity War’dan önceki son durağımız ise Ragnarok. Asgard’ın yok oluşunu izlediğimiz filmde  Thor’un kız kardeşi Hela rolüyle usta oyuncu Kate Blanchett katılıyor. Ayrıca kadroda Tessa Thompson, Jeff Goldblum ve Karl Urban gibi önemli isimler de yer alıyor.

57 Avengers: Infinity War

infinity war - marvels filmleri

Guardians, Doctor Strange ve diğer Avengers ekibinin ilk defa bir araya geldiği tarihi film gişe rekorlarını alt üst etmeyi başardı. Thanos rolüyle müthiş performans sergileyen Josh Brolin’in Marvel filmleri kapsamında rol bulmasına çok mutluyuz.

58 Cloak & Dagger [1. Sezon]

cloak and dagger

Runaways gibi Marvel Sinematik Evreni dahilinde olduğu bilgisi dışında evrenle pek bir ilgisi olmayan ve baş rollerinde Aubrey Joseph ve Olivia Holt’u izlediğimiz dizi. Bunu da sadece daha fazla Marvel diyenler izlesin.

59 Iron Fist [2. Sezon]

Marvel FilmleriAlice Eve‘in katıldığı 2. sezonda Iron Fist New York sokaklarında yumruğunun hakkını vermeye devam ediyor.

60 Daredevil [3. Sezon]

Marvel FilmleriMarvel-Netflix ortaklığının en iyi meyvesi olan Daredevil’in 3. sezonunda Matt Murdock Wilson Fisk ile olan savaşına devam ediyor. Marvel filmleri izleme sırası için çok birşey ifade etmese de sezon kesinlikle izlemeye değer.

61 The Punisher [2.Sezon]

Punisher 2.Sezon Marvel DizileriFrank Castle, nam-ı diğer The Punisher, cezalandırmaya devam ediyor. Yeni kötü adamlarla baş edilmeye çalışıldığı sezonda kadroya Josh Stewart ve Giorgia Whigham katılıyor.

62 Jessica Jones [3. Sezon]

Jessica Jones - Marvel DizileriMarvel-Netflix anlaşmasının son halkası olan Jessica Jones’un 3. sezonu bu yaz Netflix üzerinden izlenebilmesi planlanıyor. Son halkası dememizin sebebi ise tüm Marvel dizileri Netflix tarafından iptal edildi. Yalnız iyi giden bu dizilerin birden iptal edilmesinin bir sebebi olabileceği düşünülüyor. O da bu dizilerin Disney+ üzerinden devam edebileceği.

63 Runaways [2. Sezon]

Runaways 2. Sezon - Marvel DizileriBu sezonuyla daha çok MCU bağlantısı barındıran kaçaklarımız maceralarına devam ediyorlar.

64 Cloak & Dagger [2. Sezon]

cloak and dagger

Maceraları devam eden Cloak ile Dagger’ı Endgame’den önce ki son durak olarak izleyebilirsiniz.

65 AOS [6. Sezon]

agents of shield - marvel dizileri

Agents of Shield’ın 6. sezonu şu an devam ediyor. Infinity War’dan sonra geçen hikayede kozmik evrene biraz daha giriş yapıyoruz.

66 Avengers: Endgame

endgame

Infinity War’da çıkan sorunların çözülmeye çalışılacağı film Avengers serisi içerisinde en çok  hasılat getirecek olanı. Film hala vizyonda olmakla beraber Marvel filmleri izleme sırası içinde gelmiş geçmiş en iyi film sayılıyor.

67 Spider-Man: Far From Home

Spider-Man Far From Home - Marvel Filmleri

Marvel film serisi Spider-Man: Far From Home ile 4. evreyi kapatacak. Avengers: Endgame’in hemen sonrasında geçecek macerada Peter Parker’ın Jack Gylanhall’un canlandırdığı Maestro ile düşmanlara karşı savaşını izleyeceğiz. Kadroda Nick Fury rolüyle Samuel L. Jackson da yer alıyor.

Film 5 Temmuz’da vizyona girecek. Sony’in yapımcılığını yaptığı filmin yeni fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Evreninin 4.Evresi ve Gelecek Marvel Filmleri ve Dizileri

68 WandaVision

The Vision and The Scarlett Witch Marvel DizileriMarvel filmleri 2019 yılında yeni evreye geçmeye hazırlanıyor. SpiderMan: Far From Home ile kapanacak 3. evre sonrasında online dizilerle yeni fazın kapıları aralanacak. Tüm Marvel yayınlarının sahibi Disney’in kendi online yayın platformu Disney+ için geliştireceği ilk dizi olan WandaVision, 2019’un sonlarına doğru yayına girmeyi bekliyor.

Baş rollerinde Paul Bettani ve Elizabeth Olsen’i izleyeceğimiz dizi Marvel Sinematik Evreni’nin 4. Evresi ile bağlantılı olacak. İlk bölümünü Jac Schaeffer’ın yöneteceği dizini logosu şu şekilde.

WandaVision

69 Loki

Loki - Marvel DizileriBu yıl içerisinde izleyicilerle buluşması beklenen bir diğer Disney+ dizisi ise Loki olacak. Karakterin geçmişine gideceğimiz dizinin baş rolünü yine efsane performansıyla Tom Hiddlestone canlandıracak. Diziyle ilgili henüz başka bir bilgi yok.

70 Falcon and Winter Soldier

Bucky and Falcon - Marvel DizileriŞu ana kadar açıklanan son Disney+ tanıtımı ile kesinleşen dizi ise Falcon and Winter Soldier. Bucky Barnes nam-ı diğer The Winter Soldier’ın zoraki kankası Falcon ile Kaptan Amerika’sız maceralarını izleyeceğimiz dizinin 2020’nin başlarında gelmesi bekleniyor.

Disney+ üzerinden yayınlanacak dizinin logosu ise şu şekilde.

falcon and winter soldier

71 Hawkeye

hawkeye

Dizisi kesinleşen bir diğer karakter ise Hawkeye. Hawkeye’ın vakt-i zamanında Netflix üzerinde yayınlanacak bir dizisi çekilmesi planlanmış ve gerçekleşememişti. Şimdi ise baş rolünde yine Jeremy Renner’ı göreceğimiz , Disney+ üzerinde evrene dahil olacak bir Hawkeye dizisi üzerinde çalışılıyor.

Yalnız şöyle bir detay var. Dizi Clint Barton’ın hikayesini değil, ikinci Hawkeye Kate Bishop’ın hikayesini anlatacak. Kate Bishop çizgi romanlarda Clint Barton’ın Hawkeye’lığı devir teslim ettiği karakter.

72 Ghost Rider

Ghost Rider dizisi

Yazımızın güncellenmeden önceki halinde Ghost Rider dizisinin potansiyel Marvel dizileri arasında olduğunu söylemiştik. Son gelen haberlere göre Marvel’ın Hulu platformu üzerinde bir Ghost Rider dizisi yayınlayacağı kesinleşti.

Dizinin başrolünü Agents of Shield’da yine aynı rolle izlediğimiz Gabriel Luna üstlenecek. Teksas-Meksika sınırında yaşayan bir gencin kötülükle savaşını konu alacak dizi Agents of Shield ile bağlantılı olacağa benziyor ve 2020 yılında ekranlarda olacak.

73 Hellstrom

Hellstrom dizisi

Ghost Rider dizisi ile açıklanan Hellstrom dizisi de Hulu platformunda geçecek. Ghost Rider çizgi romanlarından aşina olduğumuz Daimon Hellstrom’un hikayesi Ghost Rider ile paralel gidebilir. Dizi yayın hayatına 2020 yılında başlamaya hazırlanıyor.

74 Black Widow

Black Widow - Marvel Filmleri

Spider-Man: Far From Home’dan sonra Marvel film takvimi yaklaşık bir yıllık bir boşluğa ev sahipliği yapacak. Bu bir yıllık aradan sonra izleyeceğimiz ilk film ise solo Black Widow filmi. Baş rolünü yine Scarlett Johansson’un üstleneceği Black Widow filmi karakterin geçmişini anlatacak ve 2000’li yılların başında geçecek. Bu sefer Jac Schaeffer’ın yazarlığı üstleneceği filmi Cate Shortland yönetecek.

Yavaş yavaş oyuncu kadrosu şekillenen filmde Scarlett Johansson’a Florence Pugh, O-T Fagbenle ve Stranger Things’ten tanıdığımız David Harbour eşlik edecek. Ayrıca Rachel Weisz ve Emma Watson da söylentiler arasında. David Harbour’un söylemesine bakılırsa haziran ayında çekimleri başlayacak filmin 1 Mayıs 2020’de çıkması planlanıyor.

75 Black Panther 2

Black Panther 2 Marvel FilmleriBüyük gişe yapıp 3 Oscar kazanan bir filmin devamı gelmezse olmaz. Gelecek Marvel filmleri arasında bir belki iki Black Panther filmi planı var.

Baş rolünü yine Chadwick Boseman’in üstleneceği yeni Black Panther filmi 12 Şubat 2021’de vizyona girmeye hazırlanıyor. Filmin yazarlığını ve yönetmenliğini Ryan Coogler yapacak.

76 Doctor Strange: Illuminati

Doctor Strange 2 Marvel FilmleriBenedict Cumberbacth’in mükemmel performansıyla Doktor Strange’in gelecek maceralarına odaklanacağımız film The Hollywood Reporter‘ın haberine göre 7 Mayıs 2021’de vizyona girecek. Filmi Scott Derrickson’ın yönetmesi bekleniyor.

77 The Eternals

The Eternals - Marvel FilmleriGelecek Marvel filmleri arasında Marvel’ın süper ırkı Eternals’ın film hazırlıkları başladı. Filmin baş rolü için usta oyuncu Angelina Jolie ile görüşülüyor. Yazarlığını Mathew ve Ryan Firpo’nun yapacağı filmi Asyalı yönetmen Chloe Zhao yönetecek. Evrene birçok Marvel karakterleri katacak filmin çıkış tarihi 6 Kasım 2021 olarak planlanmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Google'ın Yapay Zeka ve Benzeri 5 Teknolojik Çalışması

78 Shang-Chi

Shang ChiMarvel oyuncuları arasında Asya kökenli oyuncuları azlığı nedeniyle çok eleştiriliyordu. Bu yüzden Marvel çıkacak filmler arasına, çok bilinmeyen uzak doğulu karakter olan Shang-Chi ile solo bir Asyalı karakter filmi koydu bile. 18 Şubat 2022’de vizyona girmeyi planlayan filmin yazarlığını The Expandables filmleriyle tanıdığımız Dave Callaham yapacak. Film hakkında şimdilik başka bir detay bulunmuyor.

Söylentiler ve Muhtemel Marvel Filmleri ve Dizileri

gelecek marvel filmleri

79 Ant-Man 3. Film

Marvel serisi en az 10 yıl daha devam edecek gibi görünüyor. Önümüzdeki bu süreçte birçok yeni Marvel filmleri izleyeceğimiz kesin olsa da eski filmlerin devam filmlerine de yer vereceğimizi düşünüyoruz.

İkinci filmin yönetmeni Peyton Reed bir röportajında 3. Ant-Man filmi için kesinlikle planlarımız var diye bahsediyor. Şüphesiz Marvel filmleri arasında ciddi havayı kıran eğlenceli karakterlerden biri olduğu için beyaz perdede bir süre daha göreceğimizi düşünebiliriz.

Baş rollerini yine Paul Rudd ve Evangeline Lilly’nin canlandıracağı filmi 2023’ten önce beklememenizi öneriyoruz.

80 Lady Sif

Ragnarok’ta nerede olduğunu merak ettiğimiz Lady Sif dizisi için bazı dedikodular var. Baş rolünü Jamie Alexander’ın canlandıracağı bir Lady Sif dizisi yine Disney+’ta yayınlanabilir.

81 Spider-Man 3. Film

Sony-Marvel anlaşmasının meyvesi olan Spider-Man filmleri en başta 3 solo film olarak çekilmesi planlanmıştı. Dolayısıyla Tom Holland’ın baş rolünü üstleneceği 3. bir Spider-Man solo filmi bizleri bekliyor.

82 Thor 4. Film

Yine söylenti aşamasındaki baş rolünü değişmez Chris Hemsworth’un canlandıracağı bir dördüncü Thor filminin Taika Waititi‘ye emanet edilmesi düşünülüyor.

Çünkü Chris Hemsworth işsiz kalma korkusundan mı bilinmez zırt pırt 4. Thor filmi istediğinden bahsediyor. Taika Waititi ise çekmek istediğinden bahsediyor. Marvel da çok para kazandıran Thor’u bir kere daha solo olarak beyaz perdede göstereceğini düşünüyoruz.

83 Guardians of the Galaxy Vol. 3

nova ve guardians of the galaxy

James Gunn‘ın pedofiliyi öven gönderileri yüzünden Marvel ile yollarının ayrılması sonucunda askıya alınan Guardians of the Galaxy Vol. 3 Marvel’ın tekrar James Gunn’a ricada bulunması sonucunda tekrar gündeme geldi.

James Gunn’ın şu an üzerinde çalıştığı The Suicide Squat filmi dolayısıyla Guardians filmi sonraya kaldı. Çekimlerine 2021 yılında başlanması beklenen filmin gösterim tarihi 2022 yılını gösteriyor.

84 Nova

Marvel filmleri ve dizilerinin 4. evrede dünya dışı uzayda geçeceğini ve çizgi romanlardaki kozmik olayları işleyeceğini biliyoruz. İlk Guardians filminden beri bir Nova filmi söylentisi dönüyor.

Nova 4. evrede Captain Marvel ile kozmik hikayelerde baş rolü çekecek gibi duruyor. Yalnız Nova filmi hakkında hiç bir bilgi yok. Filmi en az 2023‘ten önce beklemenizi tavsiye etmiyoruz.

85 She-Hulk

Bir diğer söylenti ise Marvel’ın Disney+ üzerinde yayınlanacak bir She-Hulk dizisine yönelik. Söylentiye göre dizide Hulk rolüyle Mark Ruffolo da dönüyor olacak. She-Hulk Bruce Banner’ın kuzeni. Karakteri kimin canlandıracağı ve yayın tarihi hakkında bir bilgi yok.

86 Yeni Captain Marvel Filmleri

Captain Marvel demişken, yeni izlediğimiz kadın kahramanımız 4. evrede yeni yüz olacağı kesin. Evrene yeni dahil olmuş bir karakterin şüphesiz ki Marvel biraz ekmeğini yiyecek.

İlerleyen Marvel filmleri içerisinde, gerek solo filmleriyle gerek diğer toplu filmlerin arasında mutlaka izleyeceğiz. Yeni filmin adının Captain Marvel: Annihaliation olabileceği söylentisi var. Film hakkında başka bir bilgi yok.

87 Moon Knight

blade ve moon knight

Marvel filmleri serisi bugüne kadar çok karanlık olaylara ve karakterlere karışmadan, daha çok aksiyon ve macera odaklı, politik veya eğlence yoğunluklu filmlere yer verdi. Ama bu hiç dokunulmayan karanlık karakterleri Marvel filmleri arasında yer edinemeyeceği anlamına gelmiyor.

Infinity War’un vizyonu sırasında tüm Marvel filmleri patronu Kevin Feige tarafından yapılan bir açıklamada Moon Knight lafı geçti. Kevin Feige Moon Knight’ın 4. evrede çıkaracağı karakterler arasında Moon Knight’a yer vereceklerini söyledi.

Gelecek Marvel filmleri arasında karakterin karanlık ve kanlı yapısından dolayı filmimi yoksa dizisi mi yer alması gerektiği tartışılıyor.

88 Blade Filmi

Wesley Snipes’ın tekrar Blade’i canlandıracağı ve eski Blade filmlerini yeni Marvel filmleri ile bağlayacak bir Blade filmi kapıda olabilir.

Son Blade filminin üzerinden 15 yıl geçti ve Blade karakterini gerçekten çok özledik. Frpnet’in şu bağlantıda yaptığı habere göre Wesley Snipes Marvel stüdyoları ile iki yıldır bir Blade filmi üzerinde çalışıyor. Ayrıca Wesley Snipes’ın aşağıda paylaştığı şu tweet de bunu destekler nitelikte.

Yalnız Marvel tarafından resmi bir açıklama yok. Ama Marvel’ın 4. evre için karakter skalasını genişletmek istediğini göz önünde bulunursak Blade potansiyelde bekliyor olacak.

89 Diğer Potansiyel Marvel Filmleri ve Dizileri

gelecek marvel filmleri

Az önce bahsettiğimiz gibi Marvel 4. evrede karakter sayısını arttırıp evrene yeni karakterler kazandırmak istediğini biliyoruz. Çünkü evrenin başından beri izlediğimiz Iron Man, Captain America, Thor ve Hulk gibi karakterleri canlandıran oyuncuların hepsinin kontratları bitti ve çoğunu 4. evrede göremeyeceğiz. Bu yüzden yeni Marvel filmleri hiç görmediğimiz karakterlere gebe diyebiliriz.

Yukarıda adı geçmeyen karakterlerden biri Adam Warlock. Marvel gelecek filmler arasında Warlock’u kullanabilir. Karakterin 2. Guardians filminin after-credits sahnesinde adı geçmişti. Kozmik evrende kendine kolayca yer edinebilecek karakteri bir film yada dizide görmeyi bekliyoruz.

Diğer yukarı adı hiç geçmeyen bir başka karakterimiz ise film telif hakları 2016 yılında evine geri dönen Namor. Namor hem Marvel Sinematik Evreni içinde başka dünyalara merhaba dememiz, hem de Marvel’ın ‘Diversity’ (çeşitlilik) mottosuna malzeme çıkması için Asyalı bir oyuncuyu oynatmasına olanak sağlaması açısından Namor’a bir şans tanıyabilir. Ayrıca Namor çizgi romanlarda hep iyi bir karakter değil. Yani filmlerde anti-kahraman bir karakter olarak ta işlenebilir.

90 Disney-Fox Birleşimi ve Potansiyel Marvel Filmleri İzleme Sırası

x-men ve fantastic 4

Tüm bunlarla birlikte son olarak değinmek istediğimiz son konu ise Fox karakterlerinin Marvel’a resmen geri dönmesi. Marvel serisi filmleri dediğimiz zaman hep X-Men filmleri de aklımıza geldi. Yalnız şu ana kadar o Marvel kahramanları filmleri ana evrende yer edinme şansına sahip değillerdi.

Artık X-Men ve Fantastic 4 gibi Marvel karakterleri Marvel Sinematik Evreni bünyesinde görünmesi mümkün. Ve bu satın alma girişiminin en büyük sebebi ise, Disney’in yeni en büyük para kaynağı olarak Disney+’ı planlaması ve bunun içinde malzemeye ihtiyaç duyması. Dolayısıyla şu an çok büyük bir malzeme listesine sahipler ve tüm bu karakterleri Disney+ platformunda, yani Marvel filmleri arasında görmemiz olası.

Şimdilik ufakta olsa söylenti ve küçük küçük haberlerden duyduğumuz gelecek Marvel filmleri ve dizileri ihtimalleri bu kadar. Yeni haberler duydukça bu listeyi güncelleyeceğiz. Ayrıca Marvel yeni film çıkardıkça ve yeni röportajlar yapılmaya devam edildikçe Marvel filmleri izleme sırası değişebilir. Şimdilik bu kadarıyla yetinmek niyetiyle.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz