Hayatın her anında mevcut olan bir etki olarak fizikte önemli bir yere sahip olan Magnus Etkisi, birçok kimse tarafından bilinmiyor. Bu fiziksel olayı kısaca tanımlamak gerekirse; dönmekte olan top veya silindirlerin harekete başladığı nokta baz alınarak, kavis yapmasıyla beraber izlenen yolda gözlenen etkidir. Mühendislik alanından topla oynanan sporlara kadar geniş bir yelpazede değerlendirebilmek mümkündür.

Hava basıncı içerisinde dönerek hareket eden cisimler beklenen hedeften farklı yerlere ulaşabilirler. Yani bizim bildiğimiz David Beckham‘ın futbol topuna vuruşları yada aşağıda resimde görüldüğü gibi hareket eden basket topu bu konuyu aslında çok güzel özetliyor.

Magnus Etkisi’ni ilk kez araştırmalarına dahil eden isim Alman fizikçi Heinrich Gustav Magnus’tur. Dönen silindirlerde oluşan etkiyi bulan ilk isim ise Kutt-Joukowski olarak kayıtlara geçmiştir.

Magnus Etkisi ve Kullanıldığı Alanlar

Spor Dallarında

Magnus Etkisi’nin spor dallarında önemli bir yer tuttuğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Spor dallarındaki bu olayı halk dilinde tanımlamak gerekirse falsolu vuruşların her birisidir. Futbol, tenis, beysbol ve masa tenisi bu etkinin kullanıldığı başlıca popüler spor dallarıdır.

Yuvarlak topun geri yönde spin atarak, yer çekimini karşı yönüne alacak şekilde kuvvet oluşturmasından mütevellit olarak top havada olması gerektiğinden daha fazla süre kalır ve savrularak ilerleyişini sürdürür. Magnus Etkisi’nde olan toplar diğer toplara göre daha kontrolsüz olarak gitmelerinden kaynaklı olarak rakip için yanıltıcı bir etkiye de sahip olarak avantaj elde edilebilmesini sağlıyorlar.

Gemi Dengeleyicilerde

Özel gemilerde, Magnus Etkisi’ne sahip sistemler kullanılarak güçlü kuvvetler yaratılabilmektedir. İçerisinde su hattı bulunan dönen bir silindir sayesinde yukarı veya aşağıya olacak şekilde kuvveti yönlendirebilmenin mümkün olması da yine bu olay ile mümkün olarak gemide denge oluşturabilmeyi beraberinde getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İlk Kez Drone Kullanmak İsteyenlere 5 Tavsiye [liste]

Balistik İncelemelerde

Dış balistikte Magnus Etkisi aktif olarak kullanılmaktadır. Merminin belli bir hedefe stabil şekilde gidebilmesine olanak sağlamaktadır. Kütleye etki eden bir etki olduğundan dolayı merminin hedef mesafe boyunca uçuş yoluna dik olarak dönerek gitmesi eğilimi içerisine sokar. Yalpalanma açısında oluşan fark bu nedenden ileriye gelmektedir.

Hava Araçlarında Magnus Etkisi

Magnus Etkisi ile birlikte oluşan havalandırmanın kullanılacağı dizaynla üretilen uçan makineler, belirgin bir performans avantajı sağlamaktadır. Havada süzülerek hareket eden makinelerin kanatlarının yanında yer alan dönen silindirler sayesinde, havadaki makinelerin hızı daha düşük seviyede kullanılabilmektedir. Bu etki sayesinde ağır hava araçlarının kullanılabilmesinin önü açılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz