Yapılan araştırmalar ve testler doğrultusunda 3D baskı teknoloji ile kıyafetlere özel katman üretildi. Bu katmana bakterileri entegre edebilmeyi başaran araştırmacılar sıcak havalarda serinlik veren 3D baskılı kıyafet üretimi sonuçlandırdı. Singapur Ulusal Üniversitesi, New Balance Athletics ve MIT işbirliği ile yapılan araştırmalar kendini soğutan kıyafet ve ayakkabı yapmayı da başardılar.

kendini soğutan kıyafet3D Baskıyla Kafanıza Göre Kıyafetler

Kıyafetlerde hava sıcak olmasına rağmen serinlik sağlamak için havada bulunan nemi emebilen bakteriler kullandı. Bu bakteriler için Biofluorescent gibi UV ışınları altında parlama yeteneğine sahip olan madde ve Higroskopik maddesinin birleşmesi ile sağlandı. Bu bileşimler sayesinde kendini soğutan kıyafet ilk denemesinde başarılı oldu. Özellikle New Balance Athletics gibi spor ürünleri üreten ve satışını yapan firmanın bu alana yönelmesi spor esnasında terleme ile su kaybını minimuma indirmeyi hedeflediğini gösteriyor. 3D baskılı kıyafet teknolojisi ile yeni teknolojik spor giysileri önümüzdeki 10 yıl içerisinde hayatımızdaki yerini alabilir. Ancak bu bakterilerin insan teni ile temasının ve soğutma oranının ayarlanamaması durumunun ne gibi sonuçlar doğuracağı henüz bilinmiyor.

Sağlık 3d yazıcıKıyafetlerin çalışma mantığı ise şöyle;

  • Bakteriler havadaki nemi emiyor,
  • Emilen bu nem kıyafette sıvı birikimine neden oluyor.
  • Kullanılan 2 farklı maddenin temel malzemesi lateks olarak tercih ediliyor.
  • Coli hücreleri bu 2 farklı madde ile entegre ediliyor.
  • Entegre yapıldıktan sonra E.Coli hücreleri doğal bir şekilde kasılarak lateksin bükülmesini sağlar.
  • Hücreler ise nemli ortamlarda nemi emerek kumaşın düzleşmesini sağlıyor.
  • Bu şekilde canlı bir solunuma sahip olunan 3D baskılı kıyafet geliştirilmiş oluyor.

kendini soğutan kıyafetGelecekte Canlı Kıyafetler

Araştırmacılar ileri ki yıllarda canlı kendini soğutan kıyafetler için ömrünü uzatıcı işlemler yapacaklarını söylediler. Bu işlemin gerçekleşmesi için hücre ve bakterilerin stabilite özelliklerinin geliştirilmesine odaklanılacak. Elde edilen bu teknolojik giysi için ön yıkama testleri yapıldı. Testlere göre 100 defa ıslanma ve kurulamaya karşı esnekliğin devam ettiği görüldü. Ancak 3D baskılı kıyafet yıkanması esnasında yaşanan sorun bakterinin yıkamada canlılığını kaybetmemesi için kumaşın içine gömülmesi gerekiyor. Bu gereklilik ise yüksek maliyetlere neden olduğu için henüz önümüzdeki bir kaç yıl gündelik kullanımlardan uzak olacağı görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  iPhone Şarj Ömrü Nasıl Uzatılır? [liste]

Daha fazla bilgi için MIT’nin kendi sitesinde paylaştığı habere buradan göz atabilirsiniz.

3d yazıcıların

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz