Bu yazı dizimizde her hafta bir süper karakteri inceleyeceğiz. Bu haftaki konuğumuz Jessica Jones.

Bu aralar dizisiyle ortalığı sallayan Jessica Jones her zaman Marvel evreninin hüzünlü, çilekeş ve isyankâr kızı olarak dikkat çekmiştir. Başına gelenler ve yaşadığı maceralar ile bizi her zaman kendine çekmeyi başaran Jessica Jones karakterini bu yazımızda detaylı incelemeye çalışacağız.

Jessica Jones

Kimliği

Jessica başta Örümcek Adam Peter Parker’la aynı liseye giden hatta ona âşık olan bir ergen kızımızdır. Bir gün ailesiyle birlikte bir geziye giderken yolda radyoaktif madde taşıyan askeri konvoyla bir kaza geçirirler. Kazada ailesini kaybeden Jessica komaya girer. Kaza sonucu vücudunda yüksek oranda radyoaktif madde bulunur. Aradan uzun bir süre sonra bulunduğu mekânda Galactus ve Fantastik Dörtlü savaşırlar. Galactusun etrafa yaydığı kozmik enerji Jessica’nın vücudundaki radyoaktif maddeleri uyarır.  Komadan uyanan Jessica kendini özel yeteneklere sahip olarak bulur.

Jessica komadan uyandıktan sonra yetimhaneye yerleştirilir ve kısa bir süre sonra Jones ailesi tarafından evlatlık alınır. Yeni ailesi onu tekrar ayn? okuluna gönderirler. Bir gün okul çıkışı ilk defa uçabildiğini fark eder. Güçlerini fark eden Jessica süper kahramanlığa soyunur ve Jewel kod adını alır.

Bir süre süper kahramanlık yaptıktan sonra Purple Man ile karşılaşır. Purple Man’in gerçek adı Zebediah Killgrave’dir. Purple Man’in özelliği zihin kontrolüdür. Purple Man Jessica’ya musallat olur ve ona sekiz ay çektirir. Onu Avengers’a saldırtır. Zihin kontrolü altında iken Avengers’tan önce Scarlet Witch ile karşılaşır ve dövüşür. Bu dövüş sonunda zihin kontrolünden kurtulur. Daha sonra onu düşman addeden Avengers Jessica’ya saldırır. Vision’dan aldığı sert bir darbe onu tekrar komaya sokar. Onu Vision’un elinden Ms. Marvel kurtarır. Bu sefer S.H.I.E.L.D gözetimi altında tutulur. Ta Jean Grey gelip telepatik olarak onu tekrar hayata döndürünceye kadar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Iron Man Yeni Spider-Man Filminin Kadrosunda

Jessica Jones

Bundan sonra Jessica Jones süper kahramanlık maceralarını bırakır ve detektifliğe başlar. Kendi bürosunu açar ve uzun bir süre güçlerini kullanmadan devam eder.

Yetenekleri

Jessica Jones uçabilir ve insanüstü güçlere sahiptir. İlk uçma girişiminde sahile çakılırken Thor tarafından kurtarılır. Thor Jessica’ya “Merak etme güzel kız artık güvendesin” der. Jessica ise “Bi dakika” der ve bütün midesini Thor’un ayağuna boşaltır.

Jessica Jones arabaları kolaylıkla kaldırıp fırlatabilir. Uçarken binaları delip geçebilir. Hatta yıkılmakta olan köprüleri ayakta tutabilir. Daha güçlerini yeni yeni fark ederken Örümcek Adam’ın en büyük düşmanlarından Scorpion ile dövüşüp onu mağlup eder. Zaten bu olaydan sonra kahraman olmaya karar verir. Süper kahramanlık yaptığı dönemde nelerle karşılaştığını çok bilmiyoruz. Çünkü bu dönemleri hep onun ağzından dinleyerek öğreniyoruz.

Jessica Jones

Yayın Tarihçesi

Jessica Jones’u ekranlarda bir dizi yayını olarak izliyoruz. Birkaç gün önce tüm bölümleriyle Netflix üzerinden yayınlanan Jessica Jones dizisi çok popüler. Daredevil ile aynı evrende geçen dizi Jessica’nın detektifliğe başladığı ilk zamanları konu alıyor. Dizide Purple Man’in (dizideki ismiyle sadece Killgrave) dönüşü, Jessica’nın Luke Cage ile tanışıp yakınlaşması ve arkadaşı Trish’in onu tekrar süper kahramanlığa ikna etmeye çalışmasını izliyoruz. Dizinin baş rolünde Krysten Ritter oynuyor. Luke Cage olarak Mike Colter, Trish olarak ise Rachel Taylor’ı görüyoruz. Jessica’yı muhtemelen ileriki zamanlarda yayınlanacak Luke Cage ve The Defenders dizilerinde ve Daredevil’ın ikinci sezonunda izleyeceğiz.

Jessica Jones

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz